Porozmawiają o antykrzyżackiej roli Elbląga

2016-11-12 12:01:41(ost. akt: 2016-11-10 21:34:42)
Widok z Bramy Targowej

Widok z Bramy Targowej

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Biblioteka Elbląska zaprasza na konferencję pt. „Tworzenie się polskiej państwowości w krzyżackich Prusach z okazji 550 rocznicy podpisania II pokoju toruńskiego”.
Historycy z Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opowiedzą o roli Elbląga w czasie wojny trzynastoletniej, a także o kwestiach gospodarczych i społecznych, w odniesieniu zarówno do samego miasta, jak i szerzej – całych Prus Królewskich.

Elbląg odegrał ważną rolę w tworzeniu się opozycji antykrzyżackiej w Prusach, o czym świadczy choćby fakt, że to właśnie w Elblągu na zjeździe ziem i miast pruskich podjęto 21 lutego 1440 r. decyzję o utworzeniu tej organizacji, której Elbląg stał się jednym z najaktywniejszym członków.

Symbolicznym wydarzeniem było zniszczenie przez elbląskich mieszczan w 1454 r. zamku krzyżackiego i wypędzenie jego załogi. W dowód wdzięczności za wierność i lojalność wobec Korony Elbląg został przez króla Kazimierza Jagiellończyka obdarzony przywilejami, w tym tzw. „wielkim przywilejem”, którego efektem był rozrost terytorialny miasta i rozszerzenie jego uprawnień samorządowych. Konferencja „Tworzenie się polskiej państwowości w krzyżackich Prusach.

W 550 rocznicę podpisania II pokoju toruńskiego” jest pierwszym z zaplanowanego cyklu spotkań pod hasłem „Rozmowy o przeszłości mojego miasta”, którego myślą przewodnią jest zapoznawanie elblążan ze skomplikowaną przeszłością ich miasta.

Program, 16 listopada
10.25 - Otwarcie konferencji - prof. dr hab. Andrzej Groth, Biblioteka Elbląska
10.30 - Polityczne plany Starego Miasta Elbląga u schyłku panowania krzyżackiego i w czasie wojny trzynastoletniej - prof. dr hab. Wiesław Długokęcki, Uniwersytet Gdański, Biblioteka Elbląska
11.00 - Grupa rządząca Elbląga w okresie wojny trzynastoletniej - prof. dr hab. Roman Czaja, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
11.30 - Kronikarz Szymon Grunau o Elblągu i wojnie trzynastoletniej - dr Julia Możdżeń, Uniwersytet Mikołaja Kopernika
12.00-12.30 - Przerwa kawowa
12.30 - Testamenty mieszkańców Elbląga z drugiej połowy XV w. - dr hab. Rafał Kubicki, Uniwersytet Gdański
13.00 - Prusy Królewskie i ich ustrój społeczno-gospodarczy - prof. dr hab. Andrzej Groth, Biblioteka Elbląska
13.30 - Warmia i kwestie ustrojowo-społeczne po II pokoju toruńskim - prof. dr hab. Józef Arno Włodarski, Uniwersytet Gdański
14.00 - Pytania i dyskusja
14.30 - Podsumowanie konferencji - prof. dr hab. Andrzej Groth, Biblioteka Elbląska

Informacja Biblioteki Elbląskiej

Źródło: Dziennik Elbląski