Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

To warto umieć. Mistrzostwa w ratowaniu życia

2017-04-21 14:16:17 (ost. akt: 2017-04-21 14:29:25)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Udzielić pomocy ofiarom wypadku autobusowego. To było jedno z wielu zadań, z jakimi zmierzyli się uczestnicy mistrzostw pierwszej pomocy. Zawody, które odbyły się w Parku Planty w Elblągu, wygrali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

W Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, które w piątek odbyły się w Parku Planty, wzięli udział uczniowie z sześciu szkół ponadgimnazjalnych z Elbląga.
— W dzisiejszych czasach to bardzo ważne, żebyśmy znali podstawy udzielenia pierwszej pomocy. Bo wypadki zdarzają się wszędzie. Podczas tych zawodów uczniowie sprawdzają swoją wiedzę w praktyce. Dzięki temu będą wiedzieli jak zachować się w realnej sytuacji, gdy życie innego człowieka jest zagrożone — mówi Ewa Mikołajewska, szefowa elbląskiego biura PCK.

Uczestnicy zawodów musieli wykazać się nie tylko wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także umiejętnościami praktycznymi. Czekało na nich sześć stacji, na których zmierzyli się z kilkoma pozorowanymi wypadkami. Nie zabrakło ćwiczeń na fantomie, gdzie należało przeprowadzić resuscytację i sztuczne oddychanie. Pięcioosobowe zespoły musiały m.in. udzielić pomocy kierowcy wycieczkowego autokaru, który dostał zawału serca i zająć się dziećmi, które ucierpiały w trakcie tego zdarzenia. Czekali na nich także rówieśnicy, którzy przesadzili z piciem alkoholu i przedawkowali środki odurzające. Udzielili również pomocy osobie, która zasłabła w wyniku doznanego udaru i spotkali się z przypadkiem, gdy trzeba było opatrzyć rany cięte i kłute.

Młodzież do udziału w zawodach przygotowywała się przez długie miesiące.
— Zaczęło się oczywiście od teorii poznawanej na zajęciach Edukacji dla Bezpieczeństwa. Poznawaliśmy zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, sytuacje zagrażające życiu, mieliśmy także naukę resuscytacji na fantomie i tzw. rozeznanie z apteczką. Dzięki tym zajęciom dziś czujemy się po prostu pewniej — mówi Sebastian Machul, uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.

Wielu uczniów przyznało jednak, że z przypadkami ratowania zdrowia innego człowieka spotkali się już w realnym życiu.
— Często wyjeżdżam w góry i mam uprawnienia ratownika medycznego. Pomagam w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, gdzie interwencje zdarzają się w zasadzie jedna po drugiej. Skręcony staw skokowy, czy złamania kończyn to w górach częste przypadki. Dlatego wiem, jak zachować się w przypadku, gdy życie innego człowieka jest zagrożone, choć nie ukrywam, że te zawody to dla mnie możliwość nabycia nowych doświadczeń i doszkolenia się — mówi Rafał Tercjak, uczeń ZSEiO w Elblągu.

Zwycięzcami mistrzostw okazali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, a na trzecim miejscu znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych.
Zwycięzcy będą reprezentować Elbląg na mistrzostwach wojewódzkich, które odbędą się w maju w Olsztynie.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. alla #2227514 | 188.47.*.* 21 kwi 2017 18:45

    Super drużyna z I LO. Szacun

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz