Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Wystawa fotografii uczennic Liceum Plastycznego

2017-05-11 18:23:48 (ost. akt: 2017-05-11 15:57:28)

Autor zdjęcia: arch. Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym

"Miraż" to tytuł wystawy fotografii, na którą zapraszają uczennice Liceum Plastycznego.

Złudzenia, odrealnienia, zaskakujące zjawiska ludzkiej codzienności, które ukrywają się w sytuacjach i czynnościach pozornie zwykłych, stały się przedmiotem fotografii prezentowanych na wystawie w C.H. "Ogrody" (do 28 maja).

Tytułowe "miraże" można rozumieć jako iluzje świata wewnętrznego i zewnętrznego. Nasze wyobrażenia czarują, uwodzą, budzą grozę, mimo że są tylko złudzeniami. Istnieją jedynie jako twory fantazji. Prezentowane prace czterech uczennic to cztery odmienne podejścia do uchwyconych motywów, estetyki i procesu twórczego.

Fotografie Natalii Szreder zaprezentowane na wystawie to zróżnicowane pod względem tematycznym prace wykonane w trakcie trzeciego roku nauki w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym. Inspiracją do stworzenia tych projektów był dorobek artystyczny uznanych fotografów, takich jak: A. Leibovitz czy R. Avedon. Głównym zamierzeniem w procesie twórczym było niebanalne przedstawienie rzeczy z pozoru zwyczajnych, a także rygorystyczne podejście do kompozycji. Prace Natalii należą głównie do gatunku fotografii inscenizowanej. Wiele z nich skłania się w kierunku estetyki kampanii reklamowych.

Z kolei prace Pauliny Mielcarz są wynikiem poszukiwań formalnych, w których głównym środkiem wyrazu jest światło budujące kompozycję i dodające ekspresji fotografiom. Wiodącym motywem kompozycji Pauliny jest ludzkie ciało. Inspirując się artystami, takimi jak: E. Weston czy S. Tunick stworzyła serię fotografii inscenizowanej pt. "Ciało jako forma".

Dla Anny Capek słowo "pamięć’’ stało się punktem wyjścia do powstania cyklu prac. Na jakiej zasadzie kojarzymy obrazy ze smakami, zapachami, emocjami? Zadając te pytania zestawienia zdjęć wpływają na wyobraźnię odbiorcy. Zmuszają do refleksji związanych z działaniem obrazu na zmysły.

Natomiast motywem przewodnim prac Alicji Święckiej jest eksperyment. Jest to nie tylko przeprowadzanie doświadczeń chemicznych, które dokumentuje w swoim projekcie fotograficznym pt. " Struktury wody", ale także zabawa fakturami i materiałami, takimi jak tkanina czy folia. W eksperymentach chemicznych Alicja posługuje się bardzo "elastycznym, zmiennym medium" - wodą. Opierając się na jej właściwościach obserwuje zmiany stanu skupienia, które zyskują malarski, niesłychanie dekoracyjny charakter. Główną inspiracją prac Alicji był abstrakcjonizm w sztukach plastycznych - intensywne plamy barwne, różnorodność struktury.
Informacja Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB