Sobota, 4 kwietnia 2020. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Nagrody prezydenta Elbląga za 2016 r. Biblioteka Elbląska

2017-01-06 20:00:00 (ost. akt: 2017-01-06 17:33:43)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida otrzymała nagrodę prezydenta Elbląga za 2016 rok w kategorii działalność kulturalna.

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida jest jedną z wiodących instytucji kultury w regionie, łączącą funkcję książnicy i ośrodka animującego kulturę i naukę w mieście. Jednostka zapewnia dostęp do posiadanych zbiorów, uzupełniając je na bieżąco o nowości wydawnicze, dba o bardzo cenny dla regionu i miasta księgozbiór zabytkowy (realizując projekty związane z konserwacją zabytkowego księgozbioru i jego digitalizacją), organizuje konferencje, realizuje projekty badawcze oraz posiada bardzo szeroki wachlarz działań adresowanych do mieszkańców Elbląga.

Nieprzerwanie od roku 2008 w bibliotece realizowane są projekty związane z ochroną zabytkowego księgozbioru, który w latach 2000-2002 powrócił do Biblioteki Elbląskiej z depozytu Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały wówczas nowoczesne pomieszczenia magazynowe do przechowywania zbiorów i Pracownia Konserwacji, gdzie księgozbiór zabytkowy poddawany jest konserwacji zachowawczej, a po zabezpieczeniu jest digitalizowany i udostępniany w wersji cyfrowej za pośrednictwem Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej. Zdigitalizowane zbiory prezentowane są również za pośrednictwem Elbląskiego Wortalu Historycznego – katalogu historii i kultury miasta Elbląga, gdzie znajdują się opracowania tychże zbiorów w formie artykułów i opisów.

Zbiory zabytkowe Biblioteki Elbląskiej stanowią nieoceniony materiał do badań m.in. historycznych ze szczególnym uwzględnieniem historii regionu. W 2016 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 9 tys. woluminów, rękopisów, starodruków i inkunabułów - ksiąg wydrukowanych w ciągu pierwszych pięćdziesięciu latach po wynalezieniu druku, weszło w skład narodowego zasobu bibliotecznego. Tym samym elbląska książnica oficjalnie znalazła się w elitarnym gronie bibliotek posiadających najcenniejsze zbiory w Polsce, obok Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chcąc docenić znaczącą działalność naukową Biblioteki Elbląskiej przyznało instytucji status biblioteki naukowej. Tym samym jednostka znalazła się w gronie 30 bibliotek naukowych w całej Polsce.

Powyższe sukcesy są potwierdzeniem ogromnego wkładu instytucji w kulturalny oraz naukowy dorobek Elbląga. Biblioteka w sposób szczególny swoją bieżącą działalnością służy mieszkańcom oraz przyczynia się do promocji naszego miasta, podnosząc jego autorytet, nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB