środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Odkryty przez archeologów w Pasłęku tunel odkopią już latem

2017-02-20 11:09:46 (ost. akt: 2017-02-20 11:29:09)
Dr Jacek Wysocki podsumowuje wyniki badań

Dr Jacek Wysocki podsumowuje wyniki badań

Autor zdjęcia: Anna Dawid

W czerwcu br. mają rozpocząć się prace archeologiczne, które odsłonią podziemny tunel łączący dawniej wieżę zamku w Pasłęku z kościołem św. Bartłomieja.

Zawalony tunel, który łączył dawniej wieżę z kościołem św. Bartłomieja, odkryli jesienią ubiegłego toku archeolodzy.

Natrafiono na niego podczas badań geofizycznych gruntu. Wcześniej szukano w tym miejscu m.in. Bursztynowej Komnaty. Urząd Miasta i Gminy Pasłęk planuje "na dniach"podpisać umowę obejmującą wykonanie prac wykopaliskowych z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. To właśnie zespół naukowców pod kierunkiem dr Jacek Wysocki z tego instytutu odkrył tunel.

— Chcielibyśmy, aby prace rozpoczęły się w czerwcu br. Prowadzimy rozmowy z Instytutem Archeologii i mam nadzieję, że sfinalizuje je umowa — mówi Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

Wykopaliska potrwałaby około dwóch miesięcy. Naukowców wspomagaliby przy nich studenci.Tunel odkryto jesienią 2016 roku. Badanie georadarem okolic tzw. zielonego skwerku (teren pomiędzy zamkiem, a kościołem św. Bartłomieja) wykazało anomalię, potem wykonano wiercenie weryfikacyjne. Podczas wierceń na głębokości około 4,5 m ukazała się resztka stropu tej konstrukcji.


— Mówiąc w dużym uproszczeniu może się tam znajdować ciąg korytarza, czy pasażu, biegnący w kierunku kościoła. Na pewno skwerek powinien być gruntownie przebadany — mówił wówczas dr Fabian Welc, geoarcheolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zamek w Pasłęku zbudowali w piętnastym wieku Krzyżacy. Spalili go Rosjanie w 1945 r., dlatego po zakończeniu drugiej wojny światowej dostęp do większości jego podziemi nie był możliwy.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB