Z mroków średniowiecza trafią do internetu

2016-12-04 20:40:03(ost. akt: 2016-12-04 20:43:43)

Autor zdjęcia: CSE Światowid

Wikiński pion do gry z końskiego zęba, amulet, dzięki któremu można poznać skandynawską mitologię, fragmenty zbroi i broni średniowiecznych rycerzy będzie można wkrótce zobaczyć nie tylko na muzealnych wystawach, ale również w sieci. Regionalna Pracownia Digitalizacji zcyfryzuje wyjątkowe zabytki z dwóch muzeów w naszym regionie – Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Digitalizacji poddana zostanie unikatowa kolekcja przedmiotów z okresu wikińskiego (VIII-­XI w.), pochodzących z jedynego, w pełni skandynawskiego emporium na ziemiach polskich ­ Truso, a także pozostałości po jednej z najsłynniejszych bitew w historii średniowiecza – Bitwy pod Grunwaldem. 150 obiektów z dwóch regionalnych muzeów już wkrótce będzie można zobaczyć na stronie cyfrowewm.pl.

- To wyjątkowe przedsięwzięcie, myślę, że wszyscy miłośnicy średniowiecza będą naprawdę usatysfakcjonowani – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Zdigitalizujemy obiekty z osady Truso oraz te wydobyte podczas wykopalisk na polach grunwaldzkich. Te dwa miejsca są niezwykle ważne nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale budzą również zainteresowanie międzynarodowych środowisk archeologicznych, historycznych oraz krajowych i zagranicznych turystów.

Wczesne i późne średniowiecze - dwa unikatowe miejsca i zabytki, które budzą ogromny podziw i zainteresowanie – oprócz digitalizacji w projekcie przewidziano również konserwację części obiektów, a walory popularyzatorskie zapewni dwanaście krótkich filmów, pokazujących najciekawsze fakty i eksponaty. Opowiedzą o nich eksperci – dr Marek F. Jagodziński - odkrywca i badacz osady Truso, autor ponad 100 artykułów naukowych oraz trzech książek, dr Piotr A. Nowakowski - kierownik Działu Archeologiczno­Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, który w 2014 i 2015 r. kierował międzynarodowymi badaniami archeologicznymi na Polach Grunwaldu oraz Jarosław Malecki – pracownik Działu Archeologiczno­-Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, przewodnik.

Prace digitalizacyjne wykona Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.

Projekt "Wikińska osada Truso i Bitwa pod Grunwaldem - średniowieczne historie w wirtualnym świecie" uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monia #2127259 | 176.221.*.* 5 gru 2016 06:17

    Czy "digitalizacja" nie mogłaby być zastąpiona określeniem czysto polskim??? Powtarza się w tym krótkim doniesieniu jak mantra, wyłącznie w obcym języku? Takie nadużywanie obcych określeń naprawdę niczemu nie służy i świadczy raczej o ograniczonym zasobie słów piszącego....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. nikt #2127234 | 86.103.*.* 4 gru 2016 22:52

      Swietna inicjatywa, czekamy niecierpliwie !

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz