Święty Mikołaj patronem Elbląga

2016-12-06 18:45:53(ost. akt: 2016-12-06 18:51:03)
Uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której przyjęto uchwałę o patronacie Świętego Mikołaja z Miry nad Elblągiem

Uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której przyjęto uchwałę o patronacie Świętego Mikołaja z Miry nad Elblągiem

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Wszyscy byli na tak. We wtorek (6.12) elbląscy radni przyjęli patronat Świętego Mikołaja z Miry nad Elblągiem. Patron żeglarzy, marynarzy ma teraz wspierać budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Taką przynajmniej nadzieję mają władze miasta.
Starania o patronat Świętego Mikołaja z Miry elbląscy radni rozpoczęli w maju tego roku, zwracając się do diecezji elbląskiej o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie. Pozytywna odpowiedź nadeszła z Watykanu w listopadzie.

We wtorek podczas uroczystej sesji Rada Miejska jednomyślnie przyjęła odpowiednią uchwałę, przypieczętowującą patronat świętego nad miastem. 


— Kto chociaż trochę zna historię Elbląga, nie dziwi się, że właśnie ten święty został patronem miasta. Jest on bowiem związany z kościołem św. Mikołaja od 800 lat. Święty Mikołaj z Miry patronuje żeglarzom, marynarzom i rybakom, a w średniowieczu był także patronem Związku Hanzeatyckiego. Hanza zrzeszała wówczas miasta żyjące z morskiego handlu, w tym Elbląg, który był jednym z głównych portów Bałtyku. Mam nadzieję, że dzisiaj również będzie inspirował ludzi do dobrego działania i wspierał budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną — mówi Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. 


Święty Mikołaj z Miry jest również patronem pojednania Wschodu z Zachodem. 

— Prawie w każdej cerkwi jest ikona przedstawiająca Świętego Mikołaja z Miry. Ma on u nas trochę inny wizerunek, ale duchowość i dobroć tego świętego w obu kościołach jest taka sama. Zawsze był on patronem pojednania między Wschodem a Zachodem, a przede wszystkim pojednania między ludźmi — mówi Andrzej Sroka, proboszcz Parafii Greckokatolickiej Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Elblągu. 


Ten wymiar kultu św. Mikołaja podkreśla również Jacek Jezierski, biskup elbląski
.
— Patronat jest oczywiście aktem symbolicznym, ale przypomina nam, że jako naród wyrośliśmy w kulturze chrześcijańskiej na styku Wschodu i Zachodu — mówi biskup Jezierski.

Po sesji mikołajkowe uroczystości przeniosły się przed Ratusz Staromiejski, gdzie uroczyście odpalono lampi na miejsce choince. Na uczestników czekał 
Mikołaj, który w towarzystwie śnieżynek rozdawał upominki i zbierał listy z życzeniami od dzieci. Uroczystości zakończyła msza w elbląskiej katedrze.
— Myślę, że to świetny patron dla naszego miasta. Słyszałam już o tym wcześniej. Chyba nie było lepszego dnia, jak właśnie 6 grudnia, by sprawę dopiąć do końca — powiedziała nam pani Iza, która przyszła na rozświetlenie choinki.
daw


Źródło: Dziennik Elbląski