Wymiana polsko-niemiecka śladami Mikołaja Kopernika
2016-12-05 15:10:15(ost. akt: 2016-12-05 15:18:37)
Już po raz piętnasty Zespół Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w Elblągu brał udział pod koniec listopada w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołą partnerską Flatow Oberschule z Berlina.
Współpraca zaczęła się dla uczniów już w marcu 2007 roku, kiedy to wyjechali oni do Berlina i pracowali nad projektem dotyczącym niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył życiorysu i pracy naukowej Mikołaja Kopernika. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę – Katarzyna Kostyszyn-Radecka i Katarzyna Jussis z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga oraz Ruediger Schwandt z Berlina.
Na czas pracy nad projektem uczniowie byli podzieleni na grupy międzynarodowe, które zbierały informacje dotyczące dzieciństwa i lat studenckich wielkiego astronoma, jego pracy naukowej oraz wielkiej teorii heliocentycznej, której był prekursorem. Jedno z zagadnień dotyczyło historii naszego regionu i było związane z pobytem wielkiego naukowca we Fromborku. Jedna z grup miała za zadanie przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców naszego miasta i uczniów szkoły na temat posiadanej wiedzy o Koperniku. Uczniowie z Niemiec i Polski zwiedzali miejsca związane z życiem Mikołaja Kopernika –Toruń, Frombork, Gdańsk i Elbląg. Uczestnicy projektu dowiedzieli się jak przebiegały prace we Fromborku nad poszukiwaniem miejsca pochówku astronoma w 2010 roku.
Głównym celem pozyskania środków finansowych na zrealizowanie wymiany jest napisanie projektu. Praca została zawarta w ponad 80-stronicowym projekcie a owoce pracy zostały przedstawione na spotkaniu w Urzędzie Miasta Elbląga w obecności sekretarza miasta –Artura Zielińskiego.
Dzięki wizycie gości z Niemiec w Elblągu uczniowie szlifowali język oraz nawiązali nowe przyjaźnie. Na czas pobytu w Polsce młodzież niemiecka mieszkała u rodzin elbląskich, co pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości.
Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki FUNDACJI Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania i PROGRAMU MŁODZIEŻ POLSKO-NIEMIECKA.
Dzięki wizycie gości z Niemiec w Elblągu uczniowie szlifowali język oraz nawiązali nowe przyjaźnie. Na czas pobytu w Polsce młodzież niemiecka mieszkała u rodzin elbląskich, co pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości.
Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki FUNDACJI Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania i PROGRAMU MŁODZIEŻ POLSKO-NIEMIECKA.
Przyszłość dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami zależy nie tylko od współpracy na szczeblu rządowym, ale także, a może przede wszystkim od podejmowania inicjatyw regionalnych do których zalicza się wymiana. Dlatego szkoła ma nadzieje na dalszą współpracę, której celem jest nie tylko kontakt z językiem obcym i przezwyciężanie barier językowych uczniów, ale przede wszystkim pokonanie wzajemnych uprzedzeń młodych Polaków i Niemców, wynikających z różnic kulturowych i obciążeń historycznych. Następny projekt planowany jest na kwiecień 2017 w Berlinie.
Katarzyna Kostyszyn-Radecka
Źródło: Artykuł internauty
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
joz #2128492 | 217.99.*.* 6 gru 2016 17:21
Znając życie to nie trzeba było oszukiwać młodzieży, że Kopernik był Polakiem bo sami Niemcy w przodopochyleniu tak mówili. I żaden nie powiedział Allenstein, Frauenburg, Danzig tylko każdy Ousztin, Fłombok, Danck.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz