Wtorek, 24 kwietnia 2018. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Szukali dawcy szpiku dla Łukasza, znaleźli też dla dziewczynki z Hiszpanii

2016-12-29 12:04:23 (ost. akt: 2016-12-29 13:15:55)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Ta akcja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Elbląscy policjanci i Fundacja DKMS (bazy dawców szpiku) rozpoczęli poszukiwania dawcy szpiku dla swojego kolegi Łukasza, dzięki wspaniałemu odzewowi elblążan znalazł się również dawca dla dziewczynki z Hiszpanii.

W czerwcu2016 roku policjanci z Elbląga zorganizowali z Fundacją DKMS akcję poszukiwania dawców szpiku dla chorego na ostrą białaczkę szpikową Łukasza. Akcja miała na celu znalezienie „genetycznego bliźniaka” dla mężczyzny, ale również dla innych chorujących na nowotwory krwi. Już w pierwszych dniach zabrakło pakietów rejestracyjnych. Elblążanie tłumnie rejestrowali się w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu. Mimo iż była to jedna z wielu akcji, które niemal codziennie są organizowane w Polsce, to już w listopadzie okazało się, że pośród 91 mieszkańców Elbląga i okolic, którzy zarejestrowali się podczas tej akcji, znalazła się osoba, która była zgodna z potrzebującą przeszczepienia, roczną dziewczynką z Hiszpanii. W grudniu mężczyzna podzielił się cząstką siebie i oddał szpik kostny aby ratować dziecko.

- To tak jak wygrać w lotto. Szukaliśmy dawcy szpiku dla Łukasza, a znaleźliśmy dla malutkiej Hiszpanki. Jest teraz szansa dla niej i dla innych, bo przecież również Łukasz znalazł „genetycznego bliźniaka” ale w innej akcji. Jest już po przeszczepie. Cały czas walczy z chorobą. Trzeba pomagać, trzeba być człowiekiem w każdej sytuacji. Teraz wiem, że jak zachoruję to nie będę sam. – mówi sierż. sztab. Piotr Kiełek, z elbląskiej komendy (organizator policyjnej akcji).

Jednak cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawców. Aby zwiększyć dla nich szanse trzeba włączać się w podobne działania.

- Mamy już ponad milion osób, którzy są zarejestrowani jako potencjalni dawcy. Wśród nich 3 729 oddało już szpik. Zwracam się z prośbą - zarejestruj się. Możesz pomóc w walce z chorobą. Zamów pakiet rejestracyjny poprzez naszą stronę www.dkms.pl i dołącz do grona dawców już dziś - podsumował Grzegorz Zwierzchowski z Fundacji DKMS w Warszawie.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez dużej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Wszystkim elblążanom dziękujemy za tak wielkie zaangażowanie i prosimy o więcej! Bo z pewnością, na tej jednej akcji, nie zakończymy pomocy dla śmiertelnie chorych na nowotwory.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wot #2145947 | 217.99.*.* 30 gru 2016 09:44

    Z szacunkiem kłaniam się wszystkim uczestnikom akcji ratujących cudze życie. Panu Łukaszowi i malutkiej Hiszpance życzę dobrego zdrowia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz