Pamiątki po bohaterze z Pasłęka trafią do Muzeum II Wojny Światowej

2017-05-04 13:13:52(ost. akt: 2017-05-04 14:30:04)
Do Muzeum II Wojny Światowej trafią m.in. medale, które otrzymał Konstanty Kazimierz Ralkiewicz

Do Muzeum II Wojny Światowej trafią m.in. medale, które otrzymał Konstanty Kazimierz Ralkiewicz

Autor zdjęcia: arch. Muzeum II Wojny Światowej

Medale, dokumenty oraz zdjęcia po Konstantym Kazimierzu Ralkiewiczu trafią z rodzinnego archiwum do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ralkiewicz, żołnierz armii generała Andersa, po wojnie zamieszkał w Pasłęku.
Urodził się w 1910 r. w Rydze na Łotwie 

Konstanty Kazimierz Ralkiewicz był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 r., jeńcem wojennym ZSRR, żołnierzem armii generała Władysława Andersa i polskich sił zbrojnych w ramach Zjednoczonego Królestwa. Po powrocie do Polski zamieszkał w Pasłęku. Za odwagę i waleczność był wielokrotnie nagradzany. Rodzina Konstantego Ralkiewicza zdecydowała o przekazaniu zachowanych po nim pamiątek do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 


— Wśród nich jest zbiór medali, dokumentów, zdjęć i elementów umundurowania po Konstantym Ralkiewiczu. Pamiątki przekażą zięć Adam Mazur oraz córka Konstatntego Ralkiewicza — mówi Tomasz Rakowski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.



Uroczyste przekazanie pamiątek odbędzie się w najbliższy czwartek (11.05) w galerii Pasłęckiego Ośrodka Kultury o godz. 12. Jest to wydarzenie otwarte dla mieszkańców. 
Wezmą w nim udział pracownicy Działu Wystawienniczego Muzeum II Wojny Światowej: Waldemar Kowalski oraz Wojciech Łukaszun.

— Spisany zostanie akt przekazania darowizny na rzecz muzeum, zaplanowano również wystąpienia darczyńców, czyli rodziny pana Ralkiewicza, a także krótką prezentację misji naszego muzeum — mówi Tomasz Rakowski.

 — Pamiątki wzbogacą nasz muzealny zbiór ogólny i mogą zostać wykorzystane w przyszłości w działalności wystawienniczej. Będziemy je prezentowali między innymi na wystawach czasowych, wykorzystywali opracowaniach naukowych i związanych z nimi publikacjach, na przykład w albumach. Posłużą również w działalności edukacyjnej, którą prowadzi muzeum.


Rzecznik wyjaśnia również osobom, które chciałyby przekazać rzeczy do Muzeum II Wojny Światowej, jak wygląda związana z tym procedura.
— Jeśli mamy i chcielibyśmy przekazać pamiątki naszemu muzeum, trzeba rozpocząć procedurę od wysłania informacji z propozycją darowizny na mail: sekretariat@muzeum1939.pl. Taka wiadomość trafi do kierownika Działu Wystawienniczego, który skontaktuje się z nadawcą.
 Przygotowana zostanie umowa darowizny, którą przedstawiciel muzeum może podpisać w domu darczyńcy. Jeśli pamiątki zostały przyniesione przez darczyńcę do muzeum, to umowę podpisuje jego dyrektor — wyjaśnia Tomasz Rakowski.


Pamiątki możemy przekazać muzeum nie tylko na stałe. 

— Można przekazać je na jakiś okres, wówczas sporządzany jest protokół czasowego przejęcia pamiątek. Taki protokół można sporządzić również w domu darczyńcy.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski