Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Niech walentynki trwają cały rok! Atom String Quartet wystąpi z elbląską orkiestrą

2017-01-30 16:18:25 (ost. akt: 2017-01-30 16:28:32)

Autor zdjęcia: Stefan Curta

Elbląska Orkiestra Kameralna już 14 lutego z okazji święta zakochanych da kolejny koncert. Tego wieczoru w szkole muzycznej wystąpi wraz z jednym z najciekawszych w Polsce kwartetów smyczkowych, jedynym grającym jazz - Atom String Quartet. Zespół ceniony jest za oryginalność, niepowtarzalne brzmienie i energię sceniczną. Muzycy wystąpią pod batutą Krzysztofa Herdzina.

Przed spotkaniem z elbląską publicznością zadaliśmy Atom String Quartet kilka pytań.

— Atom String Quartet gościł w Elblągu w 2013 r. Przez ten czas nie ustawaliście w koncertowaniu, nagrywaniu nowych płyt, poszerzaniu listy artystów, z którymi współpracujecie. Gdybyście mogli wymienić trzy najważniejsze, Waszym zdaniem, wydarzenia lub osiągnięcia zespołu ostatnich czterech lat?
— Ważnym wydarzeniem dla naszego zespołu było wydanie dwupłytowego albumu "AtomSPHERE" we wrześniu 2015 roku, który spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony krytyków, jak i publiczności. Ogromnym przeżyciem dla zespołu była współpraca z wybitnymi muzykami: Branfordem Marsalisem - podczas serii koncertów "BMW Jazz Club" (grudzień 2015), Bobbym McFerrinem podczas - Fesitwalu "Solidarity of Arts" (sierpień 2013), Leszkiem Możdżerem, z którym wystąpiliśmy w Filharmonii Berlińskiej (maj 2014) - zapis tego koncertu ukazał się nakładem niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT. Duże znaczenie ma dla nas współpraca z Adzikiem Sendeckim, z którym mamy zaszczyt często koncertować - spotkania z tym Artystą są dla nas źródłem nieskończonych inspiracji. Przez ostatnie cztery lata udało nam się także odwiedzić wiele nowych miejsc, koncertowaliśmy min. w Kanadzie, Maroku, Katarze, Kairze, Paryżu, Londynie, Wiedniu.


Koncert w Elblągu poprowadzi Krzysztof Herdzin – nie jest to Wasz pierwszy wspólny projekt. Jak układa się Wasza dotychczasowa współpraca?


— Krzysztof Herdzin jest wybitnym polskim pianistą jazzowym, aranżerem i kompozytorem. Jego wszechstronne zainteresowania oraz doskonała znajomość wielu gatunków muzycznych sprawia, że praca z nim jest dla nas zawsze ogromną przyjemnością. Bardzo cieszy nas to muzyczne spotkanie, zwłaszcza, że po raz pierwszy zadyryguje tak wieloma naszymi kompozycjami.

— 

Na liście artystów, którzy najbardziej inspirują Atom String Quartet są...
— Oprócz wymienionych już: Branforda Marsalisa, Vladyslva `Adzika` Sendeckiego, Bobby`ego McFerrina inspiruje nas także twórczość Turtle Island Quartet ,The Danish String Quartet, a także wybitnego polskiego skrzypka, zmarłego przed 38 laty - Zbigniewa Seiferta.  

— 
Jakie macie plany na najbliższą przyszłość?
— Jesteśmy tuż  po nagraniach materiału na naszą najnowszą płytę. Mamy nadzieję, że ukaże się wiosną tego roku. Poza naszą normalną działalnością koncertową, czeka nas w tym roku wiele ciekawych projektów z gośćmi, min. z Dorotą Miśkiewicz (piano.pl), Natalią Kukulską, zespołem Zakopower czy Adzikiem Sendeckim.

— Koncert z Elbląską Orkiestrą Kameralną przypada na 14 lutego – Walentynki. Czy obchodzicie Dzień Zakochanych? Jeśli ten dzień ma dla ASQ szczególne znaczenie, czego chcielibyście życzyć elbląskiej publiczności.
— Można powiedzieć, że Dzień Zakochanych obchodzimy każdego dnia i tego właśnie chcielibyśmy życzyć elbląskiej publiczności - aby Walentynki trwały przez cały rok!

Koncert odbędzie się 14 lutego w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu (godz. 19). Bilety w cenie: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy) można kupować w biurze koncertowym, które znajduje się w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek.
Sponsorzy EOK: Metal Expert Sp. z o.o. Sp. J., Meble Wójcik, Toyota Knedler

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB