Elbląscy policjanci: dość pobłażania dla pieszych

2017-01-21 16:00:00(ost. akt: 2017-01-20 12:55:43)

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

Dotychczas elbląscy policjanci najczęściej pouczali pieszych, którzy popełniali wykroczenia. Jak oceniają, ta liberalna polityka się nie sprawdziła. Dlatego zapowiadają, że w nowym roku będą „bardziej surowi w kontaktach z pieszymi”.
Elbląska policja pochwaliła się wynikami pracy z ubiegłego roku. Statystyki są dobre, bo w stosunku do 2015 r. spadła w mieście m.in. przestępczość kryminalna, w tym zdarzenia najbardziej dokuczliwe: rozboje i kradzieże rozbójnicze (z 63 do 38), włamania (z 800 do 500) czy kradzieże (z 700 do 600).

Co więc spędza sen z oczu elbląskich
funkcjonariuszy? Bezpieczeństwo na drogach i to jeżeli chodzi o zachowanie kierowców jak i również pieszych, którzy stanowią coraz większą grupę ofiar wypadków. W nowym roku policjanci będą bardziej zwracali uwagę na pieszych, którzy popełniają wykroczenia.

— W ostatnich latach tę grupę przede wszystkim pouczaliśmy. Jednak jak pokazują dane krajowe, ta liberalna polityka policji nie przyniosła do końca oczekiwanego skutku. Dlatego priorytetem na 2017 rok będzie więcej naszych starań w ruchu drogowym. Musimy być bardziej surowi w kontaktach z pieszymi, bo zdarzenia z ich udziałem ciągle rosną — zapowiada młodszy inspektor Robert Muraszko, szef Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Jak oceniają funkcjonariusze, ten stan rzeczy bierze się przede wszystkim z braku znajomości przepisów. Okazuje się, że piesi sami sobie szkodzą, a wystarczy bardzo niewiele, by być bezpiecznym, a przede wszystkim - bardziej widocznym na drodze.
— Wystarczy tylko mieć przy sobie odblaski. Statystyki są niewesołe, bo w 2016 r. zatrzymaliśmy 313 osób, które z własnej winy stanowiły bezpośrednie zagrożenie na drodze, bo nie miały odblasków - obowiązkowych poza terenem zabudowanym — mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej policji. — Połowę z nich policja ukarała mandatami, pozostała część została pouczona.

Kolejne grzechy pieszych to najczęściej wtargnięcie na jezdnię pod nadjeżdżający samochód, przechodzenie przez ulicę w miejscu niedozwolonym czy na czerwonym świetle.
— A czasami warto zastosować się do prostej prawdy „spiesz się powoli” — dodaje Jakub Sawicki. — Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to jeden z naszych priorytetów na 2017 r. Policja w dalszym ciągu będzie pouczała i zwracała uwagę pieszym na zachowanie przez nich własnego bezpieczeństwa, w ostateczności karała mandatami. Będą temu służyły zwiększone kontrole na drogach.

Pod lupę policji trafią też kierowcy, którzy nagminnie przekraczają na drogach dopuszczalną prędkość. Tu statystyka też nie jest wesoła. W 2016 r. w Elblągu i powiecie elbląskim odnotowano 18 wypadków ze skutkiem śmiertelnym.
— To wyraźny skok w stosunku do 2015 r., kiedy takich zdarzeń odnotowaliśmy osiem. W dalszym ciągu przyczyną nieszczęść na drogach jest nadmierna prędkość i na to także musimy ukierunkować swoje działania — dodaje komendant Muraszko.

Z każdym rokiem rośnie za to wykrywalność przestępstw w Elblągu. W 2016 r. wyniosła 72,4 proc., a jeszcze rok wcześniej 67,8 proc. To nie zwalnia jednak elbląskich funkcjonariuszy z dalszej pracy.
— Chcemy być obecni w terenie, stąd w ubiegłym roku zwiększona liczba patroli pieszych i zmotoryzowanych. Wprowadziliśmy też nową jakość w pracy dzielnicowych i odeszliśmy od siedzenia za biurkiem na rzecz częstszych wizyt wśród mieszkańców. W dalszym ciągu stawiamy na profilaktykę nieletnich i osób starszych. Bowiem w sieci nadal czyha na nich wiele niebezpieczeństw związanych z tzw. cyberprzestępczością czy oszustwami — wylicza mł. insp. Muraszko.

Szczególnie w zakresie profilaktyki tych ostatnich, elbląska policja ma się czym pochwalić. Szerokim echem w Polsce odbiły się m.in. filmy zrealizowane wspólnie z władzami miasta przestrzegające przed oszustwami na tzw. wnuczka oraz internetowym hejcie.

Przy okazji rocznej odprawy policji nie zabrakło pytań o remont komendy i wyposażenia elbląskiej placówki m.in. w nową flotę samochodową.
— Najpierw trzeba uzyskać projekt i pozwolenia na budowę. Ale myślę, że w ciągu najbliższych trzech lat przystąpimy do realizacji. Ustawa modernizacyjna zakłada też, że nasze województwo otrzyma ok. 190 pojazdów więc myślę, że i KMP w Elblągu część tych pojazdów otrzyma – mówi Tomasz Klimek, komendant wojewódzki policji w Olsztynie.

Nie będzie za to cięć etatów. Obecnie w elbląskiej komendzie pracuje 323 funkcjonariuszy, zaś w komisariatach w Pasłęku i Młynarach – 50. W większości są to mężczyźni.
AS

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pieszy #2168010 | 83.7.*.* 25 sty 2017 19:58

    http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy /1859_u.htm Policjanci nie znają przepisów? tss tss tss

    odpowiedz na ten komentarz

  2. PRZEPUSTOWOŚĆ!!!!!!!!111one #2165518 | 78.9.*.* 22 sty 2017 15:31

    PRZEPUSTOWOŚĆ!!!!!!!!111one PRZEPUSTOWOŚĆ!!!!!!!!111one PRZEPUSTOWOŚĆ!!!!!!!!111one NIECH SE BIEDA PIESI AUTA KUPIĄ JAK NORMALNI LUDZIE!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. Ewelina #2165434 | 89.67.*.* 22 sty 2017 13:29

    Kierowcy samochodów najczęściej są sprawcami wypadków, ale policja będzie się koncentrować na ofiarach, czyli pieszych. Gdzie tu sens? Zamiast ukrócić nagminne łamanie prawa i nie stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa przez kierowców, będą wymagać od pieszych, żeby coś z tym zrobili. Kolejny raz odwraca ie uwagi i skupienie winy na ofiarach. Chore, smutne i wku*wiające.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  4. elfik #2165373 | 178.252.*.* 22 sty 2017 12:04

    Co za wstyd przyznawać się publicznie do tak dużych zaburzeń myślenia logicznego, że przyczyną rozjechania człowieka przez bezwolny wsad organiczny do maszyny jest brak odblasku. Ale Polacy nie w ciemię bici i wiedzą, skąd się to wzięło. Lustracja w drogówkach całej Polski konieczna od zaraz!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  5. mb #2165331 | 95.160.*.* 22 sty 2017 11:08

    Według statystyk z 2015 roku 83% wszystkich wypadków powodują kierowcy. Dla porówania- wypadków z winy pieszych jest niecałe 8%. Główne przyczyny wypadków: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych. Ale tak, pouczajmy pieszych. Ich w końcu łatwiej łapać, nie?

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)