Ćwierć wieku naszej diecezji

2017-03-12 18:00:00(ost. akt: 2017-03-10 10:47:39)


Pierwszy przyjazd biskupa Andrzeja Śliwińskiego do katedry elbląskiej. Witany był m.in. przez wojewodę elbląskiego Zdzisława Olszewskiego

















Pierwszy przyjazd biskupa Andrzeja Śliwińskiego do katedry elbląskiej. Witany był m.in. przez wojewodę elbląskiego Zdzisława Olszewskiego















Autor zdjęcia: fot. archiwum diecezji elbląskiej

Za niecałe dwa tygodnie minie 25 lat od utworzenia diecezji elbląskiej. Przez ten czas kierowało nią trzech biskupów. Dzisiaj liczy 450 tysięcy wiernych. Czas jubileuszu ma być okazją do refleksji nad zadaniami, które stoją przed nią.
Jacek Jezierski jest trzecim biskupem utworzonej 25 marca 1992 r. diecezji elbląskiej. Przyjechał tutaj z Olsztyna w 2014 r.

— W Elblągu czuję się niczym ryba w wodzie — uśmiecha się ks. biskup. — A tak na poważnie, to kierowanie diecezją ma oczywiście swoje atrakcje, ale bardzo często stawia mnie przed poważnymi problemami. Trzeba się z nimi zmierzyć. Mnóstwo czasu pochłania też praca biurowa: komisje diecezjalne, przyjęcia interesantów, najczęściej ze skargami. Ludzie przychodzą też, bo chcą mnie zaprosić na różne wydarzenia, firmy, bo chcą coś diecezji sprzedać i tak dalej. Niekiedy myślę, że za mało czasu jest na to wszystko, stąd mam też współpracowników. Do tego bierzmowania, pogrzeby, wizytacje. Diecezją kieruje się podobnie, jak każdą inną dużą instytucją.


Diecezja elbląska liczy obecnie 450 tysięcy wiernych, skupionych w 158 parafiach. Za niewiele ponad dwa tygodnie, dokładnie 25 marca, minie 25 lat od utworzenia jej przez papieża Jana Pawła II. Bp Jacek Jezierski zapowiada skromne uroczystości jubileuszowe. Jego zdaniem ten czas lepiej jest wykorzystać na refleksję nad zadaniami, które stoją przed diecezją.


— Nie chcemy, z wielu powodów, wyprawiać hucznego święta. Chcemy zastanowić się, jakie mamy wyzwania. Zerkamy w tym czasie w przeszłość, ale patrzymy przed siebie. Największym naszym zmartwieniem jest postępująca sekularyzacja życia codziennego i niestety również świąt. To trend ogólnoeuropejski. Wiele sfer życia, które jeszcze do niedawna były przeżywane religijnie, są traktowane w sposób świecki, a święta mają bardzo rozbudowaną otoczkę komercyjną — mówi biskup.


By odwrócić ten trend, diecezja chce postawić na młodzież.

— Kościół istnieje po to, by wprowadzać młode pokolenie w chrześcijaństwo. Nie instytucje, czy kancelarie kościelne są najważniejsze, ale właśnie człowiek. Młodzi ludzie, jak każdy z nas, mają potrzebę duchowości, ale bywa, że nie realizują jej w religii. Trafiają na zamienniki, które podsuwa im współczesny świat: fantastykę, wróżby i tym podobne rzeczy. Czasem te zamienniki okazują się bardzo niebezpieczne. Chcemy, aby młodzi byli obecni w codziennym życiu kościoła. Chcemy uświadomić ich rodzicom, że to w rodzinie przekazywana jest wiara: w niej jest zaszczepiana i pielęgnowana — wyjaśnia biskup.

Jednym ze skarbów diecezji elbląskiej jest 60 gotyckich świątyń, które zostały wybudowane do XIV wieku.

— Niekiedy leżą one w miejscowościach, które się prawie wyludniły, a trzeba je utrzymać. Wiele parafii nauczyło się pozyskiwać pieniądze z dotacji: nowe czasy, nowa dla nas rzecz i przyznam nieprosta, której trzeba było się nauczyć. Wiele parafii świetnie sobie z nią sobie poradziło — mówi biskup.


Jubileuszowa msza święta, którą odprawi biskup Jezierski, odbędzie się 25 marca w południe w katedrze św. Mikołaja na Starym Mieście. Wcześniej, o godz. 8, w Seminarium Duchownym w Elblągu odbędzie się konferencja „25-lecie diecezji elbląskiej. Tradycja, struktury, ludzie”. 


Diecezja elbląska powstała 25 marca 1992 r. Pierwszym jej włodarzem był biskup Andrzej Śliwiński. Jeszcze tego samego dnia biskup Śliwiński powołał Kurię Diecezjalną Elbląską i mianował wikariuszy generalnych, kanclerza, notariusza, korespondenta diecezjalnego oraz sekretarkę. Prowizorycznie przygotowane pomieszczenia kurialne przez trzy lata znajdowały się w plebanii katedralnej.

Po odbudowaniu zabytkowych kamienic przy ul. Św. Ducha przeniesiono do nich administrację diecezjalną. 1 października 1992 r. utworzono Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej. Rozpoczął się kapitalny remont budynku pofabrycznego przy ul. Bożego Ciała w Elblągu. Kaplica seminaryjna pod wezwaniem św. Wojciecha została poświęcona 17 listopada 1998 r. przez arcybiskupa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego.

6 grudnia 1998 r. abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, poświęcił Archiwum Diecezji Elbląskiej, mieszczące się w budynku kurii. Przez 25 lat zgromadzono w nim wiele cennych dokumentów dotyczących historii Żuław Malborskich i Elbląskich oraz Powiśla. Najstarsze zabytki rękopiśmienne pochodzą z początku XVII wieku. Młoda diecezja gościła 6 czerwca 1999 r. papieża Jana Pawła II. Odprawił nabożeństwo dla 250 tys. wiernych i wygłosił homilię.

Biskup Andrzej Śliwiński pełnił urząd do 2 sierpnia 2003 r., zmarł 9 września 2009 r w wieku 70 lat. Spoczął w nowo wybudowanej krypcie biskupów w katedrze elbląskiej, w jego pogrzebie uczestniczyły setki elblążan. Po nim diecezję objął biskup Jan Styrna. 10 maja 2014 r. bp Jacek Jezierski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej, został mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem elbląskim. Zastąpił bp Jana Styrnę, który odszedł na emeryturę w związku ze stanem zdrowia. 

daw


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. trendi #2204002 | 87.205.*.* 18 mar 2017 10:04

    Janko Walski... bp Śliwiński przyznał się do popełnionego czynu [wypadku], poniósł konsekwencje, wyrok w zawieszeniu... zrezygnował z urzędu biskupa diecezji, nie spieprzał na koniec świata jak Gronkiewicz Waltz i inni twoi kolesie!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. janko walski #2201116 | 83.31.*.* 13 mar 2017 13:13

    to ten, którego moskiewska policja "wygarnęła" z burdelu pod Moskwą, a potem przejechał - już w Elblągu kobietę na pasach, a kradzieże / rzekomo przegrane na giełdzie / pieniędzy - to też on ????????????????, przypomnijcie sobie CO JESZCZE NAWYWIJAŁ - sługa kośącioła- no "prawie święty"...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz