Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

To była pierwsza Pasłęcka Gala Wolontariatu

2016-12-06 14:34:30 (ost. akt: 2016-12-06 14:41:29)

Autor zdjęcia: UMiG w Pasłęku

I Pasłęcka Gala Wolontariatu to uroczystość mająca na celu uczczenie idei wolontariatu, a także prawdziwe święto każdego społecznika. To niezwykłe wydarzenie odbyło się w poniedziałek (5 grudnia) w Pasłęckim Ośrodku Kultury.


Inicjatywa zorganizowania Gali Wolontariatu powstała w Urzędzie Miejskim w Pasłęku.
Na galę przybyli przedstawiciele różnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta i Gminy Pasłęk. Spośród ponad sześćdziesięciu zaproszonych wyłoniono pięciu laureatów. Statuetki, książki wraz z listem gratulacyjnym oraz drzewka świąteczne z rąk burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego otrzymali:

Parafia pw. bł. Jerzego Matulewicza w Pasłęku reprezentowana przez księdza proboszcza Macieja Rucińskiego za zorganizowanie przez parafian Orszaku Trzech Króli.
Święto Trzech Króli, zwane też Objawieniem Pańskim, nieodłącznie wiąże się z orszakami, które 6 stycznia przechodzą przez ulice polskich miast. Pochody są barwne, a uczestniczącym w nim ludziom nie brakuje kreatywności w wymyślaniu strojów nawiązujących do obchodów święta. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie rodzinnego spędzania Świąt Objawienia Bożego, podtrzymywanie tradycji jasełkowej, wspólne kolędowanie, tworzenie płaszczyzny dialogu międzypokoleniowego, integracja mieszkańców.

Warmińsko–Mazurskie Stowarzyszenie Obrońców Praw Zwierząt im. Św. Franciszka z Asyżu.

Stowarzyszenie działa od 2008 roku. Powstało z inicjatywy ludzi wrażliwych na cierpienie zwierząt. Bardzo szybko po zawiązaniu stowarzyszenia, powstało przytulisko dla zwierząt w miejscowości Lepno. Po około trzech latach, schronisko przeniosło się na teren Pasłęka. W tym czasie uratowano ok.400 psów, bezdomnych, chorych, okaleczonych, porzuconych. Pracownicy przytuliska podejmują interwencję tam, gdzie łamane jest prawo zwierząt.

W 2013 roku w X edycji konkursu "Godni Naśladowania "Warmińsko–Mazurskie Stowarzyszenie Obrońców Praw Zwierząt im. Św. Franciszka z Asyżu zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii I na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych w województwie warmińsko–mazurskim.

Stowarzyszenie "Pokażmy, że można" Stegny.
Stowarzyszenie powstało w 2013 roku z inicjatywy Elżbiety Wardzyńskiej, Marii Pękały i Anny Chojeckiej. Za cel stawia sobie rozwój wsi, przekazywanie polskich, wiejskich tradycji młodszemu pokoleniu, branie czynnego udziału i prezentowanie wiejskich tradycyjnych rękodzieł na różnych imprezach.
W 2013 roku podczas III Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich w Olsztynku stowarzyszenie wzięło udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, zajmując III miejsce.

Stowarzyszenie Wspierające Rodziny Potrzebujące "Jutrzenka".
Stowarzyszenie "Jutrzenka" istnieje od 2004 roku. Od 2007 roku Prezesem jest Pani Regina Stelmaczonek. Statutowym celem Stowarzyszenia "Jutrzenka" jest m. in. działanie na rzecz rodzin znajdujących się w złych warunkach socjalnych. Stowarzyszenie ma pod opieką 44 rodziny, a dokładniej 138 osób. Podopieczni Stowarzyszenia i ich rodziny w większości są osobami korzystającymi z ośrodka pomocy społecznej. Są to często rodziny wielodzietne, w trudnej sytuacji materialnej, patologiczne, osoby w starszym wieku, samotne i chore. 21 maja 2016 r. Stowarzyszenie Wspierające Rodziny Potrzebujące "Jutrzenka" obchodziło 15-lecie swojego istnienia.

Terenowe Koło Pszczelarskie "Bartnik" za promowanie Gminy Pasłęk.
Organizacja powstała w 1946 r. W tym roku obchodziło jubileusz 70-lecia swojej działalności. Do koła należy obecnie 48 pszczelarzy, którzy posiadają około 2560 rodzin pszczelich. Prezesem koła jest Pan Bogdan Kusyk.
Produkty pszczelarskie, tj. smaczne i czyste ekologicznie miody, szczególnie lipowe, wielokwiatowe i rzepakowe, pyłki oraz pierzga pozostają dobrą marką i wizytówką Pasłęka, stając się ważnym elementem jego promocji, a działalność koła ,,Bartnik" i jego członków pięknie wpisują się w życie społeczne miasta.

Galę Wolontariatu ubarwił koncert zespołu "Labirynt" z Elbląga.

Ponadto przybyli goście mogli liczyć na poczęstunek, przygotowany przez Pasłęcki Ośrodek Kultury.

Wsparcie, które każdego dnia wolontariusze udzielają tym, co potrzebują pomocy ma wyjątkową wartość, nie tylko materialną. Zaangażowanie działaczy społecznych jest dowodem na to, iż ciągle istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie.
UMIG w Pasłęku

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB