Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

2017-04-10 15:44:54 (ost. akt: 2017-04-10 15:59:55)
Siódma rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

Siódma rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

Autor zdjęcia: Aleksadra Szymańska

Msza święta, apel pamięci, składanie kwiatów i zniczy przed Krzyżem Katyńskim — tak w Elblągu uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej w jej siódmą rocznicę.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem o godz. 8.41 rozbił się prezydencki samolot, lecący na uroczystości katyńskie. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński.

W siódmą rocznicę tych tragicznych wydarzeń pamięć ofiar uczczono uroczystą mszą świętą odprawiona w kościele przy ul. Agrykola, po której uczestnicy zebrali się przed Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola. Tutaj odbył się apel pamięci, a delegacje i zwykli elblążanie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

— Zginęły osoby, które z wielkim zaangażowaniem służyły Polsce. Dla każdego z nas wiadomość o katastrofie była przeżyciem tragicznym i bolesnym. Ofiary były osobami publicznymi i wielu z nich znaliśmy osobiście, z wieloma wielokrotnie współpracowaliśmy. Dlatego mimo że minęło już siedem lat od tych tragicznych wydarzeń, dalej trudno nam mówić o nich w czasie przeszłym — mówił między innymi Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.

Głos zabrał także Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu (PiS), który wspominał m.in. Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiej.
— Widzimy jacy ludzie tam zginęli i wiemy jak karygodnym błędem było przekazanie śledztwa stronie rosyjskiej. Po ostatnich ekshumacjach dowiedzieliśmy się, że w trumnach znaleziono szczątki innych ofiar i przez zaniedbania ze strony poprzedniego rządu i strony rosyjskiej zamieniono osiem ciał. Do dziś nie wyjaśniono okoliczności tej najtragiczniejszej w dziejach Polski katastrofy lotniczej. Wierzymy, że śledztwo w końcu zostanie ukończone i ukarani będą ci, którzy do tego doprowadzili — mówił Marek Pruszak.

Wcześniej w tym samym miejscu spotkali się parlamentarzyści i politycy Platformy Obywatelskiej oraz KOD-u.
— Pragniemy, by rocznice tej wielkiej tragicznej katastrofy były skupione tylko na jej ofiarach. 96 osób, w tym ówczesny prezydent Polski zasługują na taką pamięć. Nie chcemy, by towarzyszyły tej rocznicy polityczne akcenty, oskarżenia i zawłaszczanie pamięci przez jedną z politycznych stron. Dlatego opuszczamy oficjalne uroczystości, z niestosownymi do sytuacji apelami poległych i właśnie w ciszy, skromnie oddajemy hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej — mówi Jerzy Wcisła, senator RP.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zbigniew Hasa #2221831 | 12 kwi 2017 11:08

    Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski: Ostatnie dzieje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Dudy i Ministra Obrony Narodowej Macierewicza wskazują na to, że oni zniszczyli polską armię. Z tego powodu wzywamy do wygwizdania tych zdrajców! Razem głośno wyrazimy swój sprzeciw wobec handlowania naszą niepodległością! http://www.wiadomos ci24.pl/artykul/serdecznie_zapraszamy_na _powitanie_batalionowej_grupy_bojowej_36 1129.html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz