Taki był 2016. Dziennikarskie podsumowanie roku

2016-12-31 14:00:00(ost. akt: 2016-12-30 15:48:40)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Jakimi wydarzeniami żyli elblążanie w kończącym się roku? Przypominamy te, które zdaniem naszych dziennikarzy były najważniejsze. A działo się wiele.

Styczeń

Pożar kościoła w Braniewie
Nowy Rok rozpoczął się tragicznie dla mieszkańców Braniewa. 3 stycznia w zabytkowym kościele św. Antoniego przy ul. Królewieckiej spłonęło poddasze i dach świątyni. Straty były ogromne: do środka zapadła się m.in. część przepalonego dachu. Udało się uratować dwie wieże, zabytkowe organy kościelne, ołtarz oraz większość wyposażenia. W odbudowę kościoła włączyły się władze miasta a także sami braniewianie.





Darmowe porady prawne
W Elblągu za to 2016 rok rozpoczął się ulgą dla tych elblążan, którzy potrzebują porady prawnika, ale niekoniecznie na taką usługę mają środki finansowe. Od 4 stycznia w pięciu punktach, które uruchomiono w Urzędzie Miejskim i MOPS, specjaliści z zakresu prawa udzielają nieodpłatnych porad prawnych.

Nowy komendant
W połowie stycznia na stanowisko Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu został powołany insp. Krzysztof Konert. Zastąpił insp. Marka Osika, który elbląskiej policji szefował od 2008 roku.

Wybrano najlepszych sportowców
Koniec stycznia to zaś podsumowanie naszego plebiscytu na 10 Najpopularniejszych Sportowców Dziennika Elbląskiego. Wyniki głosowania Czytelników ogłosiliśmy podczas Balu Sportowca w Hotelu Młyn. Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się Artur Zieliński, trenujący kick-boxing w klubie EKK Elbląg. Wśród laureatów znaleźli się także czterej piłkarze oraz przedstawiciele takich dyscyplin jak: podnoszenie ciężarów, sztuki walki, lekka atletyka, boks i szachy.

Luty
Mapa zagrożeń
Ten miesiąc rozpoczął się pracami nad stworzeniem tzw. mapy zagrożeń, która ma przedstawiać mieszkańcom Elbląga i powiatu informacje dotyczące przestępczości i zagrożeń, jakie mogą ich spotkać na danym terenie. Mapa powstawała we współpracy policji, władz samorządowych i lokalnej społeczności na specjalnych konsultacjach.

Między nami nic nie było
W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu otwarto wystawę pt. „Między nami nic nie było”, która próbowała zbliżyć się do sfery uczuć i pragnień i pokazać swoim odbiorcom co rozpalało wyobraźnię i pobudzało zmysły ludzi w epoce pozornie niesprzyjającej spontaniczności uczuć.

Mayday w teatrze
W lutym odbyła się także pierwsza w 2016 roku premiera na deskach elbląskiego teatru, który w tym roku świętował 40-lecie istnienia. „Mayday”, komedia omyłek, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i ciętego żartu nie rozczarowała przyjaciół elbląskiego teatru.


Walentynkowa para
Rozstrzygnęliśmy nasz plebiscyt na Najpiękniejszą Walentynkową Parę. Laureatami zostali Oliwia Socińska i Dawid Loryś.

Pożar i morderstwo
30 strażaków walczyło z pożarem jaki wybuchł w budynku wielorodzinnym przy ul. Sadowej, z którego ewakuowano mieszkańców. W pożarze najbardziej ucierpiało mieszkanie na poddaszu budynku choć cały budynek po gaszeniu nadawał się do kapitalnego remontu. W lutym opinią publiczną wstrząsnęła także wiadomość o zabójstwie 64-latki, którą zasztyletował własny wnuk. 26-letni Daniel Z. Miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym. Często kłócił się z babcią, która go wychowywała. Po jednej z takich awantur 26-latek poderżnął starszej kobiecie gardło. Policja zatrzymała go jeszcze tego samego dnia.

Marzec
Mont Python w teatrze
55. Międzynarodowy Dzień Teatru uczczono premierą sztuki „Latający Cyrk Monty Pythona i nie tylko”. Premiera zbiegła się z wręczeniem statuetek "Aleksandrów" dla najlepszych aktorów. Nagrody za kobiecą i męską rolę roku zdobyli: Marta Masłowska za rolę w sztuce „Wszystko o kobietach, wszystko o mężczyznach” oraz Marcin Tomasik za rolę Stanley'a Gardnera w spektaklu „Mayday”.

Rejs roku
W marcu elbląski lekarz Rafał Łuczak wraz z załogą jachtu Selma Expeditions przepłynął przejście północno-zachodnie na odcinku Grenlandia – Dutch Harbor. Ten wyczyn został wyróżniony tytułem „Rejs Roku 2015”.

Super Sołtys
Rozstrzygnęliśmy nasz plebiscyt na Super Sołtysa powiatu elbląskiego 2016 r. W głosowaniu Czytelników wygrał Adam Becmerowicz, sołtys Karczowisk Górnych. Marzec był dla nas miesiącem wyjątkowym, bo Dziennik Elbląski świętował swój jubileusz 15-lecia. „Dziennik Elbląski” to także bogaty serwis internetowy www.dziennikelblaski.pl.

Kwiecień
500 plus
1 kwietnia ruszył rządowy program 500 plus. Tylko pierwszego dnia w Elblągu złożono ponad 500 wniosków o przyznanie rządowej zapomogi. Następnego dnia w systemie było ich już 2008. Szacuje się, że w Elblągu uprawnionych do tego świadczenia jest około 9 tysięcy dzieci.

Kanał przez mierzeję
Przedstawiciele rządu spotkali się w kwietniu w Elblągu by po raz pierwszy zaprezentować wizualizację budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Plany zakładają, że będzie on miał ok 1,3 km długości oraz 60 metrów szerokości. Od strony morza będzie to tor podejściowy o głębokości 5,5 metra. Dzięki pogłębieniu toru wodnego do portu w Elblągu mogłyby zacząć wpływać statki o zanurzeniu do 4 metrów (obecnie około 2 m) i długości do 100 metrów.

Śmierć kolekcjonera
Elbląg zadebiutował na literackim rynku fabularnym. Wszystko dzięki ogromnej wyobraźni elbląskiej pisarski Agnieszki Pietrzyk, która nasze miasto uczyniła głównym bohaterem swojej powieści. W "Śmierci kolekcjonera" pojawiają się miejsca doskonale znane elblążanom, takie jak Hotel „Pod Lwem”, Galeria El, osiedle Zawada, ogródki działkowe na Bielanach, Modrzewina, Stare Miasto, budynek prokuratury na Bulwarze Zygmunta Augusta oraz komenda policji na ul. Tysiąclecia, a fabuła powieści pokazuje, że Elbląg potrafi być naprawdę niebezpiecznym miejscem.

Miss Ziemi Elbląskiej
W castingach do 19. edycji konkursu Miss Ziemi Elbląskiej oraz Miss Ziemi Elbląskiej Nastolatek wzięło udział kilkaset dziewcząt z Elbląga i okolic. Jury tytuł najpiękniejszych przyznało Agnieszce Misiewicz z Morąga wśród dorosłych kandydatek oraz Karolinie Skórowskiej z Elbląga wśród nastolatek. Swoją miss wybierali również Czytelnicy Dziennika Elbląskiego oraz publiczność zgromadzona w teatrze. Głosowanie Czytelników wygrała Agnieszka Murkowska z Gronowa Górnego, a tytuł Miss Publiczności odebrała Daria Pacuła z Elbląga.

Maj
Dzień Flagi
Minister obrony Antoni Macierewicz w Dzień Flagi, czyli 2 maja, wręczył nominacje 14 oficerom na dowódców, w tym mianował dowódcę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Został nim dotychczasowy zastępca elbląskiej dywizji, gen. bryg. Marek Sokołowski.

Dzień Strażaka
4 maja odbyły się obchody Dnia Strażaka. W Komendzie Miejskiej PSP w Elblągu tradycyjnie była to okazja do wręczenia nominacji i odznaczeń, a także pożegnania dotychczasowego szefa tej jednostki, st. bryg. Tomasza Świniarskiego. Z elbląską jednostką Tomasz Świniarski był związany przez 27 lat: w 1989 roku objął tu stanowisko oficera ds. prewencji. Przez kolejne lata piął się po szczeblach kariery, zdobywając kolejne awanse. Stanowisko komendanta miejskiego PSP w Elblągu objął 1 maja 2009 roku.

Pożegnanie kombatanta
W wieku 102 lat zmarł najstarszy oficer Garnizonu Elbląg, porucznik Kazimierz Kossakowski ze Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych. Pan Kazimierz urodził się 31 sierpnia 1914 roku. W wieku 16 lat wstąpił do wojska, gdzie był muzykiem. Gdy wybuchła II wojna, poszedł na front. Doszedł z nim aż do Berlina. Po wojnie służył w jednostkach wojskowych w Białymstoku i Gdańsku, a od 1949 roku rozpoczął służbę w Elblągu i tu, w 1968 roku odszedł na zasłużoną emeryturę w stopniu starszego sierżanta. Już na emeryturze mianowany na stopień podporucznika, a następnie porucznika. Został pochowany 14 maja na cmentarzu Agrykola.

20 lat Straży Granicznej
13 maja odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia istnienia placówki Straży Granicznej w Elblągu. W placówce Straży Granicznej pracuje obecnie 60 funkcjonariuszy, którzy mają na wyposażeniu profesjonalny sprzęt. Ale początki pograniczników nie były łatwe. Straż w Elblągu sformowano w maju 1996 r. Jej pierwszym komendantem był mjr Ryszard Tomczyński, po nim stanowisko to objął ppłk Cezary Bogdański, a obecnie placówką dowodzi płk Arkadiusz Kulig. 


Pożegnanie Juliana Szewczyńskiego
W wieku 94 lat zmarł Jerzy Julian Szewczyński, honorowy obywatel Elbląga, były żołnierz Armii Krajowej, społecznik i prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa. Z Elblągiem był związany od 1947 roku, od lat propagował w mieście historię Polskiego Państwa Podziemnego.

Budują tor
Rozpoczęły się pierwsze prace na budowie toru przy ul. Agrykola w Elblągu. Obiekt dla wrotkarzy i łyżwiarzy ma kosztować 5 mln zł.


O kanale przez mierzeję
Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Koszt tej inwestycji, która ma zostać wykonana w latach 2018-2022, oszacowano na 880 mln zł. Budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa.

Pasłęckie oratorium
W kościele św. Bartłomieja w Pasłęku wystąpił Józef Skrzek, twórca grupy SBB, w towarzystwie pasłęckich chórów. Oratorium Pasłęckie zostało zorganizowane z okazji 1050-lecia chrztu Polski oraz 719-lecia lokacji Pasłęka.

Czerwiec
Podróż kajakiem
Przyrodnik Dominik Dobrowolski w swoim kajaku pokonał już ponad pięć tysięcy kilometrów. W trakcie swoich kajakowych wypraw przekonuje ludzi do tego, żeby nie śmiecili. W czerwcu ruszył w kolejny Recykling Rejs, podczas którego zawitał także do Elbląga.

Śmierć na Modrzewinie
17 czerwca doszło do tragicznego wypadku na Modrzewinie. Około 60-letnia kobieta, która straciła równowagę podczas przechodzenia kładką przez rzekę i została porwana przez silny nurt. Tego dnia po opadach deszczu niewielka rzeczka zmieniła się rwący potok.

Kajakarski wyścig
Pod koniec czerwca 26 śmiałków próbowało jak najszybciej przepłynąć kajakiem 80-kilometrową trasy z Ostródy do Elbląga. Ta sztuka udała się Szymonowi Rękawikowi z Elbląga, który wykonał zadanie w niespełna 8 godzin.

Lipiec
Koniec małego ruchu
Rząd zawiesił umowę o Małym Ruchu Granicznym 4 lipca, decyzję argumentując kwestiami bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży. Jednak po ich zakończeniu ruchu nie przywrócił do dzisiaj.

Senator na Ukrainie
W lipcu pisaliśmy o tym, że Jerzy Wcisła, senator z Elbląga, przebywał na Ukrainie, gdzie w środę razem z senatorem Janem Rulewskim miał spotkać się z matkami ofiar z 2 maja 2014 r. w Odessie. Zostali jednak zablokowani przez tzw. Automajdan. Blokada hotelu trwała ponad osiem godzin. Na miejsce przyjechali policjanci, ale nie interweniowali. Polskim senatorom udało się w końcu spotkać z dwiema kobietami następnego dnia.

Rondo Kaliningrad
Grupa mieszkańców Kaliningradu poprosiła elbląskiego starostę Macieja Romanowskiego o zmianę nazwy ronda Kaliningrad w Elblągu. I tłumaczą, że akceptacja tego pomysłu będzie dla nich pomocna w walce o przywrócenie miastu dawnej nazwy, czyli Królewiec.

Światowe Dni Młodzieży
Do Elbląga dotarło ponad 40 pielgrzymów, którzy uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży. U elbląskich rodzin gościli przez kilka dni.

Sierpień
Wpław przez Bałtyk

Pochodzący z Elbląga Sebastian Karaś podjął się próby pobicia dystansu 100 km wpław przez Bałtyk, z Kołobrzegu na Bornholm. Elblążanin wyruszył 4 sierpnia, ale po około 30 kilometrach walkę o nowy rekord trzeba było przerwać.

Kreator mody
Ma 18 lat, a spod jego ręki wychodzą torebki i ubrania, których nie powstydziliby się światowi projektanci mody. Szyte ręcznie, z najlepszych materiałów, w jednym egzemplarzu i w zaskakujących wzorach. Tak właśnie tworzy Bartosz Nowicki z Elbląga, o którym pisaliśmy w sierpniu.


Uprowadzenie dziecka
Elbląscy i świętokrzyscy policjanci zatrzymali kobietę podejrzaną o uprowadzenie 4-miesięcznej dziewczynki. Dziecko całe i zdrowe trafiło od razu pod opieką lekarzy. 32-letnia opiekunka miała zajmować się dzieckiem koleżanki. Wywiozła je z Elbląga aż pod Kielce. Z ustaleń policjantów wynikało, że chciała uprowadzić dziecko za granicę.

Niedziela bez zakupów
Elbląska „Solidarność” zbierała podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która ma ograniczyć handel w niedzielę. Projekt „Solidarności” zakłada wprowadzenie ograniczeń w niemal wszystkie niedziele w roku. Byłoby to prawie czterdzieści dni z ograniczonym handlem. Siedem niedziel ma być handlowych: m.in. te przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą, a także w okresach sezonowych wyprzedaży. 


Płot w nodze

Strażacy są najczęściej wzywani do wypadku czy pożaru. W sierpniu elbląscy strażacy otrzymali zgłoszenie do... szpitala miejskiego przy ul. Żeromskiego. Byli potrzebni w czasie zabiegu, pomagając w usunięciu części metalowego płotu, który znajdował się w nodze jednego z pacjentów.

Ciężka kłótnia
W ciężkim stanie na oddział ratunkowy trafił 28-letni mieszkaniec Elbląga, którego pobił właściciel psa. Między mężczyznami doszło do kłótni. Pokrzywdzony miał zwrócić uwagę właścicielowi, że jego pies chodził bez smyczy. Policjanci zatrzymali 30-latka podejrzanego o pobicie. Grozi mu kara nawet do 10 lat więzienia.

Szachista z Elbląga
Igor Janik wywalczył srebrny medal w grupie zawodników do lat 16 w Pradze na mistrzostwach Europy juniorów w szachach klasycznych. Medal zawodnika KSzach Start Elbląg był jedynym, jaki udało się uzyskać 77-osobowej reprezentacji Polski w Czechach.

Dziewczyna Lata
Uważa, że ładny, szczery uśmiech od ucha do ucha powinien być atrybutem każdego człowieka. Niedawno została szczęśliwą mamą. Jej synek jest dla niej teraz całym światem. Oto Karolina Golędzik, która wygrała pierwszy etap plebiscytu „Dziewczyna Lata” Dziennika Elbląskiego.

Wrzesień 2016

Wycięli na żywo guza mózgu


Neurochirurdzy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu przeprowadzili pierwszą w historii tej placówki operację usunięcia guza mózgu z wybudzeniem pacjenta w trakcie operacji. Zastosowanie techniki otwarcia czaszki z wybudzeniem, pozwoliło operującym lekarzom na żywo oceniać stan neurologiczny pacjenta w trakcie usuwania guza i na niezbędną modyfikację działań w trakcie operacji. Pacjent, 26-letni mieszkaniec Gdańska, w poszczególnych fazach operacji był przytomny, logiczny, swobodnie odpowiadał na zadawane pytania, był rozluźniony, słuchając swojej ulubionej muzyki - była to przede wszystkim zasługa zespołu anestezjologicznego, który wzorowo przeprowadził znieczulenie. Pierwszą kraniotomię z wybudzeniem przeprowadził zespół specjalistów pod kierunkiem neurochirurga Safwana Bayassi.
 



Trójwymiarowy model serca dla Maćka

Maciuś urodził się z wadą serca i musi zostać poddany skomplikowanej operacji połączenia serca i płuca specjalną, elastyczną rurką. Ta w miarę przyrostu ciała dziecka, będzie „rosła” razem z nim, po to żeby nie trzeba było wykonywać co chwilę kolejnych zabiegów. Lekarze muszą znaleźć takie miejsce w ciele dziecka, które byłoby jak najbardziej obszerne, by rurka łącząca serce z płucem była jak najdłuższa. I zaproponowali, że takie miejsce można znaleźć dzięki opracowaniu modelu 3D serca wraz z jego wydrukiem na podstawie badania tomografii komputerowej, którą wykonano u Maćka. Do stworzenia takiego modelowania potrzebny jest specjalny program, którym dysponuje jedna z włoskich firm. Jednak dzierżawa takiego programu to koszt ok. 30 tysięcy euro. Ojciec dziecka, który jest informatykiem-programistą, postanowił sam stworzyć model 3D serca. O pomoc poprosił także doktora inżyniera Henryka Olszewskiego z Gdańska, który jest również pracownikiem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu i zajmuje się biomechaniką. Praca nad modelem serca Maciusia zajęła dr. Olszewskiemu ok. 1,5 miesiąca.



Pierwszy synod elbląski

Decyzją biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego został zwołany pierwszy synod diecezji elbląskiej. Do Elbląga przyjechali kapłani z całego regionu warmińsko-mazurskiego. Prace synodu potrwają do 2018 roku. W diecezji elbląskiej, która powstała 25 marca 1992 r., nie było dotąd synodu diecezjalnego. Idąc za przykładem sąsiednich diecezji biskup elbląski Jacek Jezierski zaczął czynić starania do zwołania pierwszego synodu w naszej diecezji. Synod diecezjalny to zebranie wybranych kapłanów oraz innych wiernych, którzy dla dobra swojej wspólnoty świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu. Pomagają biskupowi rozpoznać wszechstronnie problemy diecezji i proponują możliwie najlepsze rozwiązania tych problemów. Synod będzie porządkował przepisy prawa partykularnego, będzie kreślił wizję dojrzałego życia chrześcijańskiego dla naszego pokolenia i środowisk, w których żyjemy. Do prac synodu powołam, względnie zaproszę, przedstawicieli świeckich chrześcijan, osoby życia konsekrowanego oraz kapłanów.



Nowy sprzęt biblioteki

Specjalistyczny sprzęt zakupiony za 130 tysięcy złotych pomoże Bibliotece Elbląskiej w jeszcze lepszym ratowaniu zabytkowego zbioru. Do tej pory w pracowni konserwacji pełnej oraz zachowawczej ochronie zostało poddanych ponad 9 tysięcy starodruków. Poza nimi w skład zabytkowego księgozbioru wchodzą jeszcze muzykalia i kartografia. Teraz konserwatorzy będą się musieli zmierzyć z konserwacją 10 tysięcy czasopism z XIX i XX wieku, które zostały wydrukowane na tzw. kwaśnym papierze. Ten w krótkim czasie żółknie i staje się wyjątkowo kruchy, co powoduje ogromne straty w zbiorach bibliotecznych i archiwalnych. W ich konserwacji pomoże także zakupiony z dotacji system do odkwaszania metodą bezwodną, tzw. Bookkeeper, a także urządzenia umożliwiające badanie pH papieru metodą z wyciągu wodnego



Październik

Tajemniczy zamkowy tunel


Zespół archeologów i geologów, który koordynował dr Jacek Wysocki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przedstawił wstępne wyniki badań terenu wokół pasłęckiego zamku. Naukowcom udało się natrafić na zasypany tunel. Badanie georadarem wykazało anomalię gruntową, potem wykonano wiercenie weryfikacyjne te dane. Podczas wierceń na głębokości około 4,5 metra ukazała się resztka stropu tej konstrukcji. Mówiąc w dużym uproszczeniu może się tam znajdować ciąg korytarza, czy pasażu, biegnący w kierunku kościoła. 



70 lat Mechanika

Zespół Szkół Mechanicznych obchodził 70-lecie. Szkoła rozpoczęła nauczanie 1 listopada 1946 r. W utworzonej wówczas jednej klasie uczyło się 32 uczniów. Początkowo szkoła mieściła się przy ul. Pocztowej, ale szybko, bo już w 1948 r., przeniosła się do gmachu przy ul. Komeńskiego, w którym funkcjonuje do dzisiaj. 



70 lat Gastronomika

Obchodziliśmy też 70-lecie Zespołu Szkół Gastronomicznych. Placówka rozpoczęła działalność 1 września 1946 roku pod nazwą Państwowa Szkoła Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym i Gimnazjum Krawieckie. Absolwenci szkoły stanowią kadrę pracowniczą i są właścicielami zakładów gastronomicznych, odzieżowych i hotelarskich w Elblągu, Polsce, a także na świecie.



Listopad

Jubileusz teatru 


Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na swoje 40-lecie przygotował operę „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”. Utwór ten jest uważany za pierwszą polską operę narodową. Na deskach teatru zobaczyliśmy cały zespół aktorski, gościnnie występujących aktorów, chór, tancerzy, a w orkiestronie zasiadła elbląska Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego. 



Pożegnanie Moniki Giersz

W wieku 97 lat zmarła Monika Giersz. Była wśród pionierów, którzy po II wojnie światowej w 1945 roku zasiedlali Elbląg. Nasi dziennikarze spotkali się z panią Moniką w maju ubiegłego roku. Opowiedziała nam wówczas o swoich losach, o tym, jak i dlaczego trafiła do naszego miasta i jak zapamiętała dawny Elbląg.



Wielkie serca lekarzy

Pacjenci docenili lekarzy podczas plebiscytu Dziennika Elbląskiego „Wielkie Serce”. Głosowanie Czytelników w Elblągu i powiecie elbląskim na „Wielkie Serce” wygrała Hanicenta Rzepa, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, która zdobyła także tytuł najpopularniejszego ginekologa województwa warmińsko-mazurskiego. Trzecie miejsce w kat. najpopularniejszy ginekolog w woj. warmińsko-mazurskim zajął Dariusz Zaryjewski, lekarz ze szpitala miejskiego w Elblągu, który prowadzi także prywatną praktykę ginekologiczną w przychodni Femmed. Pacjenci docenili także Brygidę Guldę z elbląskiej przychodni Zatorze, która wygrała głosowanie w kategorii najpopularniejszy lekarz rodzinny na Warmii i Mazurach. 



Grudzień

Siostry odnalazły się po 65 latach

Dzięki naszemu artykułowi pani Zofia, mieszkanka Gdyni, odnalazła siostrę, z którą los ją rozdzielił 65 lat temu, gdy były dziećmi! Pani Zofia od ponad 50 lat szukała swojej młodszej siostry, Teresy. Dziewczynki rozdzielono w 1951 r. po śmierci ich ojca. Zofia miała wówczas 9 lat, a Teresa około 1,5 roku. Niedane było im się jednak odnaleźć, chociaż, jak się okazuje, dzieliło je zaledwie około 100 kilometrów. Pani Zofia w trakcie swoich poszukiwania ustaliła, że Teresa może mieszkać w Elblągu. Dlatego zwróciła się do naszej redakcji z prośbą o pomoc. Po 65 latach siostry, dzięki naszej publikacji, odnalazły się.



Elblążanka na mistrzostwach fitness
Katarzyna Dmochewicz z Elbląga wywalczyła czwarte miejsce na mistrzostwach świata juniorów i weteranów w fitness, które odbyły się na Dominikanie. Wystartowała w kategorii bikini fitness weteranki open, czyli bez podziału na wzrostu. Miała 33 dziewczyny w swojej grupie i była to największa grupa na zawodach. W finale pokonała dwie bardzo utytułowane zawodniczki, więc czwarta lokata smakowała wyśmienicie.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. tatus505@wp.pl #2146876 | 109.241.*.* 31 gru 2016 15:06

    Co nam przyniesie Nadciąga nowy kolejny rok i nowe nadzieje z nim związane co nam przyniesie szczęście czy szok i co nam przeżyć będzie dane. Znowu życzenia popłyną obficie i złote race w powietrze wystrzelą z hukiem wyskoczą korki szampana strumieniem bąbelki się poleją. Ożyją nadzieje na lepsze jutro na szczęście ludzkie dostatni dom uczciwą zapłatę za naszą pracę pokój na świecie i hojny plon. A dzisiaj tańczmy taniec radości choć to jest wszystko fatamorgana dziś trzeba zapomnieć o ludzkiej podłości i cieszyć się życiem do białego rana. A kiedy rankiem świt nastanie i swoje twarze w lustrach ujrzycie spadną nam znowu jak grom z nieba raty za auto kredyt na życie. Dlatego wiem jedno jest pewne gdyby życzenia się wszystkie spełniły to każdy człowiek byłby bogaty piękny wesoły i zawsze miły jeden drugiemu dotrzymałby kroku więc powiem krótko może się spełni Szczęśliwego Nowego Roku. Henryk Siwakowski

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. tatus505@wp.pl #2146866 | 109.241.*.* 31 gru 2016 14:55

    Złudzenia Dopala się do końca stary rok za chwile pójdzie w zapomnienie co nam zostawi w życiu po sobie stracone złudzenia dobrobytu cienie. Życzenia puste składane przed rokiem na lepsze jutro które miało przyjść lecz los nam dostarczył nową porcję zdarzeń z których nie prędko potrafimy wyjść. Zawiedzione nadzieje brak pracy i chleba i bieda coraz większa co dzień nas dopada i zamiast iść z uśmiechem do przodu na ustach to pod nogami kłody i wieczna kaskada. Czemu nie możemy iść twardo do przodu i żyć dostatnio jak normalni ludzie nie żądam kobierców z róż pod stopami lecz czemu zawsze mamy iść po grudzie. Jesteśmy dumnym narodem i silnym lecz twarze nasze są smutne ponure choć wojny dawno poszły w zapomnienie to ciągle mamy pod wiatr i pod górę. Nieważne race nieważne fajerwerki szampan i tańce do białego rana prosimy cię panie o łut szczęścia niewielki niech się podżwignie Ojczyzna kochana. HENRYK SIWAKOWSKI

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. tatus505@wp.pl #2146862 | 109.241.*.* 31 gru 2016 14:52

    Nowa nadzieja. Znowu nadzieja na lepsze jutro marzenia życzenia fajerwerki ludzka nadzieja na poprawę losu a będą tylko puste butelki. Ja tylko zdrowia życzę wam godnego odpoczynku po pracy i znoju uśmiechu na twarzy codziennie rano by wszyscy żyli ze sobą w pokoju. Niech miłość nigdy was nie opuszcza i serca wasze raźnie biją niech całym rokiem chleb leży na stole a ludzie starzy godnie żyją. Za lata pracy nie chcemy żebrać nie mówiąc już o lekach za ciężką pracę chcemy godnie żyć a nie jak w dawnych wiekach. Chcemy pracować za godne pieniądze nie chcemy wyciągać reki po zupę minęły wojny ludzkie powstania a los nas dalej kopie w dupę. Co roku ciągle nowa nadzieja by los nam w końcu napełnił trzos lecz bieda dalej u nas się jątrzy taki pisany mamy już los. Henryk Siwakowski.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz