środa, 18 października 2017. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Ekologiczne, pachnące i tanie. Leśnicy zapraszają po choinki

2016-12-15 17:00:24 (ost. akt: 2016-12-15 17:19:06)
Od piątku (16.12) będzie można kupować choinki przy większości leśniczówek

Od piątku (16.12) będzie można kupować choinki przy większości leśniczówek

Autor zdjęcia: arch. Nadleśnictwa

Od piątku (16.12) Nadleśnictwo Elbląg rozpoczyna sprzedaż choinek. Tanie, ekologiczne i pachnące — zachęcają leśnicy.

Trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez choinki. Do wyboru są sztuczne i naturalne. Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg nie ma żadnych wątpliwości, że choinki naturalne mają same zalety.

— Przede wszystkim jest to choinka wyprodukowana siłami natury i dzięki temu w przyrodzie nie dzieje się nic złego. Odwrotnie jest w przypadku produkcji sztucznych choinek. Później, podczas ich rozkładania wydzielają się do środowiska szkodliwe substancje dla nas i przyrody — mówi Jan Piotrowski.
W Elblągu pojawiły się już punkty sprzedaży naturalnych choinek.

Z taką sprzedażą rusza również Nadleśnictwo Elbląg. Od piątku (16.12) będzie można kupować choinki przy większości leśniczówek (oprócz leśnictwa Zalesie i leśnictwa Janowo) w godz. 7.30-15.30, a od najbliższego poniedziałku również przy siedzibie Nadleśnictwa Elbląg przy ul. Marymonckiej 5 (Pałac Augusta Abbega w Bażantarni) w godz. 10-18:00. Ceny uzależnione są od wielkości drzewek i tak np. za choinkę świerkową do dwóch metrów trzeba zapłacić 30 zł, a jodłową 60 zł.

Sprzedaż będzie prowadzona do wyczerpania zapasów.
— Trzeba zaznaczyć, że nie uszczuplamy lasów. Choinki hodowane są w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, plantacjach, które powstają w miejscach, gdzie mamy grunty rolne, a nie leśne, np. pod liniami energetycznymi — zaznacza Jan Piotrowski.

Niepodważalną zaletą naturalnej choinki jest zapach. — Pięknie roznosi się po mieszkaniu, tym samym tworząc niepowtarzalną atmosferę świąt — mówi Jan Piotrowski. — Warto także zauważyć, że naturalne choinki biorą udział w całym, wielkim procesie pochłaniania dwutlenku węgla i oddawania tlenu. Jedyną wady takiego drzewka jest chyba to, że sypią się z niego igły. Ale temu można także przeciwdziałać. Trzeba pamiętać, żeby nie stawiać choinki w pobliżu źródła ciepła, jak np. kaloryfer. Lepiej ustawić ją w chłodniejszej części pokoju oraz systematycznie podlewać.

Choinka sztuczna posłuży nam przez wiele lat, ale później rozkłada się przez dziesiątki lat, generując wiele szkód dla środowiska. Żywe choinki są za to całkowicie ekologiczne. Już po świętach możemy ją wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i wrócą do naturalnego obiegu materii, nie zanieczyszczając środowiska.

— Zapraszamy do zakupu naturalnych choinek — mówi Jan Piotrowski. — Wszystkim leśnicy życzą radosnych świąt Bożego Narodzenia — dodaje.
Co roku Nadleśnictwo Elbląg prowadzi również akcję Choinka. W jej trakcie Straż Leśna kontroluje lasy ze szczególnym uwzględnieniem osób transportujących.
Dla Nadleśnictwa Elbląg jednym z najważniejszych wydarzeń 2016 r. było utworzenie: „Koncepcji zagospodarowania rekreacyjno-turystycznego dla obszaru Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Elbląsko-Żuławskie, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów leśnych”.

— Realizacja tego przedsięwzięcia stanowi pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie koncepcyjne dotyczące rozwoju turystyki w lasach państwowych. Jego celem było utworzenie przemyślanego planu działania w zakresie tworzenia i utrzymania infrastruktury turystycznej na terenie Nadleśnictwa Elbląg oraz na terenach sąsiadujących. Dzięki temu otwiera się możliwość uporządkowania szlaków i infrastruktury turystycznej w obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, Mierzei Wiślanej i Żuław — informuje Jan Piotrowski. — Stworzenie tego unikatowego dokumentu to początek długiej i ciężkiej pracy, jaka stoi przed elbląskimi leśnikami w dążeniu do utworzenia dobrze zorganizowanej i atrakcyjnej oferty turystycznej dla odwiedzających ten region ludzi. W realizację opracowania zaangażowały się także lokalne samorządy które chętnie uczestniczyły w konsultacjach społecznych, organizowanych w trakcie prac nad koncepcją. Jednym z pierwszych kroków jakie nadleśnictwo zamierza podjąć w związku z realizacja koncepcji będzie zaproszenie samorządów do dalszej współpracy nad rozwojem turystycznym tych terenów.
AKT

Choinki z Nadleśnictwa Elbląg można również wygrać w naszym świątecznym konkursie. Szczegóły w piątkowym (16.12) wydaniu Dziennika Elbląskiego.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 7bun #2136388 | 188.146.*.* 16 gru 2016 06:50

    Jak ktos lubi zapach kocich sikow to faktycznie pachnace

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz