Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Ekoodkrywcy z SP nr 4. Uczniowie z Elbląga laureatami konkursu

2016-12-20 11:26:34 (ost. akt: 2016-12-20 11:59:47)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu zostali nagrodzeni za projekt „O2żni strażnicy atmosfery” podczas zakończonej niedawno czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy.

W czwartej edycji Eko Odkrywców uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu rywalizowali z blisko 170 zespołami z całej Polski. Opracowany przez młodych ekologów projekt „O2żni strażnicy atmosfery” został doceniony przez komisję konkursową i trafi do finałowej dwudziestki. Podbił też serca internautów, którzy od 1 do 15 grudnia mogli głosować na swoich faworytów. Dzięki zdobytemu dofinansowaniu w wysokości 3 tys. zł już wkrótce uczniowie będą mogli wcielić swój pomysł w życie.

Konkurs Eko Odkrywcy to inicjatywa adresowana do dzieci i młodzieży z całej Polski. Już od czterech lat wydarzenie promuje praktyczne zdobywanie wiedzy ekologicznej i pomaga kształtować właściwe postawy wobec przyrody. Planując projekty młodzi ekolodzy przeprowadzają eksperymenty i doświadczenia, konstruują prototypy przyjaznych środowisku urządzeń i organizują liczne zajęcia terenowe. Zwycięzcy mogą samodzielnie zrealizować swoje ekologiczne pomysły, udowadniając sobie i otoczeniu, że dbanie o środowisko może by fascynującym doświadczeniem.

– Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA pyta wszystkich kandydatów do pracy o ich zabawy z okresu dzieciństwa, ponieważ istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy nimi a umiejętnością rozwiązywania problemów – mówi Rafał Kosik, ambasador konkursu Eko Odkrywcy 4 – Jestem pewien, że udział w tym konkursie zaprocentuje w przyszłości. Takie ćwiczenie z wyobraźni rozwija ciekawość świata, kształtuje kreatywność i inspiruje do działania – dodaje Kosik.

Stałym elementem konkursu jest przyznanie nagrody dodatkowej w postaci grupowego wyjazdu na zieloną szkołę o wartości 20 tys. zł. To specjalne wyróżnienie trafia do autorów najciekawszego i najbardziej innowacyjnego projektu. W tym roku zdobyli ją uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Nasza Szkoła” w Opolu za pracę zatytułowaną „Future Designers”. Projekt zakłada badanie możliwości wykorzystania źródeł energii odnawialnej w powiązaniu z robotyką. Komisja konkursowa wyróżniła też trzy kolejne projekty: „Nasza Ziemia - Nasza sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie”, „Odkrywamy przyrodę w wielkim mieście” oraz „Kochajmy ptaki”. Ich autorzy będą mogli odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Lista zwycięzców Konkursu Eko Odkrywcy 4:

Grupa Młodsza

1. "Eko Einsteini" (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu)
2. "W Eko Niezapominajce - jak w bajce" (Przedszkole nr 4 „Niezapominajka” w Tarnobrzegu)
3. "Co stuka w ziemi, pluska w wodzie, szumi w powietrzu?" (Niepubliczny Punkt Przedszkolny Tęcza w Dąbrowie)
4. "Nie wypalaj traw - przecież nie zabija się życia" (Zespół Szkół im. ks. prał. Stanisława Gawlika w Radziechowach)
5. "Ekosemaforki w trosce o swoje zdrowie - ekologiczna hodowla warzyw i owoców" (Publiczne Przedszkole nr 7 "Pod Zielonym Semaforem" w Zduńskiej Woli).

Grupa Starsza

1. „Future Designers” (Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Nasza Szkoła” w Opolu
2. „GIM10 METEO” (Gimnazjum nr 10 im. I. J. Paderewskiego w Gliwicach)
3. „Nie byłoby nas, gdyby nie las” (Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów I Armii Wojska Polskiego w Cedyni)
4. „O2żni strażnicy atmosfery” (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza nr 4 w Elblągu)
5. „Nasza Ziemia – Nasza Sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie” (Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim)
Materiał nadesłany

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB