Czwartek, 22 listopada 2018. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

Tej nocy mocno sypnie śnieg! Zima zagości na dłużej

2017-01-15 19:07:45 (ost. akt: 2017-01-15 18:51:31)

Autor zdjęcia: sxc

Tej nocy (15-16 stycznia) nad Elblągiem i jego okolicami będzie mocno sypał śnieg. W wielu miejscach może przybyć ponad 10 cm białego puchu, do tego temperatura cały czas poniżej zera, około -1 stopni.

Śnieg w nocy z 15 na 16 stycznia może mocno sypnąć w powiecie elbląskim i braniewskim. Wszystko ta sprawą napływu kolejnych śnieżyc powstających nad Bałtykiem i Zatoką Gdańską (tzw. efekt jeziora). W wielu miejscach pokrywa śnieżna może powiększyć się o kilkanaście centymetrów, a temperatura cały czas będzie utrzymywała się poniżej zera. Taką aurę przewiduje numeryczna prognoza pogody ICM (Uniwersytetu Warszawskiego).
W następnych kilku dniach spodziewane są mrozy, w nocy nawet -13 stopni Celsjusza, przestanie sypać i zacznie się przejaśniać. Zima zagości na dłużej!

Czym jest efekt jeziora?
Przyczyną powstania intensywnych opadów konwekcyjnych w rejonie Pomorza Gdańskiego jest zimne powietrze arktyczne, które przechodząc nad ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego, powoduje jego gwałtowne parowanie. Zwiększenia pionowego gradientu temperatury sprzyja powstawaniu kolejnych komórek konwekcyjnych.
Opady nasuwają się znad Bałtyku nad ląd, szybko się rozpadają z powodu braku energii termodynamicznej. Dlatego intensywnych opadów konwekcyjnych możemy się spodziewać na Wybrzeżu do około 30-50 km w głąb lądu. Im dalej na południe, tym opady stają coraz słabsze.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB