Poniedziałek, 22 lipca 2019. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Tak elbląscy uczniowie uczcili rocznicę wybuchu powstania [zdjęcia]

2017-01-20 12:43:29 (ost. akt: 2017-01-20 15:30:12)

Autor zdjęcia: nadesłane/Międzyszkolne Koło Historyczne

W niedzielę przypada 154. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Pamiętają o niej uczniowie z Międzyszkolnego Koła Historycznego w Elblągu, którzy w najbliższą niedzielę zapalą świeczkę przy obelisku Romualda Traugutta.

Dla uczniów Międzyszkolnego Koła Historycznego to był pracowity tydzień. We wtorek i czwartek nakręcone zostały kolejne sceny do filmu opowiadającego o powstaniu styczniowym. Ten paradokument powstaje z inicjatywy elbląskiego koła, a jego częścią będą również dwa teledyski.
— W nagraniach biorą udział uczniowie z MKH, którzy do dyspozycji mają liczne rekwizyty związane z tamtymi czasami. Mamy 55 strojów, 11 karabinów, szable, kosy, piki, drągi — wylicza opiekun koła Piotr Imiołczyk. — Dla mnie czasy powstania styczniowego są tym bliższe, że jestem prapraprawnukiem jednego z jego uczestników, Andrzeja Potockiego.

We wtorek kolejne sceny do filmu nagrano w Bażantarni, a w czwartek w okolicy ul. Łęczyckiej.
— W środę w bibliotece przy ul. Hetmańskiej wygłosiłem wykład pt. "Miłość romantyczna w czasie powstania styczniowego". Wcześniej na początku miesiąca miałem także okazję opowiadać o powstaniu podczas wykładu na Uniwersytecie III Wieku — opowiada Piotr Imiołczyk.
To nie koniec obchodów rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uczniowie z MKH w najbliższą niedzielę (22.01) zapalą świeczkę przy obelisku Romualda Traugutta, jednego z dowódców powstania - znajduje się on w parku Traugutta.

Powstanie styczniowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu wybuchło 22 stycznia 1863 r. i zostało ogłoszone wydanym w Warszawie manifestem przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Spowodowane zostało narastającym rosyjskim terrorem. Trwało do jesieni 1864 r. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego.
AKT

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelnik #2164066 | 78.88.*.* 20 sty 2017 16:38

    Mieliby ekstra zdjęcie, gdyby blondi potrafiła się rozstać z telefonem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz