Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Tocząc w Bażantarni boje z moskalami... O historii doświadczalnej w Elblągu [zdjęcia]

2017-03-16 21:59:26 (ost. akt: 2017-03-16 22:16:23)

Autor zdjęcia: Piotr Imiołczyk

Kręcić film, być w nim bohaterem, aktorem to niezła zabawa, ale także nauka historii. Nauka praktyczna, więc taka, która na trwałe zostanie przez młodych ludzi zapamiętana - pisze Alicja Jurkowska z Międzyszkolnego Koła Historycznego w Elblągu.

Uczniowie z Międzyszkolnego Koła Historycznego, pod opieką Piotra Imiołczyka, pracują nad filmem, którego celem jest przypomnienie wydarzeń powstania styczniowego z 1863 r. Do naszej redakcji trafił list podpisany przez Alicję Jurkowską, szefową sztabu Międzyszkolnego Koła Historycznego.

Oto jego treść
Elbląg jest wspaniałym miastem i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Mówiąc o mieście nie mam na myśli uszeregowanych w dziwnej konfiguracji ulic i okalających je ładnych bądź brzydkich budynków, mam na myśli mieszkających w nim ludzi, obywateli miasta. Przede wszystkim tych młodych, uczących się w szkołach, stanowiących największy kapitał przyszłości naszej ojczyzny.

Przez cały styczeń, luty i marzec 2017 roku Elbląg i lasek miejski Bażantarnia pobrzmiewały stukotem kos, pik, karabinów, drągów i szabel. Zdziwieni mieszkańcy miasta mogli oglądać młodych ludzi ubranych w kożuchy i czamary z konfederatkami na głowie, którzy przemierzali ulice miasta w zwartych szykach i milcząco. Nad nimi łopotały sztandary, ich zadowolone twarze pokrywał uśmiech, a czerwone policzki smagał większy bądź mniejszy mróz, bo co tu dużo mówić, zima w tym roku nam wszystkim dopisała. Korowód ten toczył się w Elblągu osiem razy, a jego szeregi łącznie liczyły ponad 200 młodych dziewczyn i chłopaków z szkół elbląskich. Przez cały ten czas Elbląg stanowił centrum pamięci powstania styczniowego 1863 roku, centrum dla całej Polski.

Za zgodą dyrekcji wraz z nauczycielami młodzi ludzie tworzyli kolejne sceny do filmu o powstaniu 1863 roku, który kręci Piotr Imiołczyk w ramach działań Międzyszkolnego Koła Historycznego. Kręcić film, być w nim bohaterem, aktorem to niezła zabawa, lecz jak to bywa w Międzyszkolnym Kole Historycznym to także nauka historii. Nauka praktyczna, więc taka, która na trwałe zostanie przez młodych ludzi zapamiętana.

Marsz w śniegu, zimno, które powoduje marznięcie stóp, to jednak nie to samo co gra strategiczna na laptopie, w którą możemy się bawić na kanapie otuleni w ciepły wełniany koc. Kiedy marzną dłonie, w których przez jedną godzinę trzyma się szablę, kosę, karabin bądź drąg, doświadczając na własnym ciele zimna, można zrozumieć, jak silna była determinacja młodych ludzi, którzy szli do powstania. Tak konstruowana nauka historii ma znaczenie powszechne i można ją odnieść do każdej epoki historycznej.

Tocząc w Bażantarni boje z moskalami, idąc do krwawych ataków na Kozackie szeregi, w Elblągu z historii doświadczalnej, bo tak się to określa naukowo, skorzystało około 200 uczniów z następujących szkół: Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i Gimnazjum w Stankowie.

Gimnazjum w Stankowie będzie w ramach działań Międzyszkolnego Koła Historycznego podporą ostatniej inscenizacji, która odbędzie się 17 marca 2017 r., skierowanej do szkół podstawowych, a opisującą historycznie bitwę pod Grochowiskami, stoczoną 18 marca 1863 roku. Odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego o godz. 11.

Grochowiska to jedna z najkrwawszych bitew powstania styczniowego, w której oddziały powstańcze dowodzone przez Mariana Langiewicza wykazały się ogromnych hartem ducha, męstwem i pogardą śmierci. Bitwa, w której poległo łącznie po równo 1000 powstańców i Rosjan, po raz ostatni udowodniła wyższość kosy nad karabinem z bagnetem.

W tym krwawym boju stoczonych w mgle, w mroźny i deszczowy dzień przedwiośnia sytuacja obu walczących stron, zmieniała się diametralnie niczym w kalejdoskopie. Dla odtwórców powstania styczniowego bitwa pod Grochowiskami to niczym Grunwald dla rekonstruktorów XV wieku. Tak więc, od 2017 roku dla lasów i pól pod Grochowiskami nasze pola i lasy w Bażantarni będą konkurencją.

Odział powstania styczniowego, zwanego potocznie „partią powstańczą”, Międzyszkolnego Koła Historycznego liczy obecnie 53 kompletne stroje wraz z bronią i oporządzeniem. Ludzi, nie tylko z elbląskich szkół, też jest niemało. Możemy w Elblągu sprostać każdemu wyzwaniu. Możemy konkurować z każdym.

Z danych Piotra Imiołczyka, organizatora Międzyszkolnego Koła Historycznego wynika, iż nikt i nigdzie w Polsce nie zorganizował tak wielu działań związanych z powstaniem styczniowym, jak zorganizowano w 2017 r w Elblągu. Nigdzie też nie brało w nich udziału tak wiele młodzieży. Czapki z głów Panie i Panowie, mamy jednak wspaniałą młodzież i dzieci.

A przy okazji, jeżeli 18 marca w lasku „Bażantarnia” ujrzycie powstańców styczniowych nie bójcie się, wrota czasu się nie otworzyły, to tylko Międzyszkolne Koło Historyczne kręci dalej film o powstaniu styczniowym.

PS. Dla nas Przechodniu miło będzie, jak zobaczymy na Twojej twarzy uśmiech.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB