Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Próba ataku terrorystycznego w areszcie śledczym

2016-10-07 12:43:26 (ost. akt: 2016-10-07 13:11:35)

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

W czwartek 6 października Areszt Śledczy w Elblągu zorganizował okręgowe ćwiczenia specjalistyczne wraz z innymi służbami mundurowymi. Głównym ich celem było sprawdzenie i doskonalenie umiejętności współdziałania Służby Więziennej z policją oraz strażą pożarną w stanie wzmożonej gotowości obronnej państwa.Akcja rozpoczęła się od meldunku, iż w Areszcie Śledczym w Elblągu kilku osadzonych podejrzanych o terroryzm próbuje wprowadzić działania destabilizacyjne i poważnie zakłócić bezpieczeństwo i porządek na terenie aresztu. W wyniku działań operacyjnych otrzymano również informację, iż wystąpienie prowodyrów ma być powiązane z próbą dokonania zamachu na obiekty tutejszej jednostki penitencjarnej. Funkcjonariusze elbląskiego aresztu przystąpili do militaryzacji jednostki poprzez min. wzmocnienie systemu posterunków wewnętrznych obiektu oraz zorganizowanie ochrony okrężnej.

Zgodnie z zamierzeniami terrorystów, przed jednostką pojawiła się grupa osób o agresywnym nastawieniu, która próbowała sforsować bramę główną aresztu. Policja w sile jednej kompanii dokonała skutecznego zatrzymania i obezwładnienia napastników. Zdążyli oni jednak dokonać podpalenia samochodu osobowego zaparkowanego przed aresztem, wprowadzając w ten sposób dodatkowe zagrożenie dla jednostki. Wezwana na miejsce Państwowa Straż Pożarna podjęła skuteczne działania gasząc pożar i zabezpieczając teren.

W tym samym czasie grupa siedmiu skazanych przebywających na polu spacerowym próbowała dołączyć się do zamieszek, zakłócając porządek w areszcie poprzez nawoływanie innych osadzonych aby przyłączyli się do protestu. Grupa Interwencyjna Służby Więziennej z Gdańska przy współudziale elbląskich funkcjonariuszy dokonała sprawnej, profesjonalnej interwencji likwidując zagrożenie.

Dynamizm i realizm sytuacji stanowił nieocenioną wartość w treningu profesjonalnych i zdecydowanych działań w sytuacji poważnego zagrożenia i kryzysu. Jest to niewątpliwie okazja do doskonalenia technik interwencyjnych w kooperacji z innymi służbami mundurowymi. Przeprowadzone ćwiczenia pokazały, że funkcjonariusze poszczególnych formacji są bardzo dobrze przygotowani do działania w przypadku wystąpienia tego typu zdarzeń a społeczeństwo może czuć się bezpiecznie.
KMP w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB