Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Światowid świętuje 55-lecie. "Jesteśmy dumni, że to nasza instytucja"

2017-03-17 21:10:00 (ost. akt: 2017-03-17 21:53:14)
Światowid jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, jak np. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "... czy to jest kochanie?"

Światowid jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, jak np. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "... czy to jest kochanie?"

Autor zdjęcia: archiwum CSE Światowid

Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu obchodzi w tym roku jubileusz 55-lecia działalności. Z tej okazji w piątek (17.03) w gmachu budynku odbyła się uroczysta gala podsumowująca dotychczasową działalność placówki.

Gmach Elbląskiego Domu Kultury przy placu Kazimierza Jagiellończyka oddany został do użytku w 1962 r. Przez lata zmieniały się pomysły na organizowanie życia kulturalnego, pojawiały się nowe inicjatywy i idee, które wcielali w życie kolejni dyrektorzy, pracownicy i współpracownicy ośrodka kultury. Wraz z przemianami administracyjnymi następowały przekształcenia w zakresie i celach działalności ośrodka kultury w Elblągu, a co za tym idzie – zmiany jego nazwy.

— Dzisiaj Światowid to jednostka kultury działająca bardzo wszechstronnie, uprawiająca różne formy kultury, związane z kinem, z projektami czy tańcem. Jednym słowem wszystko to, co inspiruje, ma w Światowidzie miejsce — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Trudno sobie wyobrazić lepszy prezent na 55-lecie Światowida, jak wiadomość o planowanej rozbudowy i modernizacji obiektu dzięki unijnym środkom. Dobre wieści napłynęły 27 lutego br. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało placówce dofinansowanie na to zadanie.
— Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze prace rozpoczną się już pod koniec tego roku — zapowiada Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Po rozbudowie, która ma potrwać ok. 2,5 roku, Światowid nie tylko powiększy swoją przestrzeń, ale - jak mówi dyrektor Czyżyk - zdefiniuje na nowo niektóre swoje funkcje.
— Chcemy być jednostką nowoczesną, innowacyjną, wprowadzamy tu również OZE czyli Odnawialne Źródła Energii, które przy termomodernizacji budynku zbilansują zwiększenie kosztów energetycznych. Bowiem odpowiedzialnie myślimy także o środowisku i naturze. Cieszę się też, że samorząd województwa podjął uchwałę zabezpieczającą trzy etaty pracownicze, które po uruchomieniu będą finansowane — dodaje Antoni Czyżyk.

Po rozbudowie budynek CSE Światowid będzie większy, a co za tym idzie, będzie mógł liczyć na większe pieniądze, które będą spływać tu z zarządu województwa.
— Jeśli taki rozwój nastąpi i zajdzie szersza potrzeba ekspozycji działania kultury, to za tym pójdzie zwiększenie środków. Jesteśmy dumni, że CSE Światowid to nasza instytucja kultury — dodaje marszałek Brzezin.

Podczas uroczystości odbyło się również wręczenie symbolicznych statuetek, które wykonała artysta-plastyk, instruktorka w Światowidzie Ewa Bednarska-Siwilewicz. Statuetki otrzymali marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Iwona Radej, prezes zarządu OPEGIEKA S.A. Florian Romanowski i Juliusz Marek, twórca Telewizji Elbląskiej - obecnie Truso.tv, a także mecenasi kultury Roman Korzeniowski i Paweł Olechnowicz.

Nagrody otrzymali również zasłużeni pracownicy instytucji kulturalnej, którzy najbardziej wyróżnili się w ostatnim pięcioleciu. Odznaki honorowe za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego otrzymały Teresa Miłoszewska i Aleksandra Bednarczuk.

Po uroczystości odbył się koncert Andrzeja i Mai Sikorowskich, którzy zagrali utwory z przekroju ich całej kariery muzycznej. Duet ojca i córki znany jest ze swoich akustycznych, gitarowych brzmień, a ich utwory często są związane z codziennością.
as


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB