Mój ojciec bankier. Przedostatnie spotkanie KineDok

2016-11-14 15:30:48(ost. akt: 2016-11-14 15:14:01)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Jeszcze tylko dwukrotnie spotkamy się z filmem dokumentalnym w Mjazzdze w ramach cyklu prezentacji KineDok w Mjazzdze. W środę 16 listopada obejrzymy łotewski film "Mój ojciec bankier", wstęp wolny.
Po upadku ZSRR, bankier Boriss Osipovs odniósł błyskawiczny sukces, po czym został zmuszony do opuszczenia Łotwy, aby uniknąć aresztowania w związku z nielegalnymi operacjami. Przez piętnaście lat rodzina nie miała żadnych wieści od niego. Nikt nie wiedział, czy żyje, gdzie mieszka, co robi. Pewnego dnia krewni otrzymują od Interpolu zdjęcie starszego mężczyzny o tym samym nazwisku, który przebywa w ośrodku opieki psychiatrycznej w Malezji. Czy możliwe, że to on? Pomimo wątpliwości pozostałych członków rodziny córka biznesmena i reżyserka filmu Ieva Ozolina rozpoczyna śledztwo mające na celu ustalenie, kim jest mężczyzna na fotografii. „Mój tata bankier” to poruszająca historia człowieka, który w czasach dziejowej zmiany pogubił się… i jego córki, która ma nadzieję go odnaleźć i odzyskać.

Mój ojciec bankier (Łotwa 2015, 68', reż. Ieva Ozolina), środa 16 listopada, godz. 20, wstęp wolny

KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego, zrzesza kilka krajów europejskich: Czechy, Słowację, Chorwację, Rumunię, Węgry, Polskę i Norwegię.

W ramach tego projektu w klubie Mjazzga nieodpłatnie dla publiczności są pokazywane filmy wybrane przez ekspertów KineDok. W ciągu roku obejrzymy 15 europejskich filmów dokumentalnych ze wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Głównym organizatorem KineDok jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych – Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Oglądamy filmy prezentowane i nagradzane na polskich festiwalach filmowych, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe. Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.



Źródło: Dziennik Elbląski