środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Pogrzeb dziecka utraconego. Biskup elbląski wydał dekret dla księży

2017-03-31 07:00:00 (ost. akt: 2017-03-30 22:46:33)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Kapłani nie powinni w żaden sposób sugerować potrzeby składania ofiary pieniężnej przy okazji pogrzebu noworodków. Biskup elbląski Jacek Jezierski w wydanym właśnie dekrecie uregulował na nowo zasady pogrzebów dzieci, które urodziły się martwe lub zmarły zaraz po przyjściu na świat.

— Dzieci rodzące się jako martwe lub zmarłe krótko po narodzeniu posiadają prawo do pełnego pogrzebu. Niedopuszczalna jest praktyka skróconej wersji pogrzebu do tzw. „pokropku”. Duszpasterze nie mają podstawy, aby odmawiać pogrzebu w powyższych sytuacjach. Rodzice mają prawo do nadania imienia dziecku, które rodzi się martwe. Mają też prawo do pogrzebu takiego dziecka — czytamy w dekrecie wydanym właśnie przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.


Jak wyjaśnia ksiądz Mariusz Ostaszewski, duszpasterz rodzin diecezji elbląskiej, dekret zawiera wytyczne dla kapłanów, które mają stosować podczas pogrzebów noworodków oraz dzieci, które urodziły się martwe, w tym po poronieniu.
— Rzecz najważniejsza: rodzice mają prawo pochować takie dziecko. Spotykam się z rodzinami, które utraciły dzieci i wiem z doświadczenia, że jest to dla nich ekstremalna trauma. W takiej sytuacji kapłani powinni wykazać się najwyższej próby delikatnością — mówi ksiądz Ostaszewski.

W Elblągu zbiorowy grób dzieci zmarłych przed urodzeniem znajduje się na cmentarzu Dębica. Powstał on w 2011 r.
— Czasami ta trauma jest tak wielka, że rodzice nie są w stanie myśleć o pogrzebie, czasem pozostawiają szczątki dziecka w szpitalu — mówi ksiądz Ostaszewski. — Wiem też z doświadczenia, że dla matki równie wielką traumą jest potem niewiedza, co stało się z ciałem dziecka. 
Dlatego od kilku już lat na cmentarzu Dębica ciała dzieci urodzonych martwo lub poronionych chowane są w zbiorowym grobie. Szpital przekazuje ciała tych dzieci firmie pogrzebowej, a ona zajmuje się ich kremacją. Pogrzeby, najczęściej dwóch urn z prochami, odbywają się dwa razy w roku. Ostatni miał miejsce w grudniu 2016 r. Czasem w ceremonii uczestniczą małżeństwa, które straciły dzieci. Taki pogrzeb jest dla nich ważny, bo pozwala rodzicom zamknąć pewien etap. Wiedzą, gdzie spoczywa ich dziecko, mogą iść się tam pomodlić — wyjaśnia kapłan. 


W dekrecie biskup porusza jeszcze jedną ważną sprawę: powstrzymania się od przyjmowania opłat za tego typu pogrzeby. 

— Duszpasterze mają okazać szczególną delikatność i powściągliwość. Nie powinni w żaden sposób sugerować potrzeby składania ofiary pieniężnej przy okazji pogrzebu dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku pełna rezygnacją z jej przyjęcia. Rodzice i rodzina zostali bowiem dotknięci wielkim cierpieniem, co wyraża się ich szczególną wrażliwością. Muszą załatwić wiele formalności, pokonać trudne procedury. Często znajdują się w tak trudnej sytuacji życiowej po raz pierwszy. Należy to rozumieć i uszanować — napisał bp Jezierski. 


— Taka trauma, to nie czas na myślenie o finansach — podsumowuje ks. Ostaszewski.

Rodziny, które straciły dziecko mogą znaleźć bezpłatną pomoc specjalistów (psycholodzy, pedagodzy, lekarze) m.in. w Poradni Rodzinnej Caritas Diecezji Elbląskiej, przy ulicy Zamkowej.
daw

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anitabooa #2293094 | 89.64.*.* 23 lip 2017 11:55

  To kwestia indywidualna zależna od tego co ty czujesz i potrzebujesz. Moja sąsiadka z Białej Podlaskiej chowała swoje dziecko i pamiętam jak opowiadała ile tam formalności do wypełnienia i jeszcze z księdzem załatwić, ale że zakład pogrzebowy Hades pomógł jej to wszystko ogarnąć.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. heretycy #2229950 | 109.241.*.* 24 kwi 2017 14:41

  A co to za wyznanie ci ksi ężą? Bo na pewno nie chrześcijanie . W Piśmie Św. soi jak byk : "'DARMO OTRZYMALIŚCIE, DARMO DAWAJCIE"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bobo #2214157 | 83.23.*.* 31 mar 2017 17:47

  Ksiądz Mariusz to niesamowity człowiek. Życzę sobie i Wam więcej tak "ludzkich"duchownych. Wspaniałe wsparcie i podejście. Dziękujemy za takiego proboszcza :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Xyw #2213486 | 188.146.*.* 31 mar 2017 07:40

   Biskup po to wlasnie jest by Wziac za gęby księży majacych Poglady niezbyt spojne z nauczaniem KRK.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)