Z przekazów historycznych wynika, że elbląskie Bractwo Świętego Jerzego miało swoją siedzibę już w 1319 r. Zaledwie dziesięć lat później była wzmiankowana jako gotycki dwór przy ul. Rybackiej 9 - pod nazwą „societas regis Artus”, czyli społeczność króla Artura.
Stąd też już w 1397 r. wyprowadzano nazwę tego dworu jako „Dwór Króla Artura”. Jednocześnie można więc mówić o starszeństwie elbląskiego Dworu Artusa nad gdańskim, który był wzmiankowany dopiero około 1350 r. Widocznie kamienica przy ulicy Rybackiej 9 z czasem okazała się za mała, bowiem w 1581 r. elbląskie Bractwo Św. Jerzego przeniosło się do nowej siedziby na rogu ulicy Kowalskiej i Starego Rynku.Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!