Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Elbląskie Nagrody Kulturalne rozdane [zdjęcia]

2017-04-04 21:41:00 (ost. akt: 2017-04-06 09:29:18)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W Ratuszu Staromiejskim odbyło się uroczyste wręczenie Elbląskich Nagród Kulturalnych. Ich celem jest uhonorowanie i wspomaganie rozwoju elbląskich artystów i ludzi związanych z działalnością kulturalną w naszym mieście, którzy mogą poszczycić się osiągnięciami w swojej dziedzinie.


W ramach Elbląskich Nagród Kulturalnych we wtorek (4.04) przyznano stypendia artystyczne oraz kulturalne, nagrodę artystyczną prezydenta Elbląga, nagrodę „Wydarzenie Roku” oraz nagrodę „Kreator Kultury”. Wnioski o wyróżnienia tymi tytułami mogli złożyć sami artyści, ich rodzice, a także instytucje, w których oni pracują oraz szkoły.

Stypendium artystyczne trafiło w tym roku do 20 utalentowanych elblążan. Gros tych osób stanowili w tym roku uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu i Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Stypendium kulturalnym zostało zaś uhonorowanych sześć osób. Wśród nich jest Kamil Zimnicki, lokalny aktywista, działacz pozarządowy, współorganizator inicjatywy ziElbląg, i cyklu akcji „Jestem Kulturalny” - poprzedzającej Elbląski Kongres Kultury (2012). Pomysłodawca i koordynator wielu projektów głównie w zakresie turystyki i historii Elbląga, reżyser i scenarzysta filmu “Bażantarnia Elbląska” (2014). Na co dzień zawodowo związany z PTTK Elbląg.
- Stypendium w kwocie 4.500 zł zostanie przeznaczone na realizację projektu zamELdowani. Celem jest nagranie filmu krótkometrażowego, w realizację którego zostaną zaangażowani mieszkańcy Elbląga. Elementem wiodącym w realizacji filmowej będą pytania dotyczące tożsamości lokalnej. Nagrania przeprowadzone zostaną m.in. wśród właścicieli i pracowników firm, które działają na lokalnym rynku, a w swojej nazwie i promocji nawiązują do naszego miasta - opowiada Kamil Zimnicki.

Poza filmem, trwałym efektem realizacji stypendium, będzie dokumentacja fotograficzna. Zdjęcia będą wykonywane zarówno w trakcie organizacji produkcji, ale także w przestrzeni miasta, a ich głównym tematem będzie lokalna tożsamość. Z najciekawszych zdjęć zostanie zorganizowana wystawa fotograficzna. Łącznie będzie to 50 fotografii. Do współpracy przy realizacji stypendium Kamil chciałby zaangażować osoby z doświadczeniem w działalności artystycznej i kulturalnej, realizatorów wielu projektów na rzecz Elbląga i regionu, m.in. Grzegorza Stycznia i Patrycję Gdulę - młodych pasjonatów filmowych.
— Nasza świadomość lokalna jest z roku na rok coraz większa. Bo nie można patrzeć na historię poprzez pryzmat tego, że dziś my tu jesteśmy, a przed nami nie było nic. I coraz większa grupa ludzi dopomina się o tę historię, która tu była wcześniej. Ja obracam się w środowisku, które jest tym szczególnie zainteresowane — dodaje Kamil Zimnicki.

Nagrodę artystyczną prezydenta Elbląga otrzymała elblążanka Karolina Kardas, absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
- Obecnie jestem doktorantką na studiach doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, tworzę obiekty, krótkie formy wideo i instalacje site­specific - opowiada Karolina Kardas.

Przygoda ze sztuką utalentowanej elblążanki rozpoczęła się w Młodzieżowym Domu Kultury w pracowni Katarzyny Smeji-Skulimowskiej. Już 12 maja prace Karoliny będzie można podziwiać w Galerii EL podczas Salonu Elbląskiego.

Nagroda „Kreatora Kultury” trafiła zaś do Wojtka Minkiewicza, twórcy klubu muzycznego Mjazzga. Klub jest jedną z najbardziej aktywnych instytucji sektora prywatnego, realizującą działania mające na celu poszerzenie oferty kulturalnej w Elblągu. W Mjazzdze występują artyści, którzy uważani są za wyjątkowych w swoich stylistykach, nagradzani wielokrotnie Fryderykami, Paszportami Polityki, Mateuszami Trójki.

W 2016 r. klub znalazł się wśród elbląskich miejsc polecanych odwiedzającym miasto opublikowanym w Miejskim Przewodniku Subiektywnym „ Ogarnij Miasto”, będącym częścią projektu „Miasto Archipelag" Filipa Springera. Warto przypomnieć, że Wojtek Minkiewicz za swoją ekspansywną politykę kulturalną otrzymał już raz Nagrodę Prezydenta Elbląga, w 2011 roku.

W ramach Elbląskich Nagród Kulturalnych przyznano także laur w kategorii Wydarzenie Roku. Trafił on do Biblioteki Elbląskiej, która w 2016 roku zorganizowała cykl spotkań dla seniorów w Bibliotece Elbląskiej pt.: „Zielone lato w bibliotece”. Spotkania poświęcone były właściwościom ziół oraz ich wykorzystywaniem w kuchni.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB