Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Ma ponad 150 eksponatów z czasów PRL. Zaczęło się od ... długopisu na komunię

2017-04-17 08:00:00 (ost. akt: 2017-04-17 11:22:35)
Tomasz Mackiewicz

Tomasz Mackiewicz

Autor zdjęcia: arch.prywatne

Ma 18 lat i kolekcjonuje przedmioty z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jego kolekcja liczy już ponad 150 eksponatów.

Tomasz Mackiewicz ma 18 lat i uczy się w klasie dziennikarsko-lingwistycznej w Zespole Szkół w Pasłęku. Na pierwszą komunię świętą dostał od cioci milicyjny długopis Zenit, oryginalnie zapakowany, nowy, przez 30 lat nieużywany. Podarowany przedmiot tak go zafascynował, że zaczął interesować się innymi przedmiotami z czasu, kiedy państwo polskie nosiło nazwę Polska Rzeczpospolita Ludowa.

— Odkąd pamiętam lubiłem przedmioty z duszą, nie takie robione masowo. Podoba mi się ich dizajn, to w jaki sposób zostały zaprojektowane — wyjaśnia Tomek.
Na kolekcję Tomasza składają się w większości przedmioty codziennego użytku. Jest dużo elektroniki, wyposażenia domowego, w tym dwie pralki Franie, radioobiorniki, magnetofony szpulowe, gramafony, rowery Wigry, banknoty, monety, znaczki pocztowe, odznaczenia, medale, proporczyki. A także pisma z tamtego okresu, gazety motoryzacyjne, winyle, kasety, nierozpakowana czy oryginalna lalka do zabawy z lat 70. XX wieku. Przy niektórych z kolekcjonerskich przedmiotów majsterkuje sam.

Odrestaurowuje je i czyści, żeby były jeszcze piękniejsze. Ma nawet dla nich osobny pokój w domu.
— Przedmioty, które mam w swojej kolekcji, kupowałem na bazarkach, na giełdach — opowiada młody kolekcjoner. — Starałem się wszystko zdobywać w okazyjnych cenach, żeby to hobby nie zrujnowało mojego młodzieńczego budżetu. Czasami coś przywożą mi znajomi, którzy wiedzą, że mam takie zainteresowanie.

Niewykluczone, że pasja Tomasza przełoży się na kierunek studiów, który wybierze.
— Chcę studiować w kierunku architektury lub dizajnu. Albo będzie to coś związanego z motoryzacją. Bo interesuje mnie także technika z tamtego okresu — przyznaje.
Kolekcja przedmiotów codziennego użytku z czasów PRL-u, której właścicielem jest Tomasz Mackiewicz, liczy ponad 150 eksponatów. Znaczną część z nich będzie można obejrzeć na wystawie pt. „Życie codzienne w PRL-u”, która 11 maja o godz. 18 zostanie otwarta w Galerii Pasłęckiego Ośrodku Kultury. Wystawa jest organizowana z okazji jubileuszu 720-lecia nadania praw miejskich Pasłękowi.
Karolina Śluz

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sokole #2229311 | 89.75.*.* 23 kwi 2017 22:20

  ja na komunie tez kupuje indiane, dzieci sie tym jarają i wiem, ze dlugo pouzywa tego roweru :) to prezent na lata :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jonek #2225264 | 78.11.*.* 18 kwi 2017 17:25

  teraz na komunie to się daje konsole więc powtórka z rozrywki niemożliwa. My dajemy Indianę czyli rower żeby mimo wszystko że konsole kupi wujek to liczymy ze do czegoś zainspirujemy małolata.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. PRL #2225055 | 188.146.*.* 18 kwi 2017 12:20

   Dlaczego koleś mówi takim dziwnym językiem ? Zamiast: " Odkąd pamiętam lubiłem przedmioty z duszą, nie takie robione masowo. Podoba mi się ich dizajn, to w jaki sposób zostały zaprojektowane ", powinien powiedzieć: Since I remember I liked items with a soul, not so mass-produced. I like their design, how they were designed , etc, etc.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. PRL #2225044 | 188.146.*.* 18 kwi 2017 12:00

   dizajn ( design ) ??? Czyżby język polski powoli zaczął zanikać ? Po polsku mówi się wygląd, wzór, wzornictwo, itp, itd !!! " A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. "

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz