Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Tydzień na Malcie. Podróże dalekie i bliskie – opowieści elblążan

2017-03-18 15:29:08 (ost. akt: 2017-03-18 15:39:45)

Autor zdjęcia: nadesłane/Biblioteka Elbląska

Na kolejne spotkanie podróżnicze zaprasza biblioteka na osiedlu Zawada. W najbliższy czwartek (23.03) w bibliotecznym cyklu „Podróże dalekie i bliskie – opowieści elblążan” o tygodniu spędzonym na Malcie opowie Maciej Romańczuk. Początek o godz. 17. Wstęp jest wolny.

Malta to miejsce, gdzie przez około trzysta dni w roku jest słonecznie. Otoczona wodami Morza Śródziemnego, w niewielkiej odległości od Sycylii z jednej strony i od Tunezji z drugiej. Ostatnio staje się coraz częstszym kierunkiem dla tych, którzy lubią ciepły klimat i szukają ucieczki od zimy.

Malta nie jest wielka, większość ciekawych miejsc znajduje się na dwóch głównych wyspach: Malcie i Gozo. Jest tutaj takie zagęszczenie wszelkiej maści pięknych miast, fortec, zabytków, zatok, plaż i innych atrakcji turystycznych, że głowa może rozboleć. W samej tylko stolicy - Valletcie jest ponoć 320 zabytków. Żadne inne miasto nie może pochwalić się takim zagęszczeniem atrakcji.

Jednym z nich było też słynne Azure Window, czyli „Lazurowe Okno”. Niestety 8 marca 2017 r. ta blisko 50-metrowej wysokości, wyglądem przypominająca ogromny łuk, formacja skalna runęła do morza. Sztorm zniszczył słynne Lazurowe Okno, a morze pochłonęło na zawsze cud natury i symbol Malty. Lazurowe Okno zdobiło bowiem większość przewodników opisujących Maltę i podczas zwiedzania drugiej głównej wyspy Malty - Gozo, był to jeden z punktów obowiązkowych dla turystów z całego świata.
- Mimo tej straty Malta zasługuje na to, by nadal nazywać ją muzeum pod gołym niebem - opowiada Maciej Romańczuk, którego relacji z tygodniowego pobytu na Malcie będzie można wysłuchać w bibliotece na Zawadzie.

Biblioteka na Zawadzie mieści się przy ul. Rodziny Nalazków 20 (budynek Szkoły Podstawowej nr 9).

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB