Poniedziałek, 17 lutego 2020. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Bezrobotni i niepełnosprawni z szansą na pracę

2016-12-09 20:25:59 (ost. akt: 2016-12-09 15:00:01)
Małgorzata Woźna, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Elblągu

Małgorzata Woźna, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Elblągu

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Dzięki projektowi, który rozpoczął Centrum Integracji Społecznej, 172 osoby wykluczone społecznie, w tym długotrwale bezrobotni i niepełnosprawni, mają szansę ponownie wrócić na rynek pracy.

Stowarzyszenie ESWiP wraz z Elbląską Radą Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatowym Urzędem Pracy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Stowarzyszeniem LAZARUS rozpoczęło realizację projektu pn. Elbląskie Centrum Integracji Społecznej.

Jest to jedyne w całym województwie warmińsko – mazurskim działanie na tak dużą skalę: wsparciem zostaną objęte 172 osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

— W tej chwili pracujemy już 46 osobami w wieku 15-50 lat, w tym 23 to osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Drugą grupę naszych odbiorców stanowią osoby w wieku 50 lat plus. Obecnie szukamy 40 takich osób: 20 zagrożonych wykluczeniem społecznym i 20 niepełnosprawnych. Rekrutacja trwa do końca grudnia br., bo od stycznia 2017 r. ruszają dla nich zajęcia — mówił Małgorzata Woźna, dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Elblągu.

W projekcie mogą wziąć udział osoby trwale bezrobotne, posiadający niskie kwalifikacje zawodowe, wychodzący z uzależnień czy z różnymi stopniami niepełnosprawności. Warunek jest jeden - muszą być zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu, a osoby niepełnosprawne muszą posiadać odpowiednie orzeczenia o jego stopniu.

— Podczas rekrutacji przeprowadzimy z nimi tzw. wieloprofilową diagnozę ich potrzeb poprzez spotkania z doradcą zawodowym i psychologiem, którzy na podstawie rozmów i testów określą stopień ich zaktywizowania. Na tym etapie zostaną także przeprowadzone badania lekarskie, które pomogą np. stwierdzić, do jakich zawodów danej osoby nie można zakwalifikować — tłumaczy Małgorzata Woźna.

Osoby, które pomyślnie przejdą ten etap rekrutacji trafią do kolejnego, jakim jest reintegracja społeczno-zawodowa. Tutaj, przez pierwsze dwa miesiące uczestnicy będą brali udział w zajęciach mających na celu wsparcie doradcze, psychologiczne, a w przypadku osób niepełnosprawnych także wsparcie trenerów pracy. Ten etap wskaże m.in. jakiego rodzaju kwalifikacje, które uczestnik już posiada są możliwe do wykorzystania na rynku pracy, a czego jeszcze potrzebuje, by swoje kompetencje wzmocnić.

Po tym etapie przyjdzie czas na praktyki zawodowe i zdobywanie doświadczenia w pracowniach usług opiekuńczych prowadzonych przez Stowarzyszenie LAZARUS, gospodarczej (sprzątanie), krawieckiej (prowadzi ją ERKON) i stolarskiej.

— Te ostatnie odbędą się u jednego z elbląskich przedsiębiorców. Zaś w budynkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przy ul. Szańcowej trwa właśnie remont pozwalający wygospodarować pomieszczenia, w których znajdą się pracownie CIS-u — dodaje Małgorzata Woźna.

Pracownicy CIS-u szacują, że dzięki projektowi ok. 40 procent ich podopiecznych znajdzie pracę. Projekt potrwa dwa lata i zakończy się w październiku 2018 roku. Podopieczni będą pod opieką CIS– u przez okres 12 miesięcy, a przyszłym roku planowana jest następna edycja dla kolejnej grupy osób. Koszt projektu wynosi 4 mln zł i był możliwy dzięki unijnemu dofinansowaniu. Ok. 500 tys. zł jako wkład własny wniósł do projektu CIS.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB