Sobota, 21 września 2019. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ruszył remont spalonego budynku w Pólku

2016-10-04 15:55:35 (ost. akt: 2016-10-04 16:13:03)

Autor zdjęcia: UMiG w Pasłęku

Ruszyła długo wyczekiwana odbudowa budynku w Pólku (gmina Pasłęk), który uległ częściowemu zniszczeniu po pożarze, który miał miejsce 31 marca tego roku.

Zobacz także: Uciekali z płonącego domu po linie z prześcieradła... Apel o pomoc dla pogorzelców Uciekali z płonącego domu po linie z prześcieradła... Apel o pomoc dla pogorzelców Sześć rodzin zostało bez dachu nad głową. To efekt pożaru, jaki wybuchł w czwartek po południu w miejscowości Pólko (gm. Pasłęk). O pomoc dla pogorzelców...

Pożar, który wybuchł 31 marca w budynku wielorodzinnym w miejscowości Pólko, był jednym z najpoważniejszych, do jakich doszło w tym roku na terenie gminy Pasłęk. Żywioł w kilkanaście minut pozbawił sześć rodzin dachu nad głową oraz zniszczył dorobek ich życia. Na szczęście nikt nie ucierpiał, chociaż było groźnie. Mieszkańcy uciekali z domu po linie utworzonej z prześcieradła.

We wrześniu ruszyła odbudowa zniszczonego domu. Prace rozpoczęły się od rozbiórki nadpalonych konstrukcji dachu i zniszczonych ścian działowych oraz kominów. Obecnie dobiegają końca prace związane z budową ściany kolankowej z wieńcem oraz zwieńczenie szczytów i kominy. Według zapewnień wykonawcy , Firmy Primbud, jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace dekarskie i odbudowa dachu.

Prace remontowane nie mogłyby się rozpocząć, gdyby nie pomoc zaoferowana pogorzelcom tuż po po nieszczęśliwych wiosennych zdarzeniach.
Zaraz po pożarze Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zaoferował opiekę wszystkim pogorzelcom, każda z rodzin otrzymała wsparcie finansowe i rzeczowe oraz przygotowane zostały lokale zastępcze do czasu odbudowy części budynku. Dwie osoby z pośród 6 rodzin, dzięki zabiegom Urzędu Miejskiego znalazły okresowe zatrudnienie.
Burmistrza Pasłęka Wiesław Śniecikowski przygotował również odezwę do mieszkańców gminy, wysłano ją również do lokalnych przedsiębiorców. 17 kwietnia w Pasłęckim Ośrodku Kultury odbył się koncert charytatywny na rzecz pogorzelców, a wszystko po to, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy na odbudowę zniszczonego budynku.

Dzięki licznym zabiegom władz miejskich, współpracy z przedsiębiorcami oraz władzami samorządów województwa warmińsko – mazurskiego i powiatu elbląskiego udało się zebrać kwotę ponad 47 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w kwocie 18 tysięcy, Starostwa Powiatowego w kwocie 3 tysięcy, także pasłęczan, którzy wpłacali je na rachunki bankowe - ponad 14 tysięcy zł, oraz Pasłęckiego Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie w Pasłęku ponad 12 tysięcy zł.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB