Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

40-lecie teatru w Elblągu. Trwają przygotowania do wielkiej premiery

2016-10-26 09:20:37 (ost. akt: 2016-10-26 09:32:36)
Teatr w Elblągu świętuje 40-lecie istnienia

Teatr w Elblągu świętuje 40-lecie istnienia

Autor zdjęcia: Teatr im. A. Sewruka

2016 rok to czas elbląskich jubileuszy teatralnych. Świętujemy 70-lecie sceny polskiej w Elblągu, ale przede wszystkim jubileuszu 40-lecia samodzielnej sceny w Elblągu. Trwają przygotowania do premiery „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego.

Już niespełna cztery tygodnie dzielą nas od uroczystych obchodów jubileuszu 40-lecia Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
— Przez ponad 400 lat był tu teatr niemiecki, angielskie grupy teatralne grały dla mieszkańców miasta, ale po drugiej wojnie światowej scena była już polska. Początkowo był to Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn - Elbląg, a 13 listopada 1976 r. rozpoczął działalność, jako samodzielna scena, Teatr Dramatyczny w Elblągu — przypomina Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. A. Sewruka w Elblągu.

Jubileuszową premierą, która uświetni obchody jubileuszu, będzie „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego, z muzyką Jana Stefaniego. Utwór ten jest uważany za pierwszą polską operę narodową. Na elbląskiej scenie zagościł już w roku 1992 r., a wyreżyserowała go Ewa Kołogórska.
— Będzie to ważne wydarzenie zarówno ze względu na wagę dzieła Bogusławskiego i Stefaniego dla kultury polskiej, jak i z racji rozmachu samej realizacji. Dość powiedzieć, że na Dużej Scenie Teatru Sewruka zobaczymy cały zespół aktorski Teatru, gościnnie występujących aktorów, chór, tancerzy, a w orkiestronie zasiądzie elbląska Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Reżyserem spektaklu jest znany choreograf i pedagog Emil Wesołowski. Scenografię i kostiumy przygotowała Tatiana Kwiatkowska, a muzyką zajął się Wojciech Karpiński. Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz prezydent Elbląga. Premiera spektaklu odbędzie się 19 listopada — informuje Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy elbląskiego teatru.

Przygotowania do premiery „Cudu mniemanego, czyli Krakowiaków i Górali” spowodowały, że aktualnie nie są grane inne pozycje repertuarowe. Natomiast już w najbliższy czwartek (27.10) Teatr Sewruka i Stowarzyszenie „Alternatywni” zapraszają na Małą Scenę, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka. Bohaterką spotkania będzie Bogumiła Salmonowicz, która zaprezentuje swój nowy tomik poezji pt. „Abrazje”.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB