Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Festiwal Nauk, czyli nietypowe zajęcia na dzień wagarowicza [zdjęcia]

2017-03-22 21:00:37 (ost. akt: 2017-03-22 21:01:35)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Jak bronić się przed mową nienawiści, do czego służy Facebook i co dobrego można zrobić na misjach. Tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas Festiwalu Nauk, który odbył się we wtorek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu. To już dziesiąty taki festiwal zorganizowany na terenie szkoły.

— Jak co roku zachęcamy naszych uczniów, by pierwszy dzień wiosny, zamiast na wagarach spędzili podczas ciekawych zajęć organizowanych dla nich i z myślą o nich. Tegoroczny festiwal przebiega pod hasłem wartości dla pokoju. Myślę, że to piękne i uniwersalne hasło, które powinno być sztandarem każdego człowieka — mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Królewieckiej w Elblągu.

Festiwal otworzył pokaz mody pod uniwersalną nazwą "Moda dla pokoju", który przygotowali uczniowie trzeciej klasy gimnazjum.
— Pokaz mody zazwyczaj kojarzy się z targowiskiem próżności, ale dziś będzie inaczej, bo zaprezentowane stroje będą zawierały m.in hasła obrazujące ideę wolności, tolerancji i poszanowania dla innych grup społecznych czy narodów. Kolorem przewodnim pokazu jest żółty, a znaczeniem tej barwy jest przekaz: "Wysłuchaj mnie, rozmawiaj ze mną, spróbuj mnie zrozumieć" — mówi Oliwia Woźniak, uczennica ZSO nr 2.

Na "szkolnym" wybiegu pojawili się więc: muzułmanka szczelnie zakrywająca twarz, Żyd z charakterystycznymi pejsami, młody i wysportowany yuppie, zakonnik czy para młoda idąca do ślubu. A w salach lekcyjnych na uczniów czekali zaproszeni goście. Wśród nich kleryk Dawid Krawiec z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej, który opowiadał młodym o idei Misjonarzy dla Pokoju.
— Chcemy powiedzieć młodym, że misje to nie tylko głoszenie Ewangelii, ale przede wszystkim pomoc drugiemu człowiekowi. Nie możemy bowiem mówić o Bogu komuś, kto żyje w nędzy, biedzie i nie ma dachu nad głową. Żeby trafić do niego z miłością Boga on musi odczuć najpierw miłość i jego szacunek drugiego człowieka — opowiada kleryk. — W krajach zapomnianych przez Europę, jak Syria czy dawne kolonie w Afryce, misjonarze są jedynymi nosicielami nadziei dla tubylczej ludności. Możemy im pomóc także tu, na miejscu, bo dzięki staraniom Caritas Polska została uruchomiona akcja, w której każdy co miesiąc, przez pół roku może przekazać 500 zł na utrzymanie konkretnej rodziny w Syrii. Te pieniądze są wykorzystywane na zakup najbardziej potrzebnych produktów żywnościowych i wody, której w Aleppo, w Syrii, nadal dramatycznie brakuje.

Na uczniów czekali także goście z IKS Atak, którzy opowiedzieli młodzieży o integracji osób niepełnosprawnych i zdrowych.
— Pokażemy uczniom filmy prezentujące nasze osiągnięcia sportowe oraz imprezy, które mieliśmy okazję organizować. W klubie mamy sekcję siatkówki na siedząco, gdzie grają razem osoby niepełnosprawne i zdrowe. Mieliśmy okazję grać z gwiazdami polskiego sportu, m.in. z Piotrkiem Gruszką, reprezentantem Polski w piłce siatkowej, gdzie rozegraliśmy mecz z profesjonalnymi siatkarzami i wygraliśmy — mówi Krzysztof Wojtaszek, kierownik IKS Atak.

Tegoroczny Festiwal Nauk obfitował w ciekawe spotkania. Młodzież miała także okazję poznać tajniki działalności La Strady - Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, nauczyć się podstaw języka migowego, a także porozmawiać do czego dziś służy im Facebook. A dla spragnionych teatralnych uniesień uczniowie ZSO nr 2 przygotowali spektakl „Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią”.

Festiwal Nauk zakończył się otwartą debatą z Dariuszem Supłem, zastępcą dyrektora biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB