środa, 25 kwietnia 2018. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Poznajcie dalekowschodnie skarby Elbląga

2016-12-04 09:56:43 (ost. akt: 2016-12-04 10:03:31)

Autor zdjęcia: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza w swoje progi na nową wystawę. Poznamy Dalekowschodnie skarby Elbląga – porcelanę chińską z badań archeologicznych Starego Miasta. Otwarcie w czwartek 8 grudnia.

Zapraszamy Państwa serdecznie na wystawę Dalekowschodnie skarby Elbląga – porcelana chińska z badań archeologicznych Starego Miasta. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dalekowschodnie, porcelanowe naczynia sprowadzone do Elbląga w XVII i XVIII stuleciu. Podczas wieloletnich badań archeologicznych odnaleziono ponad 200 tego typu obiektów. Artefakty te są świadectwem nie tylko upodobań mieszkańców, ale też ich poczucia przynależności do europejskiej cywilizacji, wyrażającej się w modzie na picie kawy i herbaty z delikatnych czarek przy jednoczesnym zainteresowaniu egzotyczną kulturą.

Przede wszystkim jest to historia bardzo długiej i niebezpiecznej podróży, jaką musiały odbyć te delikatne biało-niebieskie przedmioty, by trafić na elbląskie stoły.

Wystawa stanowi uzupełnienie katalogu autorstwa dr Barbary Pośpiesznej i dr Mirosława Marcinkowskiego. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie wyrobów z porcelany dalekowschodniej, pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych. Prezentowane i opisywane artefakty obrazują związki Elbląga i dawnej Rzeczpospolitej z Orientem, życie codzienne mieszkańców Europy oraz wymianę handlową z Dalekim Wschodem.

Promocja katalogu rozpocznie się w czwartek 8 grudnia o godzinie 17 w sali edukacyjnej budynku Gimnazjum elbląskiego muzeum, a otwarcie wystawy o godz. 18 w budynku Podzamcza.
Wstęp wolny.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB