Radośnie i z dumą. Elblążanie przeszli w marszu z flagą
2017-05-02 12:05:34(ost. akt: 2017-05-02 13:15:54)
Święto Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych, bo obchodzone zaledwie od 13 lat. Przez ten czas urosło do rangi jednego z najważniejszych w kalendarzu polskich świąt.
W marszu z 50-metrową flagą, który wyruszył sprzed Bramy Targowej, wzięli udział przedstawiciele władz Elbląga, organizacje i stowarzyszenia społeczne oraz dzieci i młodzież z klas mundurowych , a przede wszystkim - elblążanie, którzy tego dnia tłumnie oblegali Stare Miasto.
— Jestem tu dziś z moimi córeczkami, które po raz pierwszy biorą udział w tym marszu i niosą flagę. Zadawały dużo pytań: jak długa jest flaga, czy może zostanie potem powieszona jak kiedyś na Bramie Targowej. Poszanowanie symboli narodowych jest niezwykle ważne i myślę, że dzięki dzisiejszej uroczystości moje córki jeszcze bardziej odczują tę dumę narodową i będą mogły cieszyć się z tego święta — mówi pan Konrad.
Dzień flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych, bo ustanowione zaledwie 13 lat temu. Istnieją dwa powody, dla których ustanowiono to święto właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.
— W polskiej tradycji tkwi coś niezmiennie trwałego, co łączy nas z wielką, europejską rodziną. Jednocześnie zamknięte są w naszych tradycjach wartości specyficznie polskie, rysujące niełatwą drogę, jaką dane było przejść narodowi przez przeszło tysiąclecie. Obchodzone dziś święto Flagi może sprowadzić do wspomnienia jedynie symboliki dwóch kawałków płótna połączonego ze sobą w barwy narodowe. Lecz dla nas tu zebranych są to symbole niosące treści i wartości najważniejsze. My, Polska. My Polacy. M Naród. Pamiętajmy również, że nasze barwy: biel i czerwień stanowią zewnętrzną oznakę wolnego, niepodległego państwa, reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i za granicą — mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
Elbląski marsz z flagą poprowadziła elbląska Orkiestra Wojskowa oraz Kompania Honorowa z 16 Batalionu Dowodzenia. Po przybyciu na plac przed katedrą św. Mikołaja, odegrano i odśpiewano hymn państwowy. Po okolicznościowych przemówieniach, Orkiestra Wojskowa wykonała koncert Pieśni Patriotycznych. A później było już tylko wesoło i radośnie. Podczas festynu wystąpiły m.in. zespołów młodzieżowe z elbląskich szkół, zorganizowano także konkursy i quizy z nagrodami dla najmłodszych i dla ich rodziców pod hasłem „Pod Biało – Czerwoną” – majowa zabawa mieszkańców Elbląga.
— Te dwa kawałki płótna połączone w dwóch kolorach oznaczają dla mnie Polskę i nas, Polaków. Flaga tak jak i godło oraz hymn zawsze silnie przemawiają do moich uczuć patriotycznych. Dlatego te symbole powinniśmy hołubić. Kolory na fladze łączą się z historią Polski - biały symbolizuje czystość i wolność, czerwony - walkę i krew dzięki której tę wolność mamy. I dziś możemy tu być, razem, by cieszyć się z tego święta — mówi pani Teresa.
as
as
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez