Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Zdarzył się wypadek... Historia Maćka Solskiego

2017-05-10 08:35:30 (ost. akt: 2017-05-10 08:43:34)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Czym jest współczesna transplantologia? Jak można uchronić się przed zachorowaniem, 
a z drugiej strony - jak mądrze i skutecznie postępować w procesie zdrowienia? Na te i inne pytania odpowiedzą znakomici prelegenci podczas konferencji „Zdarzył się wypadek… Historia Maćka Solskiego”, która odbędzie się w Elblągu.

Konferencja zaplanowana jest na najbliższy piątek (12.05) w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Stary Rynek 25 w Elblągu (w godz. 9-14.30). Jej organizatorem jest Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu.

W programie konferencji przewidziane są prelekcje specjalistów z zakresu profilaktyki wypadkowości, udzielania pierwszej pomocy, krwiolecznictwa, transplantologii, problematyki choroby i niepełnosprawności. Cykl wykładów powiązany będzie z historią młodego mężczyzny, 
który uległ wypadkowi drogowemu i wymaga specyficznych działań medycznych oraz profesjonalnej, szeroko pojętej rehabilitacji, w tym profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Konferencję rozpocznie pokaz udzielania pierwszej pomocy przed budynkiem Ratusza Staromiejskiego.

Celem konferencji jest m.in. poszerzenie wiedzy na temat profilaktyki skutków wypadków, psychologicznym aspektom radzenia sobie w sytuacjach trudnych, jak też zagadnieniom transplantologii i krwiolecznictwa.
— Wiedza społeczeństwa na temat transplantologii i krwiodawstwa opera się często na informacjach potocznych, ze źródeł niemedycznych. Spotkanie ze specjalistami pozwoli na obalenie mitów istniejących w opinii społecznej, które utrudniają podjęcie decyzji, 
aby być dawcą. Organizatorzy chcą również zachęcić uczestników konferencji do identyfikacji własnej grupy krwi, poprzez wykonanie tzw. KREWKARTY, która przyspiesza transfuzję krwi w sytuacjach nagłych — informują organizatorzy konferencji.

Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu już od wielu lat jest propagatorem inicjatywy dawców komórek krwiotwórczych i idei krwiolecznictwa. W trakcie konferencji będzie możliwość rejestracji w bazie dawców komórek macierzystych jak też oddać krew na potrzeby elbląskich szpitali.
Program Konferencji:

Program konferencji:
• pokaz ratownictwa medycznego.
• wypadek, zdarzenie nagłe-czy na pewno znasz jego realia.
• krew - dlaczego jest nam potrzebna.
• krwiolecznictwo. Jak to naprawdę wygląda?
• pierwsze godziny po wypadku - reakcje emocjonalne osoby poszkodowanej i jej rodziny.
• transplantacja. To mnie nie dotyczy.
• psychologiczne konsekwencje wypadku w kolejnych…

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB