środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Magiczne święta w przedszkolu przy SP nr 2 w Pasłęku

2017-01-03 14:45:56 (ost. akt: 2017-01-03 14:53:06)

Autor zdjęcia: SP nr 2 w Pasłęku

Okres przedświąteczny to magiczny czas dla naszych podopiecznych oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2 w Pasłęku. Zajęcia nawiązujące do tematyki związanej z Bożym Narodzeniem dają okazję do radosnego przeżywania tego niezwykłego okresu.Dzieci z przyjemnością uczestniczą w przygotowaniu świątecznych ozdób, poznają świąteczne zwyczaje, uczą się kolęd i pastorałek. Magiczną atmosferę świąt dopełniają drzewka choinkowe, połyskujące aniołki oraz mieniące się brokatem śnieżne kule.

W grudniu zgodnie z tradycją odwiedza nas Św. Mikołaj. Ogromna radość dzieci w trakcie spotkania pozwala sądzić, iż przedszkolaki z niecierpliwością oczekują wizyty Miłego Gościa, a w małych serduszkach robi się gorąco kiedy w oddali słychać dzwonki będące znakiem, że coś zaraz się wydarzy.

Św. Mikołaj jak zwykle spełnił marzenia dzieci o cudownych prezentach. Tego dnia nie tylko on rozdawał prezenty. Maluchy też obdarowały Mikołaja prezentem. Wystarczyło odrobinę fantazji i pomysłowości, by powstał piękny szal, który miał chronić mikołajową szyję przed chłodem i mrozem w powrotnej drodze do Laponii. Tak właśnie dzieci dbają o dobrego staruszka, by za rok powrócił do nich, oczywiście z prezentami.

Zgodnie z przedświąteczną tradycją nie obeszło się bez pieczenia pierników. Z pomocą pań praca nad przygotowaniem wypieków szła gładko i sprawnie. Przedszkolaki mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według babcinego przepisu. Doskonale rozpoznawały smaki oraz zapachy przypraw: cynamonu, imbiru oraz mielonych goździków. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, aniołków, przy pomocy foremek. Aromat pieczonych ciasteczek unosił się w całym przedszkolu, zachęcając do degustacji. Gdy pierniczki były już gotowe mali cukiernicy przystąpili do ich dekorowania lukrem i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki smakowały wybornie.

W ramach przygotowań do świąt Bożego Narodzenia i propagowania kreatywnego działania na rzecz wzmacniania więzi rodzinnych i integracji z przedszkolem zaproponowaliśmy rodzicom i dzieciom wspólne zajęcia o tematyce świątecznej. Po krótkim sprawdzianie intelektualnym, przy melodii kolęd maluszki w obecności najbliższych radośnie i twórczo spędziły przedświąteczny czas. Poznały tradycje dekorowania choinki. Dowiedziały się, iż na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki oraz tzw. zimne ognie, które przetrwały do dziś. Efekt ich iskrzenia dzieci mogły podziwiać podczas zajęć. Aby uświetnić niezwykłe spotkanie z tradycją zaprosiliśmy rodziców do wykonania drzewka świątecznego – z odrysowanych i wyciętych dłoni dzieci powstała grupowa choinka, która zdobi przedszkolny korytarz. I choć, od czasu do czasu, gubi swoje igiełki „rączki”, przypomina o tym co najważniejsze – wspólnie spędzonych chwilach.

Efektem długotrwałej pracy twórczej dzieci, rodziców i nauczycielek były inscenizacje jasełkowe, które połączyły polską tradycję z nowoczesnym spojrzeniem na cud narodzin dzieciątka Jezus. Dzieci długo uczyły się wyznaczonych ról oraz tradycyjnych kolęd. Na jasełkowe spotkania zaprosiliśmy najbliższych członków rodziny oraz szanowną dyrekcję. Piękna scenografia, rekwizyty i wyjątkowe stroje sprawiły, że wszyscy z zainteresowaniem słuchali, oglądali i podziwiali małych artystów. Jasełkowa szopka miała tradycyjną obsadę, była Maryja, Św. Józef, dzieciątko Jezus, aniołowie, trzej królowie i pastuszkowie. Szopka prezentowała się zdumiewająco, a występy przedszkolaków wywołały wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Na zakończenie dzieci złożyły życzenia oraz wręczyły zaproszonym gościom upominki.
Święta Bożego Narodzenia, to okres w którym częściej zwracamy uwagę na potrzeby innych ludzi, to czas, w którym chcemy pomagać, nie oczekując niczego w zamian. W naszym oddziale uczymy dzieci, jak ważne jest okazywanie pomocy osobom potrzebującym, zwłaszcza jeśli tymi osobami są inne dzieci. W te święta wspólnie z przedszkolakami i ich rodzicami postanowiliśmy nieco wesprzeć Św. Mikołaja w zbiórce artykułów papierniczych dla małych pacjentów z Oddziału Pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Pasłęku. Małym i dużym ofiarodawcom dziękujemy za pomoc. Pamiętajmy „kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”.

Miniony rok dostarczył nam wielu niezapomnianych wzruszeń. A w nadchodzącym 2017 roku życzymy wszystkim dzieciom i ich rodzicom wielu fascynujących odkryć i przeżyć oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Justyna Bartoszek; Joanna Hrywniak, Magdalena Leśniowska
z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w PasłękuŹródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB