Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Za rzeczą podążą słowa... Nowa wystawa w Galerii El

2017-02-28 17:17:31 (ost. akt: 2017-02-28 16:25:46)

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza w najbliższy czwartek (2.03) na otwarcie wystawy zbiorowej "Rem Verba Sequentur/Za rzeczą podążą słowa". Początek wernisażu o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 30 marca.

"Rem verba sequentur – za rzeczą pójdą słowa" jest kolejną prezentacją artystów i pedagogów z Katedry Sztuk Plastycznych, wykładających w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Są to artyści-pedagodzy przybliżający młodym ludziom pasję tworzenia, naukę umiejętności uważnej obserwacji oraz odkrywania świata poprzez kreację, kreację pojętą jako sposób na życie, pasję, od której nie ma odwrotu. To ciągłe eksperymentowanie, nieprzerwane dążenie do wyjścia poza, do przekraczania wcześniej postawionych granic, bo przecież żeby istnieć musimy przekazać coś nowego, nawet jeśli do końca nie wiemy co to ma być.

Anna Bem Borucka, kurator wystawy
— Myślę, że nie da się oddzielić obszaru sztuki od życia, od tego wszystkiego co nas otacza, nawet wnikając w jeszcze nie znane, nie zbadane, jeszcze nie odkryte a nadal pozostające indywidualnym doświadczeniem. Już dawno nastąpiło zatarcie granic między sztuką a codziennością. Chociaż pewne refleksje oraz pytania nasuwają się same: jak powinna kształtować się nasza tożsamość artystyczna, płynnie łącząc się, czy też w starciu z rzeczywistością? Czy sztuka naszego wieku wymaga izolacji, ciszy, wsłuchania się w samego siebie, ciągłego budowania spokoju wewnętrznego? (...)

W tych dziełach, (...) pokazanych na wystawie w Centrum Sztuki Galerii EL, w miejscu szczególnym, mającym swoją ponadczasową historię, poezja jest wszechobecna, znajdziemy ją w materii płócien, w strukturze kamienia, w literach - symbolach tworzących słowa -zaklęcia na papierze, w instalacjach, ale również w wielości płaszczyzn na przedstawionych fotografiach. Dobra poezja jak dobra sztuka nie polega na minimalizowaniu czy skracaniu, owszem zwięzłość jest cenna, lecz powinna iść w parze z głębią i czytelnością przekazu. Czy na pewno?"

Artyści, biorący udział w wystawie: prof. Andrzej Dyakowski, prof. Andrzej Śramkiewicz, prof. Jerzy Ostrogórski, prof. ASP Anna Bem-Borucka, prof. ASP Grzegorz Radecki, dr hab. Grażyna Kręczkowska, dr hab. Marek Targoński, dr hab. Maciej Gorczyński, dr Beata Demska.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB