Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Na Zawadzie pod piłę pójdą drzewa i krzewy

2017-05-11 15:50:00 (ost. akt: 2017-05-11 14:38:50)
Wycinka planowana jest m.in. na ulicy Wiejskiej

Wycinka planowana jest m.in. na ulicy Wiejskiej

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Świerki, modrzewie, klony i jodły, łącznie osiemnaście drzew, prawdopodobnie zniknie z osiedla Zawada. Ściętych zostanie również sześćset metrów kw. krzewów. Wycinkę zieleni zaplanowała Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zakrzewo".Topole, klony, jodły kalifornijskie, świerki, modrzewie, brzozy, wierzby (łącznie 18 sztuk) oraz 595 metrów kw. krzewów planuje wyciąć Spółdzielnia Mieszkaniowa "Zakrzewo" z terenu osiedla Zawada. Wycinka ma dotyczyć ulic: Armii Ludowej, Szarych Szeregów, Okulickiego, Kasprzaka, Robotniczej i Topolowej.


— Po złożeniu do nas przez spółdzielnię wniosku o wycinkę, powołano komisję, która udała się na Zawadę na wizję lokalną. W ten sposób sprawdzaliśmy zasadność wniosku. Co prawda, na stronie urzędu zamieszczona została informacja o zakończeniu postępowania w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów na Zawadzie, ale mieszkańcy mają jeszcze do 18 maja czas na zgłaszanie swoich uwag i opinii — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 


Jak podkreśla Łukasz Mierzejewski zakończenie postępowania administracyjnego nie oznacza zgody urzędu na wycinkę. Urząd równie dobrze może wydać pozwolenie na wycinkę kilku, a nie wszystkich wskazanych we wniosku drzew.


Dlaczego drzewa i krzewy na Zawadzie mają iść pod piłę? 

— Głównym przesłaniem jest ich stan zdrowotny oraz statyka, ale też i wnioski mieszkańców — informuje Malwina Bzdręga ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Zakrzewo". — Drzewa mają osłabione, zamierające korony i ubytki w pniach. Rosną blisko budynków, gałęziami wchodząc w okna mieszkań i tworząc tym samym zacienienie lokali. Powodem jest też zaplanowana termomodernizacja.

Powodem wycinki krzewów również jest ich zły stan.
— Są stare, schorowane, ze znacznym zanikiem żywotności. Przede wszystkim składają się z gatunku śliwa ałycza, która latem wymaga oprysku chemicznego na mszycę. Niejednokrotnie żywopłoty tworzą osłonę dla bezdomnych oraz ich potrzeb — informuje Malwina Bzdręga.

SM "Zakrzewo" zapewnia, że zaplanowała nasadzenia zamienne.
— Dokumentacja wniosku zgody na wycięcie drzew zawiera również plan nasadzeń zamiennych: określa ilość oraz gatunek drzew, miejsce wykonania nasadzeń oraz czas na realizację. Spółdzielnia zawsze wykonuje nasadzenia zamienne, jednakże nie zawsze w miejsce wyciętego drzewa nasadzone jest nowe drzewo. Również za wycięte krzewy spółdzielnia wykona nasadzenia zamienne w postaci drzew liściastych i iglastych gatunków rodzimych — wyjaśnia Malwina Bzdręga.


daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zx #2243360 | 78.8.*.* 12 maj 2017 08:33

    Pomiędzy przedszkolem przy Diaczenki a żłobkiem przy Zajchowskiego rosną olbrzymie topole. Nie jest to chyba najzdrowsze dla maluchów....Za chwilę zaczną pylić

    ! - + odpowiedz na ten komentarz