środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Z wizytą u "Państwa Nieostrożnych". Zobaczą, jak wygląda mieszkanie po pożarze [zdjęcia]

2017-03-14 11:52:56 (ost. akt: 2017-03-14 12:28:48)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Dzieci z elbląskich przedszkoli i szkół na własne oczy będą mogły przekonać się, jakie szkody potrafi wyrządzić pożar w mieszkaniu. Dowiedzą się także co robić, żeby go uniknąć. Wszystko to dzięki Elbląskiej Sali Edukacyjnej Ognik, która we wtorek została otwarta w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Browarnej.

Stworzenie Elbląskiej Sali Edukacyjnej Ognik w jednostce strażackiej przy ul. Browarnej kosztowało 50 tys. zł.

Bez wątpienia największe wrażenie na uczestnikach zajęć edukacyjnych, które będą organizowane w Ogniku, wywrze wizyta w mieszkaniu "Państwa Nieostrożnych".
— Tutaj będą mieli możliwość zobaczenia symulowanego pożaru mieszkania z użyciem efektów świetlnych, dymu i dźwięku oraz zwiedzenie "spalonych" pomieszczeń mieszkania i znalezienia przyczyny powstania pożaru. To miejsca oznakowane specjalnymi tablicami informacyjnymi — mówi st. kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

Aranżację mieszkania wykonano przy pomocy scenarzystów z elbląskiego teatru. Podczas przygotowywania pomieszczeń nie użyto żadnego przedmiotu, który zostałby zniszczony w efekcie pożaru, a mimo to całość robi wrażenie.

Także w Ogniku dzieci przećwiczą ewakuację z zadymionego pomieszczenia oraz na specjalnym stanowisku demonstracyjnym zobaczą jaki efekt przynosi gaszenie wodą palącego się w garnku oleju (tak zwany efekt "ognistej" chmury".

W jednostce przy Browarnej stworzono także pomieszczenie wyposażone w sprzęt do prezentacji multimedialnych (laptop, rzutnik wraz z ekranem, telewizor, odtwarzacz dvd), a także dwa fantomy: osoby dorosłej i dziecka do szkoleń pierwszej pomocy. Są także telefony, przy pomocy których dzieci będą uczyły się zgłaszania straży pożarnej informacji o pożarach.

Pieniądze na stworzenie Ognika pochodzą z Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz rządowego programu Bezpieczna+.
— Na podkreślenie zasługuje również duże zaangażowanie strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz wsparcie byłych strażaków, a obecnie emerytów, którzy nieodpłatnie wykonali szereg prac remontowych — mówi kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

W zajęciach, organizowanych w Ogniku, będą brały udział dzieci z przedszkoli oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. Jak mówią strażacy, dzięki temu zdobędą wiedzę dotyczącą m.in. zagrożeń pożarowych w domu, przedszkolu czy szkole, alarmowaniu służb ratowniczych i postępowaniu podczas pożaru, o zasadach ewakuacji.
AKT


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB