Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Jarocin, po co wolność - pierwsza pełna historia festiwalu

2017-01-04 14:30:49 (ost. akt: 2017-01-04 14:34:41)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Festiwal w Jarocinie doczekał się wartościowego filmu pokazującego jego historię i ludzi którzy go współtworzyli. Film Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego "Jarocin, po co wolność" miał polską premierę 2 grudnia. W Elblągu można go zobaczyć podczas projekcji w klubie Mjazzga w poniedziałek 9 stycznia.

JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ jest pierwszą pełną historią jednego z najważniejszych festiwali w dziejach polskiej kultury. Energetyczna podróż przez kilka dekad pokazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się prawdziwym bohaterem filmu. Obrazu dopełniają barwne opowieści osób, które do Jarocina przyjeżdżały i wyjątkowe archiwalia.

Swoimi wspomnieniami dzielą się między innymi: Robert Brylewski (jeden z pierwszych muzyków punkrockowych, współzałożyciel Brygady Kryzys, Izraela czy Armii), Walter Chełstowski (twórca legendy festiwalu i jej dyrektor artystyczny w latach 1980-86, a potem 91-92), Marek Piekarczyk (wokalista TSA), Krzysztof „Grabaż” Grabowski (uczestnik pierwszych edycji, a potem lider zespołu Pidżama Porno i Strachy na Lachy, a przez pewien czas również dziennikarz muzyczny), Jurek Owsiak (dyrektor artystyczny w latach 91-92 i wielokrotny konferansjer), Krzysztof Skiba (anarchizujący opozycjonista), Muniek Staszczyk (lider i wokalista zespołu T. Love, który do dziś uważa się za „dziecko Jarocina”), Pawel Gumola (lider zespołu Moskwa), Robert Matera i Krzysztof Grabowski (liderzy zespołu Dezerter), Tomasz Budzyński (lider zespołu Armia), Darek „Maleo” Malejonek (znany z zespołów Izrael, Kultura, Armia czy Houk), Patyczak (uczestnik festiwalu i pomysłodawca projektu Brudne Dzieci Sida), i wielu innych.

Pierwsze recenzje tego dokumentu są bardzo entuzjastyczne. Cześć spośród bohaterów tego filmu można było w Mjazzdze zobaczyć i posłuchać podczas koncertów m.in. Armii, Dezertera, Moskwy czy Darka Malejonka z Maleo Reggae Rockers. Starając się, w ramach swoich warunków, umożliwiać kontakt z bieżącymi dokonaniami w sferze kultury i muzyki z tym większą przyjemnością zapraszamy na projekcję do klubu Mjazzga - jedynego miejsca w Elblągu, gdzie film będzie pokazany.

Mjazzga, poniedziałek 9 stycznia godz. 20:00
Bilety w cenie 10 zł przed i 12 zł w dniu seansu (ilość ograniczona)

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB