środa, 18 października 2017. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o fajerwerkach przed sylwestrem

2016-12-27 14:40:42 (ost. akt: 2016-12-27 14:45:06)
Jak co roku elblążanie mogli wspólnie przywitać nowy rok

Jak co roku elblążanie mogli wspólnie przywitać nowy rok

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Wkrótce Sylwestra i wielu nas czeka zabawa do białego rana. Tej nocy wykorzystujemy różnego rodzaju materiały i środki pirotechniczne, by bawić się, jak tradycja nakazuje. W związku z tym zadbajmy o to, aby ta długo oczekiwana zabawa sylwestrowa była nie tylko głośna, ale przede wszystkim bezpieczna.

Gdzie należy zaopatrywać się w fajerwerki?
Tylko w wyspecjalizowanych punktach, mających odpowiednie zaplecze magazynowe i spełniających wszelkie wymogi ochrony pożarowej. Dopuszcza się sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych, na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca.
Podstawą prawną regulującą warunki sprzedaży i używania materiałów pirotechnicznych jest ustawa z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego w związku ze zmieniającą ją ustawą z dnia 13 kwietnia 2016 r.

Aby nie doszło do tragedii, elbląska Straż Miejska przypomina o kilku zasad bezpieczeństwa podczas używania fajerwerków:

- zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia. Sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest przestępstwem, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do lat 2;
- przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania. Sprawdzajmy termin ważności i uważnie czytajmy zalecenia producenta dotyczące obsługi;
- nie używajmy fajerwerków pod wpływem alkoholu;
- nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych. Jeśli petarda nie odpaliła, nie majstrujmy przy niej, bezpiecznie będzie ją wyrzucić i wziąć następną;
- w czasie odpalania sztucznych ogni trzymajmy je z dala od twarzy, a przede wszystkim od oczu;
- po odpaleniu petardy natychmiast ją odrzućmy od siebie, aby nie wybuchła zbyt blisko nas.

W związku z Rozporządzeniem Nr 1 Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, Straż Miejska oraz Policja wobec osób naruszających zakaz określony w § 1 rozporządzenia może zastosować karę grzywny – stosując art. 54 Kodeksu Wykroczeń.

Według rozporządzenia zakaz używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych w miejscach publicznych na terenie miasta Elbląga nie obowiązuje tylko w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB