W Elblągu powstanie poradnia dla dzieci z autyzmem

2017-02-16 09:11:11(ost. akt: 2017-02-16 09:14:33)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Dotychczas musiały dojeżdżać do Gdańska lub Olsztyna, ale już wkrótce dzieci z autyzmem znajdą kompleksową pomoc w poradni w Elblągu.
W drugiej połowie tego roku zostanie w Elblągu otwarta poradnia dla dzieci z autyzmem. Jest już decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie, niebawem zostanie rozpisany konkurs na jej prowadzenie.

To finał m.in. walki rodziców dzieci, którzy w listopadzie ubiegłego roku o pomoc w sprawie poprosili również radną sejmiku warmińsko-mazurskiego Jadwigę Król. 

— List podpisało 60 rodziców. Musieli oni dowozić swoje dzieci do przychodni w Gdańsku lub Olsztynie. Było dla mnie oczywiste, że trzeba im pomóc. Interweniowałam u dyrektora warmińsko mazurskiego oddziału NFZ — mówi Jadwiga Król. 


Z pozytywnej decyzji funduszu cieszy dr Joanna Drewnowska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu. Placówka ma pod opieką 22 maluchy z rozpoznaniem autyzmu i 12 dzieci z podejrzeniem.


— Czas i koszty dojazdu to oczywiste minusy korzystania z poradni poza Elblągiem, ale największym minusem był ogromny stres, przez jaki musiały przechodzić dzieci. Podróż, nowe otoczenie, nieznane osoby, to dla dziecka z autyzmem niewyobrażalny wręcz stres — wyjaśnia dr Drewnowska. — Co prawda, nasi terapeuci są przygotowani do pracy z takimi dziećmi, ale w poradni, która ma powstać, znajdą one kompleksową pomoc: od diagnozy, przez terapię i po rehabilitację.


Autyzm, oczywiście w skrócie, jest to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, które manifestuje się izolacją od otaczającego świata, ale przede wszystkim nieprawidłowym funkcjonowaniem na wszystkich obszarach rozwoju.

— Jedno na 120 dzieci w Polsce rodzi się z autyzmem — mówiła podczas ubiegłorocznej konferencji, która odbyła się w Elblągu Małgorzata Marszałek ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno–Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku. — Nadal jednak niewiele mówimy o tym zaburzeniu, a rodzice mają problem ze znalezieniem pomocy, placówki edukacyjnej, z trafianiem do odpowiednich lekarzy-psychiatrów, stomatologów, pediatrów, szpitali czy z tym, jak sobie radzić z emocjami w miejscach publicznych.


— Zainteresowanie rodziców poradnią jest ogromne. Ciągle odbieramy telefony w tej sprawie — mówi dr Drewnowska.
Poradnia, która ma powstać w Elblągu, będzie mogła objąć opieką około 40 dzieci.

daw

Źródło: Dziennik Elbląski