Sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Tak ją relacjonowaliśmy

2016-10-27 10:00:11(ost. akt: 2016-10-27 15:17:15)
Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W czwartek (27.10) odbyła się kolejna w tej kadencji sesja Rady Miejskiej w Elblągu. O czym dyskutowali radni, jakie podjęli decyzje? Przeczytajcie naszą relację.
  • Treść odświeża się automatycznie. Ostatnie odświeżenie: dzisiaj, 02:12

  • 27 paź 2016 15:08
    Kończymy na dziś relację z obrad XIX sesji Rady Miejskiej. Kolejna sesja odbędzie się 24 listopada.
  • 27 paź 2016 14:43
    odpowiedzi prezydenta ciąg dalszy:
    - problem bezdomnych - przygotowujemy pewne działania, które trzeba będzie podjąć, do nas tez docierają, że bezdomni z innych samorządów docierają do miasta
    - podpisanie umowy z "Wikingiem" - ona jest podpisana, trwały pewne negocjacje, ja postawiłem warunki by zabezpieczyć interes miasta
    - budowa hali sportowej przy Gimnazjum nr 7 na ul. Lotniczej: mamy program funkcjonalno-użytkowy, najpóźniej do środy przyszłego tygodnia ogłosimy przetarg na realizację tego obiektu w formie zaprojektuj i zbuduj.
  • 27 paź 2016 14:33
    Czas na odpowiedzi prezydenta:
    - Oświetlenie ul. Suwalskiej: to może być rozpatrywane tylko w ramach nowego budżetu, na dziś trudno powiedzieć
    - budowa boiska przy SOS-W nr 1: my na pewno w projekcie budżetu mamy uwzględniony ten ośrodek
    - nawierzchnia ścieżek rowerowych: a każdym razem dobór nawierzchni jest według sytuacji, bo nie wszędzie ścieżki mogą być z masy bitumicznej
  • 27 paź 2016 14:06
    Radni na dzisiejszej sesji przygotowali także projekt uchwały ws. zajęcia stanowiska o konieczności utworzenia Urzędu Celno-Skarbowego w Elblągu. Przypomnijmy:
    Administrację podatkową czekają duże zmiany. Od 2017 r. ma działać w ramach nowej struktury, Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skupiającej w jednej, znacznie mniej rozproszonej organizacji funkcje sprawowane dzisiaj przez urzędy: skarbowe, celne i kontroli skarbowej oraz organy wyższego rzędu. Poselski projekt jest już rozpatrywany przez senat. Wynika z niego, że w każdym województwie ma powstać jeden Urząd Celno-Skarbowy, w naszym przypadku taka jednostka zostanie utworzona w Olsztynie. Niewykluczone więc, że Urząd Celny w Elblągu przestanie istnieć.
    W środę prezydent Witold Wróblewski wysłał do wicepremiera Mateusza Morawieckiego pismo, w którym wnioskuje o utworzenie w Elblągu drugiego w województwie Urzędu Celno-Skarbowego.
    - Zaplecze tej instytucji to dzisiaj kadra około 300 świetnie wyszkolonych pracowników. Urząd Celny w Elblągu obsługuje cztery przejścia graniczne, w tym dwa morskie i jedno kolejowe na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i generuje największe dochody w całej Izbie Celnej w Olsztynie. W ciągu roku nasi celnicy odprawili m.in. 2 tys. pociągów towarowych, 72 tys. wagonów towarowych czy ponad 1,8 mln samochodów osobowych. Te cyfry mówią same za siebie - wskazywał wczoraj prezydent.
    Rada Miejska jest zgodna z prezydentem w tej sprawie, stąd ich formalne poparcie zawarte w projekcie uchwały. Jej przyjęcie nastąpiło jednogłośnie.

  • 27 paź 2016 13:31
    Tymczasem nie ma zgody radnych w kolejnym głosowaniu nad rezolucją dotyczącą wydania opinii o lokalizacji kasyna gry w budynku przy ul. Brzozowej 20 w Elblągu.
    Spółka ZPR od kilku lat prowadzi ośrodek gier (kasyno gry)
    w budynku położonym przy ul. Brzozowej 20 - lokalizacja którego została już pozytywnie zaopiniowana przez Radę Miejską w Elblągu w 2010 roku. Obecnie ZPR posiada koncesje prowadzenie kasyna do listopada 2016 r. i zgodnie z
    obowiązującą procedurą stara się o przedłużenie niniejszej koncesji.
    Pozytywnie do rezolucji odniosło się 9 radnych. 10 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden radny nie głosował wcale.



  • 27 paź 2016 13:24
    Radni zagłosowali także w sprawie realizacji zadania Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego - przebudowa ul. Płk. Dąbka w Elblągu na odcinku od Al. Piłsudskiego do ul. Królewieckiej przez Gminę Miasto Elbląg w partnerstwie z Powiatem Elbląskim.
    W ramach zadania przebudowana zostanie ul. Płk. Dąbka w obszarze zjazdu do nowo budowanej siedziby Sądu Okręgowego na wysokości ul. Uroczej, przebudowa ulicy w obszarze skrzyżowania ul. Płk. Dąbka z ul. Cichą i ul. Brzozową, przebudowa ulicy w obszarze skrzyżowania ul. Płk. Dąbka z ul. Pionierską oraz przebudowa (wymiana i wzmocnienie) konstrukcji nawierzchni jezdni na odcinkach ul. Płk. Dąbka.
    W celu realizacji zadania i możliwości pozyskania środków na to zadanie miasto nawiązało współpracę z Powiatem Elbląskim. Dzięki podjęciu współpracy będzie możliwość uzyskania dodatkowych punktów przy ocenie wniosku o dofinansowanie przedmiotowego zadania. Powiat Elbląski, występujący w roli Partnera, przekaże nam ten cel środki w wysokości 110.000 zł.

  • 27 paź 2016 13:22
    W kolejnym głosowaniu radni wydali pozytywną opinię ws nadania nazwy „Tor Łyżwiarski KALBAR im. Kazimierza Kalbarczyka” torowi do jazdy
    szybkiej na lodzie przy ul. Agrykola 8 w Elblągu.
    Przy okazji radny Kowszyński pyta o postępy przy budowie toru.
    - Termin zakończenia inwestycji to koniec października. Jeśli wykonawca go przekroczy będzie płacił kary umowne za każdy dzień przekroczenia terminu umowy (ponad 25 tys. zł dziennie), możemy tez dochodzić rzeczywistych strat - mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
  • 27 paź 2016 13:14
    Mariusz Lewandowski jako pierwszy mieszkaniec Elbląga złożył wniosek o zabranie głosu na sesji przy określonym projekcie uchwały - w tym wypadku miała to być uchwała o stawkach podatku od nieruchomości. Niestety Mariusza Lewandowskiego nie ma na sali sesyjnej.
  • 27 paź 2016 13:02
    Po przerwie przechodzimy do dalszych punktów sesji.Radni przyjmują m.in. informacje o stanie środowiska na obszarze Elbląga w 2015 roku, stawki podatku od środków transportowych oraz od nieruchomości położonych na terenie miasta. Górne granice stawek kwotowych podatku od nieruchomości ulegają corocznie zmianie, na następny rok podatkowy, w stopniu
    odpowiadającym wskaźnikowi cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku podatkowego. Na rok 2017 również zaproponowano podwyższenie stawek podatkowych o 1% w stosunku do stawek obowiązujących w 2016r.
  • 27 paź 2016 12:14
    PO zakończeniu wystąpień radnych Przewodniczący Marek Pruszak ogłasza 20 minutową przerwę.
  • 27 paź 2016 12:03
    Oświadczenia radnych:
    Antoni Czyżyk (PO):
    - Zaprosiłem do Elbląga fundację stomatologiczną, która przez najbliższe dwa dni przebada zęby u ponad 1600 elbląskich uczniów.

    Paweł Kowszyński (PiS);
    - Na platformie Elbląg Konsultuję widać pierwsze zmiany, jednak działa ona nadal w niepełnej wersji: nie można elektronicznie uczestniczyć w konsultacjach.

    Wojciech Rudnicki (SLD):
    - Czy sztuczna nawierzchnia na wszystkich elbląskich Orlikach została wykonana z bezpiecznych granulatów?
    - dobrym pomysłem byłoby ustawienie w elbląskich parkach ławek dla matek karmiących tak, by można było przewinąć dziecko

  • 27 paź 2016 12:03
    Oświadczenia radnych:
    Antoni Czyżyk (PO):
    - Zaprosiłem do Elbląga fundację stomatologiczną, która przez najbliższe dwa dni przebada zęby u ponad 1600 elbląskich uczniów.

    Paweł Kowszyński (PiS);
    - Na platformie Elbląg Konsultuję widać pierwsze zmiany, jednak działa ona nadal w niepełnej wersji: nie można elektronicznie uczestniczyć w konsultacjach.

  • 27 paź 2016 11:35
    Zapytania radnych:
    Maria Kosecka:
    - coraz więcej bezdomnych koczuje na ulicach Elbląga. W jaki sposób władze miasta mają zamiar rozwiązać ten problem? Czy wykonywany jest program wychodzenia z bezdomności na terenie miasta?

    Rafał Traks (PiS):
    - Na jakim etapie są prace dot. pozyskania środków na utworzenie bursztynowego centrum gier i zabaw?

    Jolanta Janowska (PiS)
    - skrzyżowanie Legionów do Ogólnej: tam codziennie rano pali się światło pulsacyjne żółte, a to utrudnia wyjazd z Legionów

    Marek Pruszak (PiS):
    - Co dalej z budową hali sportowej przy Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej? Bez względu na przyszłość tej szkoły taki kompleks powinien się tam znaleźć. To był projekt z budżetu obywatelskiego, nie może tego zlekceważyć.

  • 27 paź 2016 11:20
    Michał Missan (PO):
    - Nawierzchnie ścieżek rowerowych w naszym mieście powinny być wykonywane z masy bitumicznej. Pomimo tego wiele ścieżek w Elblągu wykonywanych jest z tzw. kostki polbrukowej. Czy nadal ścieżki będą wykonywane z tego materiału?

    Antoni Czyżyk (PO):
    - nowe przepisy prawa wodnego mają wdrożyć tzw. zwrot kosztów usług wodnych: to niesie za sobą wzrost kosztów zużycia wody także w gospodarstwach domowych. Czy samorząd analizuje te skutki, czy przewiduje się wzrost podwyżek za wodę w mieście?

    Zenon Lecyk (PiS):
    - Szpaler drzew przy katedrze: cztery lub pięć klombów, zabezpieczono specjalnymi osłonami, które są uszkodzone, te osłony są pochylone i mają kontakt z pniem drzew, który może być uszkodzony.
  • 27 paź 2016 11:10
    Czas na interpelacje i wnioski radnych:

    Jolanta Janowska (PiS):
    - Proszę o zabezpieczenie w budżecie na rok 2017 środków na remont na odcinek ul. Suwalskiej, a także uprzątnąć tam teren na dojście do domów jednorodzinnych
    - Na terenie SOS-W nr 1 w Elblągu powinno pojawić się boisko; mimo 40 lat istnienia ośrodek nie posiada takiego boiska oraz placu zabaw dla dzieci młodszych, nie można prowadzić lekcji wuefu.

    Maria Kosecka (radna niezrzeszona):
    - W Elblągu wiele rodzin czeka na mieszkania komunalne. Tych jet coraz mniej a ich standard kwalifikuje je do wyburzania, wiele mieszkań do zasiedlenia wymaga generalnych remontów, na które potrzeba mnóstwo pieniędzy. Interesujący jest projekt rządowy mieszkanie na wynajem. Powinniśmy spróbować zrobić analizę i opracować program budownictwa mieszkań na wynajem dla naszego miasta.
  • 27 paź 2016 10:41
    Prezydent Witold Wróblewski zdaje relację ze swojej działalności między sesjami:
    - 15 września złożyłem wniosek o dofinansowanie na przebudowę ul. Płk Dąbka.
    - 22 września spotkałem się z Radą Kombatantów celem porozmawiania o problemach tego środowiska, tego dnia spotkałem się także z seniorami podczas zamknięcia cyklu "Zielone lato w bibliotece".
    - 26 września w Olsztynie brałem udział w kongresie drogowym.
    - 28 września brałem udział w otwarciu mini kompleksu sportowego przy SP nr 16, który został sfinansowany z budżetu obywatelskiego.
    - 2 i 3 października w Elblągu gościli uczestniczy Konferencji Gospodarczej Polonii, którzy poznawali nasze miasto, jego ofertę gospodarczą i turystyczną.
    - od 7 do 10 października przebywałem w Stavanger gdzie uczestniczyłem w spotkaniach dotyczących współpracy naszych miast.
    - 10 października został rozstrzygnięty konkurs na rewitalizację basenu otwartego. Wygrała firma z Gliwic.
    - 15 października na CRW Dolinka oraz w SP nr 12 młodzi pływacy już po raz drugi szkolili się pod okiem mistrzyni pływackiej, Otylii Jędrzejczak.
    25 października w elbląski szpitalu specjalistycznym uczestniczyłem w otwarciu dwóch oddziałów: dziennego psychiatrycznego i leczenia nerwic w nowej siedzibie.
    - 26 października rezygnację z funkcji prezesa EPEC złożył pan Jerzy Dombrowski. Nowego prezesa spółki przedstawię na początku listopada.
    - Wczoraj wystąpiłem także pisemnie do wicepremiera Morawieckiego o utworzenie w Elblągu Urzędu Celno-Skarbowego.
  • 27 paź 2016 10:19
    Są już pierwsze dyskusje radnych. Zenon Lecyk w imieniu klubu radnych PiS wnosi o zdjęcie z obrad dzisiejszej sesji m.in. druku zmieniającego opłaty za wywóz odpadów z terenu Gminy Miasta Elbląg.
    - Radni mają zbyt małą wiedzę na ten temat, bo informacje o zmianach dostaliśmy zbyt późno - argumentuje.
    Wątpliwości zgłaszają kolejni radni.
    - Nie jesteśmy przekonani co do tego, że te stawki mają być tak wysokie (przypomnijmy - 10 zł za śmieci segregowane i 17,5 zł za odpady nieselektywne - red.). Dajmy sobie miesiąc na wspólne przedyskutowanie tego tematu raz jeszcze - dodaje radny Michał Missan (PO).
    Prezydent Witold Wróblewski przychyla się do wniosku radnych, którzy w głosowaniu są zgodni, co do zdjęcia tej uchwały z porządku obrad.



  • 27 paź 2016 10:09
    Na sali sesyjnej obecny jest komplet, 25 radnych. Oprócz przyjmowania uchwał, na sesji znalazły się tez stałe punkty jak informacja prezydenta miasta o działalności między sesjami oraz interpelacje, zapytania i wnioski radnych.
  • 27 paź 2016 10:03
    Witamy na obradach XIX sesji Rady Miejskiej w Elblągu. Radni zagłosują dziś nad 25 uchwałami. Jedną z najważniejszych będzie rezolucja ustalająca nowe stawki za wywóz śmieci z terenu miasta. Przypomnijmy: Do tej pory za śmieci segregowane mieszkańcy płacili 8 zł za wywóz. Ci, którzy nie prowadzili selektywnej zbiórki musieli się liczyć z kosztami na poziomie 14 zł. Planuje się, że od nowego roku za śmieci segregowane zapłacimy 10 zł a za niesegregowane - 17,50 zł. To w niektórych przypadkach podwyżka sięgająca nawet 25 procent. Czteroosobowa rodzina musi się liczyć ze zwiększeniem opłat nawet o kilkanaście złotych.
    Władze miasta podwyżki tłumaczą m.in. zwiększeniem tonażu odpadów, które zostają odebrane przez firmy zajmujące się wywozem śmieci. A większa ilość śmieci oznacza większe wydatki związane z ich wywozem. W 2016 r. miasto ma wydać na ten cel ponad 15 mln zł. To o ponad 2 mln zł więcej niż dwa lata temu. Zgodnie z ustawą system opłat za wywóz śmieci ma się samofinansować. To oznacza, że obecna taryfa nie pokryje kosztów i miastu w przyszłym roku zabraknie z tego tytułu ponad 1,5 mln zł. Stąd planowana podwyżka.
    Radni wydadzą także swoją opinię ws. lokalizacji kasyna na ul. Brzozowej oraz zagłosują nad uchwałą ustanawiającą Kazimierza Kalbarczyka patronem nowo powstającego toru łyżwiarskiego na ul. Agrykola.
    Kazimierz Kalbarczyk to wybitna postać w historii elbląskiego sportu. W latach 1946-1987 był współtwórcą i organizatorem łyżwiarstwa szybkiego w naszym mieście. Wychował wielu mistrzów Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, a także przyczynił się do zdobycia pierwszych medali olimpijskich w historii polskiego łyżwiarstwa kobiet. Trener Kalbarczyk wychował nie tylko wielu wybitnych sportowców, ale również szkoleniowców, którzy kontynuują pasmo sukcesów legendarnego trenera. To m.in. zauważył talent Heleny Pilejczyk, łyżwiarki szybkiej, która w 1960 r. na igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley zdobyła brązowy medal w wyścigu na 1500 metrów.