Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Dzisiaj rozbłyśnie choinka i świąteczne ozdoby

2016-12-01 14:31:44 (ost. akt: 2016-12-06 09:20:34)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Dzisiaj (6.12) odbędzie się rozświetlenie miejskich iluminacji, kiedy miasto oficjalnie trafi pod opiekę św. Mikołaja z Miry.

We wtorek (6.12) o godz. 17 rozświetlona zostanie miejska choinka na starówce, koło katedry św.Mikołaja.
— Mikołaj w towarzystwie śnieżynek będzie rozdawał upominki i zbierał listy z życzeniami od dzieci. Na wspólne kolędowanie oraz zabawę zapraszamy wszystkie elbląskie rodziny. Tego dnia elblążan będzie woził świąteczny, zabytkowy tramwaj. Bezpłatne bilety na przejazd będą rozdawały w tramwaju śnieżynki — zapowiada Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

To ma być niezwykły dzień w Elblągu, będą to bowiem pierwsze Mikołajki odkąd patronem miasta został Święty Mikołaj z Miry. 
Starania o to radni miejscy rozpoczęli w maju bieżącego roku. Przyjęli wówczas uchwałę, w której zwrócili się do diecezji elbląskiej o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie. Prośbę uzasadniali tym, że Święty Mikołaj z Miry patronuje żeglarzom, marynarzom i rybakom, a w średniowieczu był także patronem Związku Hanzeatyckiego. Hanza zrzeszała wówczas miasta żyjące z morskiego handlu, w tym Elbląg, który był jednym z głównych portów Bałtyku.


W ubiegłym tygodniu papież Franciszek I specjalnym dekretem przychylił się do tej prośby. 6 grudnia, o godz. 16.30 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której elbląscy radni podejmą uchwałę, która przypieczętuje patronat św. Mikołaja nad miastem. Zaproszeni zostaną na nią również duchowni innych kościołów chrześcijańskich.
— Watykan dostrzegł istniejący od wieków kult św. Mikołaja w Elblągu. Cieszę się, że patronem Elbląga został święty znany i czczony przez chrześcijan na Wschodzie i na Zachodzie, budzący miłe skojarzenia, wrażliwy na ludzkie cierpienie oraz kochany przez dzieci — mówi biskup elbląski Jacek Jezierski.

Mikołajkowe uroczystości zakończą się o godz. 18 mszą w elbląskiej katedrze, której patronem od wieków jest św. Mikołaj. Odprawi ją metropolita warmiński.

Miasto przygotowało jeszcze jedną mikołajkową atrakcję dla najmłodszych elblążan. 6 grudnia przed południem w hali sportowo-widowiskowej przy al. Grunwaldzkiej odbędzie się zabawa, na którą zaproszono 1200 elbląskich przedszkolaków.

daw

Mikołajkowy tramwaj we wtorek będzie jeździł trasą linii nr 4, według rozkładu:
• odjazdy z pętli przy ul. Ogólnej, godz.: 10:50, 12:50, 14:50, 16:50
• odjazdy z pętli przy ul. Druskiej, godz.: 11:50, 13:50, 15:50, 17:50

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB