Piątek, 19 kwietnia 2019. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Bajeczna Miniatura w Elblągu. 120 młodych skrzypków w konkursie

2017-05-09 11:02:39 (ost. akt: 2017-05-09 11:24:53)

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Bajeczna Miniatura rozrósł się do wielkiego wydarzenia artystycznego promującego Elbląg na cała Polskę. W tym roku weźmie w nim udział 120 utalentowanych skrzypków ze szkół muzycznych z całego kraju. Najlepsi zaprezentują się w sobotę (13.05) podczas koncertu galowego.

Bajeczna Miniatura rozpocznie się w najbliższy czwartek. Uczestnicy konkursu wieku między 6 a 12 lat zaprezentują w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta w Elblągu przede wszystkim utwory współczesnych kompozytorów polskich. Dodatkowo, w tym roku każdy uczestnik będzie mógł zaprezentować także utwory innych kompozytorów.
— Nadal jednak promujemy muzykę polską i w konkursie przewidzieliśmy Nagrodę Specjalną dla najlepiej wykonanego utworu polskiego. Być może to spowodowało, że w tym roku mamy tak ogromne zainteresowanie konkursem, bo zgłosiło się do niego 120 uczestników — mówi Beata Glaza-Sutt, kierownik artystyczny konkursu.

Podczas Bajecznej Miniatury odbędą się także liczne wykłady i lekcje mistrzowskie. W tym roku organizatorzy konkursu po raz pierwszy wprowadzili do formuły imprezy także zajęcia grupowe. dzieci biorące udział w konkursie będą więc miały za zadanie przygotować dodatkowy utwór, który razem przećwiczą i zaprezentują go wspólnie na koncercie laureatów.
— W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy także zajęcia rytmiczno-taneczne pod okiem specjalistki od tańców dawnych. Dzieci po raz pierwszy będą miały możliwość poznania tańców renesansowych czy barokowych, a jeśli starczy nam czasu poznamy także tajniki polskich tańców narodowych — mówi dyrektor artystyczny konkursu.

Organizatorzy zadbali o wszechstronny rozwój uczestników przesłuchań i wiele atrakcji rozładowujących konkursowe napięcie adeptów wiolinistyki. W czwartek (11.05), o godz. 19, w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, podczas Koncertu Inauguracyjnego z recitalem wystąpi Agata Szymczewska, laureatka I nagrody Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, która w tym roku zasiada także w jury konkursu.
A zaraz potem - zmagania konkursowe młodych adeptów wiolinistyki. Laureatów Bajecznej Miniatury poznamy w sobotę (13.05) podczas finałowej gali konkursu. Wstęp jest bezpłatny.

Konkurs Bajeczna Miniatura narodziła się z pasji i zamiłowania do skrzypiec pomysłodawczyni, Beaty Glaza-Sutt.
— Tak powstał pomysł konkursu i warsztatów skrzypcowych dla najmłodszych adeptów wiolinistyki, podczas których będą wykonywane przede wszystkim utwory współczesnych kompozytorów polskich. Bowiem w literaturze skrzypcowej w ostatnich latach powstało wiele bardzo pięknych podręczników i utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów polskich, z których część miałam przyjemność znać. Zaprosiłam ich do konkursu i w ten sposób, od czterech lat, trzon jury Bajecznej Miniatury tworzą tak wybitni kompozytorzy jak prof. Krystyna Jurecka, prof. Antoni Cofalik, Ewa Iwan i Dorota Obijalska — mówi Beata Glaza-Sutt, która jest dyrektorem artystycznym konkursu.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB