Fontanny trysną wodą na majówkę

2017-04-26 10:31:06(ost. akt: 2017-04-26 10:35:28)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach, które mimo kapryśnej pogody przygotowywane są do nowego sezonu przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Oficjalnie wszystkie urządzenia powinny być gotowe do pracy 1 maja.
Pozimowe czyszczenie miejskich fontann rozpoczęło się na początku bieżącego tygodnia. We wtorek (25.04) robotnicy z firmy EPWiK pracowali na ul. 1 maja przygotowując do uruchomienia obiekt znajdujący się na popularnym "pigalaku". Prace polegają tu na czyszczeniu niecki specjalnymi środkami rozpuszczającymi nieczystości i usunięciu głównie zarośli oraz kamienia.

— Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu.

Po oczyszczeniu zbiornik napełniany jest 316 m3 wody. Niestety, w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona w filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób próbujących się kąpać.
Zakaz kąpieli nie obowiązuje za to na fontannie posadzkowej, która od trzech lat bez wątpienia pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów skweru katedralnego na elbląskiej starówce.

Tę fontannę w upalne, letnie dni, szczególnie upodobały sobie dzieci. W sezonie fontanna będzie czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9 do 22, a od piątku do niedzieli w godzinach od 9 do północy. Warto przypomnieć, że ten obiekt pracuje na różnych wysokościach strumieni wody i dzięki efektom świetlnym mieni się wieloma kolorami.

W sezonie w godzinach od 9 do 17 fontanna będzie pracowała na niskich strumieniach wody, by po południu prezentować wodotryski dochodzące nawet do 3 metrów wysokości.

— Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy dzienne o godzinie 12.30 i 16.00 oraz nocne, z efektami świetlnymi o godzinie 19 i 21.30 — mówi Łukasz Mierzejewski. — W fontannie posadzkowej nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci: papierków i niedopałków papierosów. W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.
Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. Fontanna była nieczynna przez dwa lata, kiedy w tym rejonie miasta trwała przebudowa drogi wojewódzkiej 503. Obiekt został uruchomiony w czerwcu 2014 roku, po wykonaniu doraźnych prac zabezpieczających. W ich zakres wchodziło m.in. uszczelnienie dolnej i górnej misy i wykonanie wykładziny wodoszczelnej z gładzi cementowej, a także wypełnienie starych, wykruszonych połączeń kamieni.

— Dwa lata później, w celu poprawy bezpieczeństwa osób wchodzących na fontannę zostały zabezpieczone schody obiektu. Zakres prac obejmował wtedy m.in. wstępne oczyszczenie powierzchni i przygotowanie podłoża oraz uzupełnienie zaprawą połączeń między kamieniami i ubytków między nimi — wymienia Łukasz Mierzejewski. — Niekiedy elblążanie wskazują, że fontanna na Placu Słowiańskim potrafi przerwać swoją pracę. Wynika to z faktu, iż w zabytkowym obiekcie urządzenia odpowiadające za jego pracę są starego typu, przez co woda wyparowuje bądź rozbryzguje się poza misę. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb.

Warto też wspomnieć, że w okresie letnim będzie działać także fontanna na ścianie budynku przy ul. Stary Rynek w Elblągu. Obiekt nie został wyposażony w zamknięty obieg, dlatego aby odciąć lejącą się cały czas wodę zostało na niej zamontowane specjalne urządzanie, tzw. wyciskacz, który w każdej chwili pozwoli ugasić pragnienie elblążanom i turystom. Poidełko będzie czynne sezonowo, od maja do końca września.
as

Źródło: Dziennik Elbląski