Polska i Polacy w komiksach czasów II wojny światowej
2016-10-25 15:25:00(ost. akt: 2016-10-25 15:28:41)
Okazuje się, że w komiksach powstających podczas II wojny światowej znajduje się sporo polskich akcentów. Nie tylko jako scenerii rozgrywania się akcji, ale również w postaci miejsca narodzin superbohatera. Elbląskie muzeum zaprasza na środowe (26 października) spotkanie przypominające bohaterów kultury tamtych dni.
„Bohaterami” spotkania będą: Captain Marvel Jr, Underground V, Human Torch and Toro, La Belle, Blackout, V-Man, Black Terror, Blackhawk, Airboy, Polish Turtle i inni – dziś zapomniane postacie świata popkultury i propagandy czasu II wojny światowej. Opowieść o tym mało znanym aspekcie historii przedstawi Piotr Adamczyk znany elblążanom pracownik elbląskiego muzeum, historyk i rekonstruktor, który od pewnego czasu bada obraz Polski i Polaków w amerykańskich komiksach wydawanych podczas ostatniej wojny.
W czasie II Wojny Światowej każda ze stron konfliktu, na różną skalę wykorzystywała rozmaite techniki propagandowe: w celu zwiększenia morale, ośmieszenia przeciwnika, uzyskania konkretnego celu ekonomicznego, politycznego czy też społecznego. Kilka lat temu w ramach Kawiarenki Historycznej Clio Pan Piotr Adamczyk przedstawił przykłady propagandy w filmach animowanych okresu II Wojny Światowej.
Tym razem tematem spotkania będzie również tematyka II Wojny Światowej i popkultury, czy też może połączenia popkultury i propagandy: mowa będzie o komiksach z epoki ostatniej wojny. „Złota era”, zarówno filmu animowanego, jak i właśnie komiksów przypada na lata 30-50. XX wieku. Wtedy powstało wiele kultowych dla popkultury amerykańskiej postaci, wątków, wykorzystywanych do dzisiaj w rozmaitej skali. W całej masie setek wydawnictw z tej epoki pojawia się Polska, pojawiają się Polacy. Czy to jako hasło (np. napis „Poland” na mapie Europy, „Poland” w wyliczance krajów podbitych przez siły zła), jako miejsce akcji superbohaterów w danym odcinku ich przygód, miejsce narodzin superbohatera (dzielny Amerykanin/Amerykanka znajdujący się we wrześniu 1939 w podbijanej Polsce decyduje się walczyć o sprawiedliwość), czy wreszcie Polacy - superbohaterowie lub wspólnicy superbohatera. Tych akcentów „polskich”, jak się okazało w trakcie opracowywania tematu pojawiło się dosyć sporo, a jeden z superbohaterów, polski pilot, staje się na tyle ważną postacią amerykańskiej popkultury, że przez kilkadziesiąt lat uznawany był przez cześć specjalistów od historii amerykańskiego komiksu za drugą najważniejszą, po Supermanie, postać w świecie komiksowych herosów. I do dzisiaj obecną.
Na spotkanie do sali edukacyjnej w budynku Gimnazjum zapraszają jak zwykle Polskie Towarzystwo Historyczne Elbląg oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Środa, 26 października, początek o godz. 17.30.
materiał Muzeum Archeologiczno-Historycznego
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez