Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

„Ziemie obiecane” Wojciecha Pelca

2017-04-18 14:56:13 (ost. akt: 2017-04-18 14:57:04)

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Kolejna w tym roku Elbląska Scena Literacka to lokalna propozycja, która wybiega daleko w kierunku nieznanych lądów.

Spotkanie z poezją Wojciecha Pelca to podróż wewnętrzna inspirowana literaturą, historią i zamiłowaniem autora do geografii.

Kilka miesięcy temu w serii Biblioteka na Krechę ukazał się debiutancki tomik Wojtka „Ziemie obiecane”. Stanowi on kolejną książkę elbląskich Alternatywnych. Na kwietniowym spotkaniu będzie można posłuchać tekstów poety, zapytać o inspiracje, odkryć nowe.

„Ziemie obiecane to miejsca, w które najchętniej uciekamy, do których tęsknimy. Tom poetycki Wojciecha Pelca to efekt podróży tych dalekich, ale także cenniejszych - do wewnątrz siebie. Przenosimy się na oswojoną i bezpieczną prowincję widzianą często z perspektywy dziecka. To historie pierwszych fascynacji i wyborów, błędów i przygód. To opowieść o miejscach egzotycznych, ale także zapomnianych, które z rozwagą odkrywa podmiot liryczny wierszy, podróżując po Polsce. To nieco idylliczny powrót do świata, który minął bezpowrotnie. Narracyjne historie przeprowadzają nas przez bogaty świat wewnętrzny samego autora.”

Wojciech Pelc - elblążanin, rocznik 1972. Tutaj ukończył szkołę średnią. Obecnie zawodowo i rodzinnie związany z Żuławką Sztumską. Z Elblągiem łączy go poza więzami rodzinnymi i sentymentem Alternatywny Elbląski Klub Literacki oraz Stowarzyszenie „Alternatywni”, w których aktywnie działa. Jest laureatem wielu konkursów literackich. Jego rękopis został wyróżniony w konkursie Literackim Elbląski Rękopis Roku organizowanym przez Fundację Elbląg – 2013. Zajął I miejsce w konkursie głównym Głogowskich Konfrontacji Literackich w 2013 roku, w tym samym konkursie w roku 2012 otrzymał wyróżnienie, a w 2010 II miejsce. W 2014 roku jego testy dostały docenione na Głogowskich Konfrontacjach Literackich oraz otrzymały wyróżnienie na Różewicz Open Festiwal. Publikował w Kwartalniku Literackim „Szafa” oraz antologiach poetyckich. Jest autorem nieszablonowym, poruszającym się z wyczuciem po metaforze słowa. Wyczulony na piękno języka, niepowtarzalność klimatu małych miejsc, oswojonych przestrzeni.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Wojtkiem Pelcem i jego „Ziemiami obiecanymi” 24 kwietnia o godzinie 18.00 na Małej Scenie elbląskiego Teatru. Na foyer będzie można zobaczyć prace powstałe w ramach Projektu Pocztówkownia, który realizuje EfEf – artystyczne przygotowanie do druku. Wstęp wolny.
Dominika Lewicka-Klucznik

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB