Sebastian łyżwiarskim wicemistrzem Polski

2017-01-16 18:45:33(ost. akt: 2017-01-16 18:47:58)
Od lewej: Sebastian Kłosiński, Michał Domański i Adrian Wielgat. To wyróżniający się łyżwiarze szybcy Orła. Kłosiński i Wielgat na początku lutego wystartują w mistrzostwach świata

Sebastian Kłosiński, łyżwiarz szybki Orła Elbląg, wywalczył tytuł wicemistrza Polski w wieloboju sprinterskim. W Sanoku, gdzie w weekend odbyły się mistrzostwa, dwunaste miejsce wywalczył jego klubowy kolega Adrian Wielgat.
Podczas dwudniowych mistrzostw Polski w wieloboju sprinterskim łyżwiarze szybcy ścigali się na 500 i 1000 metrów. Od początku wysoką formę sygnalizował Sebastian Kłosiński z Orła Elbląg.
— Pierwszego dnia doskonale spisał się na dystansie 1000 metrów. Nie tylko wygrał konkurencję, ale także z czasem 1.12,22 ustanowił nowy rekord toru. Poprzedni, 1.12,27, sprzed 12 lat należała do Marka Ustynowicza z Legii Warszawa — mówi trener elbląskich panczenistów Roman Rycke.

Kłosiński na 1000 metrów okazał się lepszy m.in. od mistrza olimpijskiego Zbigniewa Bródki (Błyskawica Domaniewice). Na 500 m elbląski panczenista wywalczył drugie miejsce z czasem 36,53. Tutaj rywalizację przegrał tylko z Arturem Nogalem (Legia Warszawa) 36,07. Tak udane starty dały mu prowadzenie w klasyfikacji wielobojowej po pierwszym dniu.
— O ostatecznej kolejności na podium miał zadecydować drugi dzień zawodów, podczas którego zawodnicy ścigali się na tych samych dystansach — mówi trener Rycke. — Konkurenci Sebastiana wychodzili ze skóry i robili wszystko, żeby zmienić klasyfikację końcową. Na każdym dystansie walka trwała od początku do końca i nikt nikomu nie odpuszczał.

W niedzielę na 500 m ponownie równych sobie nie miał Nogal. Wygrał z czasem 36,18 i wyprzedził Piotr Michalskiego (Górnik Sanok) - 36,80 oraz Kłosińskiego - 36,99. Losy ostatecznej kolejności w wieloboju rozstrzygnęły się podczas wyścigu na 1000 metrów. Tutaj swoją klasę pokazał Bródka, który z czasem 1.12,07 wyprzedził Kłosińskiego (1.13,20) oraz Nogala (1.13,81).
— To sprawiło, że Kłosiński nie obronił pierwszego miejsca z pierwszego dnia zawodów, a został sklasyfikowany na drugiej pozycji — dodaje szkoleniowiec elbląskich panczenistów. — Mimo to Sebastian pokazał, że należy do czołówki polskich łyżwiarzy i należy z nim się liczyć. Jest w wybornej, życiowej formie i jeszcze nie raz o nim usłyszymy w najbliższym czasie —dodał.

W Sanoku startował także inny łyżwiarz szybki Orła Adrian Wielgat, który w klasyfikacji wielobojowej zajął 12 miejsce. Wśród kobiet dziewiąta była Iga Wojtasik z Vikinga Elbląga.

Kadrowicze, w tym Kłosiński, nie będą mieli zbyt dużo czas na odpoczynek. Już w najbliższy weekend zostaną rozegrane kolejne w tym sezonie zawody Pucharu Świata. Tym razem elita panczenistów ścigać się będzie w Berlinie. Kłosiński wystartuje na 500 i 1000 metrów oraz w biegu drużynowym. A już na początku lutego (3-5.02) zaplanowane są mistrzostwa świata w Pjongczangu (Korea Południowe). To właśnie tutaj za rok odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie. Na MŚ wystartują dwaj elblążanie: Wielgat weźmie udział w rywalizacji na 5000 metrów, a Kłosiński w biegach sprinterskich oraz drużynówce.

Klasyfikacja wielobojowa MP w sprincie:
Mężczyźni: 1. Artur Nogal (Legia Warszawa) 145,730 pkt; 2. Sebastian Kłosiński (Orzeł Elbląg) 146.230; 3. Piotr Michalski (Górnik Sanok) 146,590; 4. Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice) 146,670; 5. Piotr Puszkarski (Stoczniowiec Gdańsk) 148,435, (...) 12. Adrian Wielgat (Orzeł Elbląg) 151,760.
Kobiety: 1. Natalia Czerwonka (Zagłębie Lubin) 160,975; 2. Karolina Bosiek (Pilica Tomasz Mazowiecki) 165,440; 3. Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice) 165,880; 4. Aleksandra Kapruziak (AZS AWF Katowice) 169,005; 5. Natalia Jabrzyk (Pilica Tomaszów Maz.) 171,880; (...); 9. Iga Wojtasik (UKS Viking Elbląg) 176,360.